V současné době je předsedou klubu Josef Popelka, který zároveň trénuje družstva žen a starších žáků. Po skončení podzimní části našel čas zhodnotit, jak se jednotlivým týmům vede.

Trenér Josef Popelka Začneme právě u žen, které má Popelka coby kouč na starosti. Pohled na tabulku 2. ligy, kterou hrají, říká, že na návrat do nejvyšší soutěže, kam žatecké ženy několik desetiletí patřily, to v této sezoně nebude, Žatec je poslední. Proč nastal ústup z pozic?

„Je to tak, v letošní sezóně se budeme spíše snažit celkově zlepšit náš herní projev, především pak souhru v útočné fázi, protože tým je velice mladý. Vlastně již od loňské sezóny, tehdy ještě v 1. lize, hledá svou tvář,“ odpovídá šéf žateckého klubu.

Podle něho ženská národní házená v Žatci nyní doplácí na delší výpadek v doplňování družstva žen. „Z družstev děvčat v mládežnických kategoriích po dobu zhruba pěti až šesti let zpátky do družstva žen nepřešla téměř žádná z nich. Až v posledních dvou třech letech se zase vytváří kolektiv, který nejen výkonnostně, ale také určitým zájmem o prosazení se v ligových soutěžích má ambice navázat na předešlé úspěšné ročníky žen, které v 1. lize získávaly i medaile,“ vysvětluje Popelka. „Pořád je potřeba brát v potaz, že jsme čistě amatérským sportem,“ dodává a neváhá zmínit ani další faktor, který ovlivňuje úroveň nejen žateckého ženského týmu. „Jedná se o trend, kdy ženy v současnosti zakládají své rodiny v pozdějším věku, začínají plnit své mateřské povinnosti a pak v pozdějším období, kdy děti již plně nevyžadují jejich přítomnost, se jim ale už hůře zapojuje do herního kolotoče vrcholové soutěže.“

Podruhé v nejvyšší soutěži

Rovněž celek mužů je po podzimní části na poslední příčce. Žatec je od minulé sezony podruhé v nejvyšší soutěži, ale na rozdíl od minulého ročníku, který zachránil, se mu nyní nedaří, na podzim nezískal ani bod. Když se ale fanoušci podívají na dosažené výsledky, zjistí, že tým neinkasuje debakly, ale téměř vždy prohraje jen o pár branek. Jakoby mu chyběla potřebná zkušenost, aby vyrovnané zápasy dokázal dovést do vítězného konce.

„Už v té první sezoně mezi elitou jsme zaplatili nováčkovskou daň a 1. ligu neudrželi. Je pravda, že prohry jsou mnohdy jen o minimální brankový rozdíl. Je to právě o té zkušenosti a vyhranosti na takové úrovni, jakou 1. liga bezesporu je. Mezi muži je totiž oproti ženám situace trochu jiná. I přesto, že se díky postupu béčka do 2. ligy trochu rozšířila základna hráčů s určitými většími herními zkušenostmi, přechod do 1. ligy je opět výrazným zlomem. Hru ovlivňuje herní výpadek Daniela Nociara, který má zdravotní problémy, to je potřeba zmínit. Především souhra základní útočné formace rozhodovala utkání v předešlé sezóně. V té letošní zatím zmiňovaná základní formace této úrovně nedosahuje,“ upozorňuje Josef Popelka.

I přes nepříznivou situaci je žatecký šéf mírným optimistou. „Je před námi polovina soutěže. Já věřím, že se to zlomí a klukům se podaří potřebné body k udržení vybojovat. Ženský tým chceme především stabilizovat.“

(oh)