V posledních letech bylo jméno Zdeňky Bilohuščinové synonymem pro žateckou prvoligovou národní házenou. Táhla útok, byla motorem celého týmu, hlavně na její hru se spoléhalo.

Od příští sezony už to platit nebude, hra Šroubárny se hodně změní. Zdeňka Bilohuščinová, hvězda nejen žateckého týmu, končí. Doma se s diváky rozloučila fantastickou výhrou nad úřadujícím mistrem z Tymákova, o víkendu si zahraje dvě poslední ligová utkání – v Rokytnici, a také Studénce, kde s národní házenou začínala. „Mrzí mě to, ráda bych hrála dál, v Žatci se mi líbilo, ale bohužel to nejde,“ loučí se.

Dost jste po posledním domácím utkání, které jste jen tak mimochodem sehrály proti Tymákovu výtečně, zarmoutila fandy národní házené v Žatci. Oznámila jste, že končíte. Proč?
Bohužel, ze zdravotních důvodů. Dlouhodobě mám problémy s klouby, bylo mi lékaři doporučeno, abych už na vrcholové úrovni nehrála. Zvažovala jsem, že skončím už po podzimu, ale nechtěla jsem v tom holky nechat. Snažila jsem se nedávat to najevo, ale měla jsem problémy.

V právě probíhající sezoně se vám opět skvěle dařilo. Jste pátá nejlepší střelkyně ligy, takže nebýt zranění, ještě by jste to zkusila?
Asi ano, ještě bych možná rok hrála. Zranění je opravdu jediný důvod, proč končím. Moc mě to mrzí, ale takový je život.

Co teď budete dělat?
Věnovat se dětem. Už teď v Litvínově trénuji mladší žačky, chci v tom pokračovat.

Nerozmyslíte si to s návratem? Pořád vám to náramně jde, je šance, že se ještě v žateckém dresu objevíte?
Příležitostně možná ano, ale za staré gardy (smích).

Zaslechl jsem něco o možné výpomoci, kdyby bylo žatecké národní házené nejhůře. Je to pravda?
To jsem opravdu slíbila, že kdyby nastala nějaká kritická situace, třeba bylo hodně holek zraněných, měly velké problémy, že jim v příští sezoně ještě pomůžu. Ale určitě se už nevrátím, oblékla bych dres jen ve výjimečné situaci, přece bych je v tom nenechala.

Budete Šroubárně asi hodně chybět. Jak se změní hra týmu?
To nevím. Prostě to bude muset vzít na sebe někdo jiný. Stejně by to tak brzy už dopadlo. V týmu jsou zkušené hráčky.

Kdo by vaši roli v týmu mohl převzít?
Asi Miluška Plecitá nebo Lenka Wüstová, jsou hodně zkušené.

Do Žatce jste přišla v roce 2002 ze Studénky, tehdy jste se stěhovala. Jak na tento přechod zpětně vzpomínáte?
Moc příjemně. Holky mě tehdy v týmu přijaly výborně. Celkově na Žatec budu moc ráda vzpomínat, vždycky tam byla dobrá parta.

Nejlepší období jste vy i tým zažily asi v letech 2004 a 2005. Vy jste byla dvakrát vyhlášena nejlepší házenkářkou roku, tým byl druhý a třetí v první lize…
Bylo to velmi úspěšné období, škoda, že to tenkrát ve finále nevyšlo.

Co chybělo?
Trochu štěstí, tým tehdy také trochu svazovala psychika. Bohužel jsem se tehdy ve finále také zranila a nemohla holkám pomoct.

Tým se od té doby dost změnil, přesto v základu pro další sezonu budou čtyři hráčky, které tu vítěznou dobu zažily. Může se Šroubárna v blízké budoucnosti k těmto výkonům přiblížit?
Pokud udrží kádr a holky se ještě více semknou, tak myslím, že šanci mají. Moc a moc bych jim to přála.

Děkuji za rozhovor.

Zdeňka Bilohuščinová


Do týmu Žatce přišla v sezoně 2002/03 ze Studénky. Ihned se zařadila mezi nejlepší hráčky týmu, ve všech sezonách patřila mezi nejvýraznější postavy a tahounky týmu. V dresu Šroubárny Žatec zatím nastoupila k 151 utkáním (dvě ji ještě čekají) a nastřílela 1061 branek. Průměrně to je více než sedm branek na zápas. V letošní sezoně jí patří pátá příčka v tabulce nejlepších střelkyň, do sítě soupeřek nasázela 122 branek. V letech 2004 a 2005 byla vyhlášena nejlepší národní házenkářkou České republiky. Týmu se s ní nejvíce dařilo v sezonách 2003/04, kdy byl Žatec stříbrný, o rok později (2004/05) pak získal bronz. V sezoně 2007/08 vybojovala Šroubárna čtvrtou pozici. Bilohuščinová také mnohokrát reprezentovala v mezizemských zápasech, osmkrát Moravu, třikrát Čechy.

Plecitá: bylo mi ctí hrát se Zdeňkou

Miluše Plecitá je dlouholetou kapitánkou žateckého prvoligového týmu národních házenkářek. Se svou spoluhráčkou a kamarádkou Zdeňkou Bilohuščinovou hrála ze současného týmu nejdéle.

Jak dlouho jste spolu vlastně hrály a jaká to byla spolupráce se Zdeňkovu Bilohuščinovu?
Se Zdeňkou hraji od jejího příchodu do Žatce, tedy nějakých sedm let. Zdeňka je výborná útočnice, není sobecká a vždy jí jde o výhru celého týmu. Je zároveň i dobrým člověkem a kamarádkou. Bylo mi ctí s ní hrát v útoku.

Jak velká to bude změna, až Zdeňka Bilohuščinová nebude hrát?
Bude to hodně citelná ztráta. Jistě bude nějakou dobu trvat, než se sehrají pozměněné útočné řady. Máme ale momentálně velmi dobrou brankářku a obranu a na ty budeme muset možná na začátku příští sezony hodně spoléhat.

Kdo by mohl být „náhradnicí“ za odcházející Bilohuščinovou?
Říká se, že každý je nahraditelný. Osobně si ale myslím, že každý je jedinečný a svým způsobem nenahraditelný. Výkonnostně se Zdeňce blíží Lenka Wüstová a věřím, že i ostatní útočnice se budou snažit Zdenčinu nepřítomnost smazat. Je jasné, že hra i styl budou jiné.

Máte přichystané ještě nějaké překvapení?
Máme. Dárek, který jí chceme předat při posezení po zápase ve Studénce, kde Zdeňka začínala. Co to bude, neprozradím (smích).

Zkusíte odhadnout, jak na tom bude Žatec v příští sezoně? První bez Zdeňky Bilohuščinové?
Budeme nastupovat v podobném složení jako letos, bude to ale hodně těžké. Míč je ale kulatý, takže uvidíme.

Děkuji za rozhovor.

Najít náhradu bude složité, ví Popelka

„Chtěl bych Zdeňce moc a moc poděkovat. Za všechno, co pro žateckou národní házenou udělala,“ loučil se s hvězdou svého týmu po posledním domácím zápase trenér žen Šroubárny Josef Popelka. Ví, že pro jeho tým bude odchod Zdeňky Bilohuščinové obrovskou ztrátou. „Musíme se s tím poprat,“ neztrácí optimismus.

Jak moc bude Zdeňka Bilohuščinová Žatci v příštích sezonách chybět?
Moc. Zcela jistě bude jako chytrá hráčka s obrovským přehledem a výbornou střelbou hodně chybět. Má velké zkušenosti, byla i motorem týmu, pořád chtěla, mladé hráčky to na ní viděly. Ale její odchod je realita a musíme se s tím poprat.

Jaká bude žatecká národní házená bez své největší hvězdy?
Také už jsme se nad tím zamýšleli, uvidíme. Počítáme s větším zapojením mladších hráček, nadějných dorostenek. Dvě mladičké holky v obraně nastupují už letos, do útoku budeme další hledat.

Kdo by Zdeňku Bilohuščinovou mohl v budoucnu nahradit?
Šikovné mladé holky v Žatci máme, ale bude to složité hledání.

Děkuji za rozhovor.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!