První tréninky před další prvoligovou sezonou, která startuje poslední srpnový víkend, mají za sebou národní házenkářky Šroubárny Žatec. Kabina hlásí citelné ztráty, hlavním cílem bude zapojit do kádru nová jména a nebojovat o záchranu. Začátek sezony nestihne ani opora Bilohuščinová.

Žatecké ženy, které loni zakončily sezonu na klidném osmém místě, načínají druhý týden přípravy. Jasné už je, že základní sestava dozná velkých změn. „Bohužel, chybět nám budou obě brankářky, které za nás nastupovaly v minulé sezoně,“ hlásí první velkou ránu do sestavy zkušený trenér Josef Popelka, jenž tým převzal právě v průběhu minulé sezony. Broučkové skončilo hostování z Čakovic, Bobková se odmlčí z osobních a pracovních důvodů. Popelka už má vyhlédnutou náhradu, je z vlastní úspěšné líhně. „Do branky počítám s Janou Vojarovou, loni ještě dorostenkou. Zkoušeli jsme jí už v průběhu minulého ročníku i na různých turnajích a věříme, že se chytí.“

V případě potřeby bude připravena zaskočit také útočnice Monika Čítková. Mladičká hráčka na tomto postu zaskakovala už i v minulé sezoně. „S Monikou ale počítám hlavně do útoku,“ pokračoval Popelka.

Ztrátami utrpěl i útok

Výčet změn ve Šroubárně ale postem brankářky nekončí. Citelná ztráta postihla také tradiční největší zbraň žateckých národních házenkářek – útok. „Andrea Týřová vyslovila přání na rok přerušit sportovní kariéru, opět jsou v tom pracovní a osobní důvody,“ vysvětlil kouč.

Počítat nemůže Josef Popelka ani s dvěma hráčkami, které minulý rok posílily žatecký tým ze sousedství. Černá si plní mateřské povinnosti, Suková se do přípravy nezapojila. Útočný kádr by tak byl příliš úzký. „Rozhodli jsme se letos nepostavit B tým, takže hráčky, které tam působily, nám pomůžou. Náhrady za odchody musíme hledat ve vlastních řadách, zapojit mladé hráčky,“ ví Popelka. Jediná bez změn by tak měla být obrana. Také tam se loni podařilo zkoušet mladé naděje.

Bilohuščinová po uzdravení podpoří

Potěšující je pro trenéra i fanoušky zlepšující se zdravotní stav opory Zdeňky Bilohuščinové, která se nepříjemně zranila v závěru minulé sezony. „Počítáme s ní, její výkony nám moc pomáhají. Až bude zdravá, je podle vlastních slov připravená nastoupit. Cítí se dobře,“ uklidňuje příznivce trenér.

Úvod sezony je ale ve hvězdách. „Pravděpodobně se Zdeňka nestihne vrátit tak brzy, ještě bude probíhat rehabilitace. V průběhu sezony ale určitě nastoupí,“ věří Popelka. Ač už je příprava v plném proudu, nemají zatím v Žatci jasno o přátelských duelech před sezonou. Vše je v jednání, pravděpodobné je modelové utkání s velmi kvalitním celkem Chomutova. Start první ligy je v plánu na 30. srpna, Žatec začíná venku, v Modřanech.