Před minulým víkendem neprohráli jedenáct utkání v řadě. Stačily ale dva výsledkově nevydařené zápasy a splnění snu o historickém postupu národních házenkářů Šroubárny Žatec do první ligy je o dost dál.

Řada fanoušků už přitom téměř slavila senzační postup žateckých mužů, kteří ještě loni hráli ve druhé lize o záchranu. Teď, po prohře s přímým konkurentem o postup Nezvěsticemi a navíc ještě se Zálužím, se role obrátily. Velkou šanci mají Nezvěstice.

Trenér Václav Havránek, ani hráči, se ale ještě nevzdávají. „Vidina první ligy se vzdálila, ale naděje ještě existuje. Ať už to dopadne jakkoli, budeme s touto sezonou nadmíru spokojení. Takové úspěchy nikdo neočekával. O postup a první místo se ale ještě určitě popereme, nevzdáváme to. Musíme všechny tři zbývající zápasy vyhrát a doufat, že v Podlázkách nebo Řevnicích Nezvěstice ztratí. Balon je kulatý, štěstěna vrtkavá, tak uvidíme,“ řekl Deníku po smolném víkendu trenér žateckých národních házenkářů.

Nezvěstice jsou teď první, mají jedenatřicet bodů. Druhý Žatec jich má osmadvacet, třetí Tymákov čtyřiadvacet. Postupuje jen první tým.

A jak Žatec vlastně průběžné první místo ztratil? První zaváhání přišlo už minulý týden v Mostě, když Šroubárna jen remizovala a Nezvěstice se díky výhře dotáhly na rozdíl jediného bodu. Ještě hůř pak bylo po tomto víkendu.

V Nezvěsticích, v souboji prvního s druhým, se utkaly dva nejlepší útoky ligy. „Od počátku se lépe dařilo domácím, my jsme museli dotahovat. Konec první půle nám ale vyšel a vedli jsme 13:12. I do druhé části jsme vstoupili dobře, pak ale přišel pětiminutový střelecký výpadek a Nezvěstice se opět dotáhly,“ popisuje Havránek.

„Vedli jsme ještě 23:22, pak jsme ale dali tři tyče, domácí toho využili, navíc jsme v závěru nedali pokutový hod a Nezvěstice už si svůj malý náskok udržely a vyhrály 25:23,“ pokračoval trenér.

Ve druhém utkání víkendu, v Záluží, mělo být jasno. Žatec byl papírově jasným favoritem. „Byl to ale náš černý víkend,“ lituje Havránek.

Žatec šel sice do vedení 2:0, ale domácí srovnali krok a ještě do poločasu se ujali vedení. První půle skončila 11:7 pro domácí. „Podepsala se na nás obrovská únava z předchozího utkání. Navíc se potýkáme se zraněním některých důležitých hráčů,“ pokračoval žatecký trenér.

Ve druhé půli ještě hráči Záluží přitvrdili, rozhodčí jim udělil čtyři karty, žatečtí házenkáři už ale neměli na zvrat sílu. „Srovnali jsme sice stav, ale soupeř byl nakonec o branku šťastnější,“ dodal Havránek.

Nezvěstice – Žatec 25:23 (12:13)

Záluží – Žatec 17:16 (11:7)

Sestava (branky) Žatce: Š. Horník – Beldík, Lučan, Hokr – Hradiský (7), P. Sýkora (14), D. Nociar (17), Antol (1), Janák, Bayer, T. Sýkora