Jediná výhra a k tomu jedna remíza. Jarní střelecké trápení žateckých národních házenkářek dlouho víc nedovolilo.

Až na půdě Spojů Praha a Hlinska se prvoligové Šroubárně podařilo smůlu prolomit. A hned naplno.

Radost byla v kabině i mezi fanoušky velká. Vždyť poslední bodové ohodnocení získaly žatecké házenkářky doma proti Modřicím před více než měsícem, pak následovalo několik zápasů se střeleckým trápením. „Obrovská radost, poslední dobou měl tým sebevědomí trochu pošramocené,“ shrnula za všechny kapitánka týmu Miluše Plecitá.

Ale ani tentokrát to Žatec neměl jednoduché. Zvlášť v utkání se Spoji Praha hráčky Šroubárny pořádně napínaly svého trenéra, nakonec nad týmem, který bojuje o záchranu, zvítězily nejtěsnějším možným rozdílem. „V úvodu zápasu se nám nedařilo eliminovat jednoduchou a účinnou hru Spojů. Trápili jsme se v obraně,“ viděl start důležitého utkání žatecký trenér Josef Popelka.

Útok Žatce nedokázal v první části držet krok s tím Pražským, který téměř každou střelu úspěšně zakončoval. Při přestávce byl na ukazateli stav 14:8 pro Spoje. Žatec se ale nevzdal a bojovným výkonem začal v úvodu druhé části stahovat. A hlavně, nekonal se tradiční jarní střelecký výpadek. „Začalo se dařit obraně, brankářka Hornová předvedla několik skvělých zákroků. Začala velká stíhací jízda,“ popisuje zvrat v duelu Plecitá.

Zabrala obrana i útok

„Po čtrnácti brankách v prvním poločase jsme ve druhé části dostali jen pět, to bylo výrazné zlepšení obrany, které rozhodlo. Navíc útok ve druhé půli výrazně zlepšil produktivitu střelby,“ našel příčiny vítězství 20:19 proti Spojům Praha trenér.

Tvrdě vybojované vítězství hráčky Žatce „nakoplo“, a proti Hlinsku, sousedovi ve středu tabulky, hrála Šroubárna mnohem klidněji. Od úvodních minut měl Žatec režii střetnutí ve svých rukou. Útok dobře kombinoval, ani tentokrát se naštěstí nekonal střelecký výpadek ve druhém poločase, a obrana téměř k ničemu nepustila nejlepší střelkyni Hlinska Bonaventurovou. „Naše obrana, v čele s brankářkou Hornovou, podala fantastický výkon,“ shodli se po výhře 17:12 trenér i kapitánka.

Nadcházející víkend čeká na šestý Žatec, který má tři kola před koncem první ligy sedmnáct bodů, třetí Tymákov. Loňský a předloňský mistr přijede do Žatce ukázat špičkovou obranu, v útoku nejvíce vyčnívají Petra Bendová a Ivana Švarcová. „Popereme se o vítězství. Pokud podrží obrana, a útok zopakuje výkon z těchto dvou utkání, máme velkou šanci,“ věří svému týmu Popelka. Zápas začíná v Žatci v neděli 30. května v 10 hodin.

Spoje Praha – Žatec 19:20 (14:8)

Hlinsko – Žatec 12:17 (7:10)