Letos slaví žatecká Šroubárna, jeden z nejúspěšnějších oddílů národní házené v republice, už pětašedesátý rok. Titulů republikových šampionů je v Žatci za ta léta několik, všechny dokazují, že v Žatci to dobře dělají s dětmi, všechny jsou z mládežnických kategorií. Na titul v dospělých kategoriích v národním sportu ale ve městě chmele stále čekají… A fanoušci věří…

Ohromně bohatá je historie národní házené v Žatci. Tamní ženy už desítky let patří ke špičce národního sportu, vždyť v první lize kroutí už sedmatřicátou sezonu. Muži se natrvalo do druhé nejvyšší soutěže dostali až v posledních letech, zatím je právě probíhající sezona jejich sedmou ve druhé lize. Šroubárna Žatec patří prostě k ikonám města chmele a piva.

Vůbec první zmínka o házené v Žatci je z roku 1920. Tehdy se prý utkaly družstva Žatce a Mostu v meziměstském utkání. A skore? Vůbec se neblíží dnešním standardům. Města se rozešla smírně 2:2. Novodobá historie se píše od roku 1947, kdy byla dnešní Šroubárna založena, tehdy ještě jako oddíl při DTJ Žatec. Na jaře začal hrát tým mužů, prvním předsedou oddílu se tehdy stal Antonín Jelínek.

Ženy prvoligové už v roce 1966!

Trenér Josef Popelka

V roce 1954 bylo založeno družstvo dorostenců, v roce 1956 přibyli žáci a dorostenky. Už v roce 1955 vzniklo také družstvo žen. „První prvoligovou sezonu hrály žatecké ženy už v sezoně 1966/67, kdy obsadily osmou příčku,“ listuje ve statistikách jedna z mnoha dobrých duší žateckého klubu Josef Popelka, v současné době též trenér prvoligového družstva žen.

Tehdy ze čtrnácti zápasů ženy Žatce vyhrály pouze dvakrát a jednou remizovaly. Zisk pěti bodů ale tehdy na další působení v první lize stačil. V dalších letech přišla série pátých a šestých míst. Žatec už v první lize žen odehrál 36 sezon, právě běží sedmatřicátá. Několikrát žatecké ženy bohužel okusily i druhou ligu.

Dosud největším úspěchem pro ženskou část klubu je druhé místo v sezoně 2004/05. „Tehdy jsme byli asi k titulu nejblíže, měli jsme výborné družstvo, chyběl jen kousek,“ pokračuje současný trenér ženského týmu.

Finále poznamenalo zranění

Před finále měl tehdy Žatec všechno ideálně rozehrané, přišla ale smůla v podobě zranění největší opory. „Hned v úvodu finále, kolem desáté minuty, se zranila Zdeňka Bilohuščínová, což pro nás byla ohromná ztráta, kterou už jsme nedokázali nahradit,“ ví Popelka. Jak cennou hráčkou pro Šroubárnu Bilohuščínová tehdy byla dokládá i ocenění, která tato hráčka získala. Hned dvakrát, v letech 2004 a 2005, byla vyhlášena nejlepší národní házenkářkou celé republiky. Získala také titul Mistryně národní házené, který z žateckého týmu patří už jen Heleně Němcové a Zdeně Střížové.

Ve sbírce žateckých žen je také několik bronzových medailí (1976, 1978, 1981, 1982, 2004), v posledních letech se nejlépe děvčata umístila v sezoně 2007/08 na čtvrtém místě. Bramborových pozic mají žatecké ženy také dost, přesně šest. Nejčastěji končila děvčata na páté příčce, a to hned devětkrát.

Drtivý útok

Tradičně výbornou zbraní je ve Šroubárně útok. Střelkyně vždy zdobí žateckou hru. Historickou tabulku střelkyň vede Miluše Plecitá, která se aktuálně vrací do týmu po mateřské pauze. V dresu Šroubárny do začátku právě probíhající sezony nastoupila v první lize k 329 duelům, v nichž dokázala nastřílet až neuvěřitelných 1555 branek. 

Stříbro patří Zdeňce Bilohuščínové, která se v minulé sezoně definitivně rozloučila s aktivní kariérou a trénuje v Litvínově. Ještě loni ale pomáhala, když byla Šroubárna v krizi. Asi největší hvězda žatecké národní házené, která do týmu přišla už jako zkušená hráčka, nastřílela v dresu Šroubárny 1111 gólů, potřebovala k tomu ale jen 159 utkání. Na třetí místo se vyhoupla po loňské sezoně další aktivní hráčka Lenka Wüstová. Její statistiky jsou také uctyhodné, ve 168 zápasech zatížila konta soupeřek 924 brankami. Čtvrté místo patří Zdeně Střížové Pešinové Chaloupkové (208 utkání 924 branek) a páté Jaroslavě Englové Beránkové (280 duelů 878 gólů).

Šroubárna slaví 65 let. Gratulujeme!

Utkání národních házenkářů Žatce (v bílém) proti Oseku

Také mezi muži vedou tabulky nejlepších střelců aktivní hráči. V případě silnějšího pohlaví je to ale hlavně faktem, že ligovou příslušnost ochutnávají žatečtí muži letos teprve posedmé.

Zlato patří Danielu Nociarovi, a to i přesto, že dlouho pauzíroval kvůli zdravotním potížím. Fanoušci se ale už těší na jarní část sezony, kdy by se měl vrátit na hřiště nejen jako trenér, ale i jako aktivní hráč. Na kontě má zatím 447 branek. Za ním následuje Pavel Sýkora se 431 trefami a Jakub Hradiský s 424 úspěšnými zásahy. Čtvrtý je také hráč současného druholigového kádru Peter Antol (183 branek), až pátý je již nehrající Pavel Strnad (71 gólů).

Žatečtí muži ještě nikdy neokusili první ligu, druhou ligu hrají s přestávkami sedmým rokem. „Je to hlavně o zkušenostech, a ty nám v Žatci vždy v mužské kategorii chyběly. Když už hrajete ligu několik let, víte, jak na to, nemáte s udržením takové starosti, hráči jsou ostřílenější,“ vysvětloval před časem důvod chudší ligové historie mužů v Žatci Josef Popelka.

„Nám se dříve nikdy nepodařilo v lize udržet, hráči neměli možnost si na ligu zvyknout,“ říká muž, jenž sám dvě sezony ve druhé lize odehrál. Nejdříve v sezoně 1973/74, a pak o více než dvacet let později v sezoně 1996/97. Obě tyto sezony přitom moc radosti mužům neudělaly. V sezoně 1973/74 měli na kontě 22 proher a žádné vítězství, v sezoně 1996/97 to bylo hodně podobné 21 proher a opět žádná výhra. „Dopadli jsme tenkrát jak sedláci u Chlumce, nevyšlo to, ale teď už je to jiné. Kluci jsou mladí, mají už zároveň zkušenosti,“ dodal Popelka.

A opravdu, současný kádr už sestupové starosti nemívá. Hraje druhou ligu po páté v řadě. V pěti sezonách skončili žatečtí muži zatím nejlépe na třetím místě v roce 2010. Loňská sezona skončila čtvrtým místem. V letech 2008 a 2009 skončili muži Šroubárny na devátém místě.

Úspěchy mládeže

Obrovské úspěchy zaznamenává žatecká Šroubárna tradičně v mládežnických kategoriích. Dorostenci se stali mistry republiky v roce 2008, v hale pak v roce 2007. Navíc mají z haly jedno stříbro a jeden bronz, venku dokonce dvě stříbra a bronz. Dorostenky mají na svém kontě také jeden republikový titul, zvítězily v roce 1978. Patří jim také dvě stříbrné medaile a čtyři bronzové.

Starší žáci jsou mistry republiky jednou, stejně jako mladší žáci. Starší žačky kralovaly republice třikrát.