„Pokud budou holky hodně potřebovat, budou mít problémy, výjimečně jim pomohu. Když bude stav nouze, jsme domluveni, že bych nastoupila,“ loučila se letos na jaře v Žatci s prvoligovou kariérou Zdeňka Bilohuščinová.

Tehdy určitě netušila, že do nejvyšší soutěže národní házené znovu nakoukne hned v prvním zápase nového ročníku proti Blovicím.

Stav nejvyšší nouze totiž v Žatci nastal už před startem sezony, útok se ocitl v troskách. „Domluvili jsme se, že nám Zdeňka Bilohuščinová pomůže na podzim v těch nejdůležitějších zápasech. Když půjde o hodně. Trápí nás hodně zraněných, ze zkušených hráček by v útoku zůstala jen Miluška Plecitá,“ potvrdil povolání pomoci žatecký trenér Josef Popelka.

Diváci na hřišti vítali „novou posilu“

Diváci „novou posilu“ přivítali s nadšením. „Bylo to určitě překvapení, když jsem Bilohuščinovou viděl na hřišti, je to ale jen dobře, s ní nám to půjde lépe,“ nechal se slyšet jeden z fanoušků, poté, co se probral z překvapení, že elitní útočnice je opět, i přes ohlášený konec, v dresu Žatce.

Útoku bude dlouhodobě chybět výborná střelkyně Wüstová, Čítková i Kuželová. „Lenka Wüstová je po operaci prstu u ruky, ještě probíhá rehabilitace, minimálně měsíc se ještě do přípravy nezapojí. Zdravotní problémy má také Kuželová,“ vyjmenovává jednu ztrátu za druhou Popelka. Monika Čítková se připravuje na mateřské povinnosti.

Také proto dostávají a budou dostávat v týmu Žatce stále více příležitostí mladé hráčky. Už ve vítězném zápase proti Blovicím (18:17) se na hřiště hodně dostávaly Bartoňová, Veronika Solčaniová a Jana Janečková. „Holky byly trochu nervozní, musejí se ještě v takových zápasech vyhrát. Další šance ale určitě dostanou, chtěl bych střídat i další úspěšné dorostenky.“

Jedna změna bude i v obraně

Žatec sice v úvodu proti Blovicím o jedinou branku vyhrál, všechny body bral od nováčka první ligy ale se štěstím. „Trápily nás hlavně zbytečné ztráty, technické chyby. Bylo znát, že sehranost ještě není optimální,“ pokračoval trenér Šroubárny.

Obrana Žatce hrála proti Blovicím v tradičním složení. Mladé trio Šíbalová, Schneiderová a Vlčková stálo před brankařkou Hornovou. I tady ale bude v průběhu sezony změna, Hornová bude odcházet pracovně do zahraničí. „Na hostování přišla Romana Černovská ze Spojů Praha, uvidíme také, jak to bude s Janou Vojarovou, která je také hodně pracovně vytížená.“

Zkouška ohněm čeká na žatecký tým o víkendu v Přešticích. Budou chybět dorostenky, které mají vlastní zápas, ale také Bilohuščinová. „Na tento zápas s námi nepojede,“ potvrdil Popelka. Z prvního loňského útoku tak zůstane jen Plecitá, která ale v premiéře ukázala, že střílet umí, když zamířila přesně jedenáctkrát.

Do Přeštic s torzem loňského útoku

„Samozřejmě chceme podat co nejlepší výkon, ale vyhrát bude hodně a hodně obtížné. Naší obraně by musel zápas výborně vyjít, zastavit jejich útoky bude rozhodující. Věřím, že nějaké góly dáme, jejich obrana není nepřekonatelná,“ ví zkušený lodivod.

Také kvůli absencím nemá Popelka letos přehnané cíle. „Budeme v této sezoně moc rádi za klidný střed tabulky,“ dodal.