Dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili přivezli čeští nohejbalisté z Mistrovství Evropy, které se v minulých dnech konalo ve slovenském Humenném. Velký podíl na úspěchu naší reprezentace měl žatecký Ondřej Vít, který ve trojicích vybojoval zlato a v singlu získal stříbro. Druhou zlatou Češi brali ve dvojicích.

Češi na Slovensku potvrdili roli velkého favorita a stali se díky zisku dvou zlatých a jedné stříbrné medaile jasně nejúspěšnější výpravou šampionátu. Jedno zlato a dva bronzy putovaly do Rumunska, dvě stříbra zůstala pořadatelské zemi a jeden bronz získali Maďaři. Ostatní země se na medailové příčky neprosadily.

Po loňském světovém šampionátu družstev se kontinentální mistrovství hrálo v klasickém třídisciplínovém formátu - jednotlivci, dvojky a trojky.

V jednotlivcích Ondřej Vít nastoupil v základní skupině nejprve proti dánskému soupeři, kterého bez problémů porazil 2:0 (11:1, 11:8). S rumunským esem Georgelem Bobisem neměl ale v druhém utkání nárok, prohrál 0:2 (6:11, 5:11) a skončil ve skupině druhý.

Vít měl namále

Podle očekávání druhou skupinu ovládl Slovák Stupák a už čtvrtfinále tak přineslo atraktivní česko-slovenský souboj. S Ondřejem Vítem to vůbec nevypadalo dobře. Po porážce v prvním setu měl namále i v druhém, ale Slovák šanci nevyužil. Třetí set už byl v režii žateckého nohejbalisty, který tak díky výhře 2:1 (8:11, 13:11, 11:6) postoupil do semifinále.

Povzbuzen klíčovou výhrou vstoupil Ondřej Vít do semifinále s francouzským reprezentantem sebevědoměji a brzy získal první sadu. Ve druhé znovu uspěl v prodloužení a vybojoval díky výhře 2:0 (11:7, 15:14) účast ve finále.

Dobře však také věděl, že finále bude přetěžké. Soupeřem Víta byl opět Rumun Georgel Bobis, který v současné době patří k absolutní světové nohejbalové špičce. Finálový souboj přinesl dva rozdílné sety, ale bohužel se stejným vítězem. V prvním byl zpočátku průběh vyrovnaný, ale Rumun v polovině získal rozhodující náskok (4:7 a 5:9) a ten už nepustil - set skončil 6:11. Ve druhém setu se Vítovi dařilo urvat po opatrném začátku (3:3) v polovině setu vedení (6:4), ale dlouho se z něho neradoval (7:7). Rumun ale v tlaku pokračoval a set otočil ve svůj prospěch (7:9). Za vedení 9:10 rumunský hráč zachytil Vítův útok a svůj mečbol nekompromisně zakončil do nekrytého prostoru.

12. Anglie

Ve trojicích patří ke světové nohejbalové špičce Češi a Slováci, což se ukázalo i na šampionátu v Humenném. Výhodou českého trenéra bylo, že na klíčový post smečaře a blokaře má přebytek hráčů, a tak v Humenném měl k Pavlovi Kopovi rovnocennou alternaci v podobě karlovarského Jana Vankeho. Na hřišti s nimi byli Kopův dvorní nahrávač z Modřic Petr Topinka, Lukáš Rosenberk a doplňoval je žatecký Ondřej Vít.

Češi ve skupině jasně porazili Anglii 2:0 (11:1, 11:3) a Polsko 2:0 (11:8, 11:1). Ve čtvrtfinále neměli větší problémy s Ukrajinou 2:0 (11:6, 11:4) a poměrně lehce přešli v semifinále i přes Rumunsko 2:0 (11:7, 11:5).

Finále bylo podle očekávání ve znamení česko - slovenského souboje. Za Čechy nastoupila „modřická" dvojice Kop, Rosenberk, která získala na šampionátu zlato ve dvojkách. Na nahrávce je ve finále trojek doplnil jejich oddílový kolega Petr Topinka. Moravská spolupráce na začátku utkání fungovala téměř bez chyby, Češi vedli už 9:1, nakonec první set vyhráli 11:3. Druhý set ale patřil Slovákům. Za stavu 2:6 český trenér vystřídal Kopa za Jana Vankeho a jeho bojovnost se začala vyplácet - Češi ještě snížili na 6:7. Slováci ale zvýšili na 7:10 a nakonec druhý set pro sebe vyhráli 9:11. Začátek rozhodujícího, třetího setu ale zase patřil Čechům, kteří vedli 4:1 a pak dokonce už 9:2. Slováci sice ještě snížili na 9:5, ale Češi dvěma míči finálový souboj ukončili pro sebe výhrou 2:1 (11:3, 9:11, 11:5).

Konečné pořadí trojky:

1. Česko (Kop, Vanke, Rosenberk, Topinka, O. Vít)