Letos přijelo 16 trojic, které začaly hrát ve čtyřech skupinách. První dvě z každé pak hrály ve dvou čtvrtfinálových skupinách, odkud postupovala opět vždy dvě nejlepší družstva do semifinále. Tady před branami finále skončila druhá žatecká trojka, hrající pod názvem Medik, ve složení Michal Pecina, Jiří Perutka a Josef Růžička, která pak v utkání o konečné 3. místo vyhrála nad týmem Hrádecko z krajského přeboru. „Ve finále se utkali opravdu ti nejlepší. Proti prvoligovým hráčům Žatce nastoupil tým El Bunda s dvojnásobným mistrem světa Martinem Březinou ze Šacungu s Ešnerem a Bálkem,“ chválil úroveň ředitel turnaje Aleš Dvořák.

Oba finalisté na sebe už narazili v základní skupině a re remizovali 1:1. Tentokrát to byl opět vyrovnaný boj, v němž žatecká trojka ve složení Jan Kresta, Milan Dráždil a Ondřej Vít vyhrála 2:1, když v rozhodujícím setu to bylo 10:8. Další žatecká trojice Petr Vít, Milan Kopecký a Karel Jančík skončila na 5. – 8. místě stejně jako žatecký Čeněk Souček, který hrál s rakovnickými nohejbalisty.

Cena i pro nejmladší

„Mimořádnou cenu jsme udělili nejmladšímu a sympaticky hrajícímu družstvu žateckého žactva (Klára Kopecká, Jakub Stejskal a Dominik Petrák), kteří měli úspěch u diváků,“ informoval Aleš Dvořák, do loňska žatecký místostarosta, který jako ředitel turnaje ještě hrál za 1. tým Rozvědčíka. Nejlepšími hráči turnaje byli vyhlášeni jako první Ondra Vít, 2. Milan Dráždil a 3. Martin Březina.

Organizátoři stárnou

„Už nejsme nejmladší," řekl na omluvu po vyřazení A. Dvořák, čímž se vyhnul větě, že jeho trojka s předsedou oddílu Pavlem Burešem a smečařem Janem Jandou byla jasně nejstarší, neboť měla součet 173 roků. A právě Jandovi, jemuž tady na osadě nikdo neřekne jinak než Šlahoun, všichni nastoupení i s diváky zatleskali, neboť nedávno oslavil svých 65 let. Turnaj začal osadní hymnou i končil jako obvykle večerkou za zvuků nástroje známého trumpetisty Zdeňka Zahálky.

Pamětníci si také připomenuly turnaj před pěti lety, kdy mezi zápasy odbíhali přes pytle s pískem sledovat Berounku, jak se blíží ke kurtům. Tenkrát v srpnu roku 2002 to byla poslední akce, než je smetla historická povodeň. Hektické dílo osadníků a přátel však obnovily tak, že následující rok se hrál největší turnaj osady bez porušení tradice. „Letošních 16 družstev je nejmenší počet za posledního desetiletí,“ rekapituluje A. Dvořák, neboť tu bývalo družstev až dvojnásobně. „To však neznamená, že by byla nižší úroveň. Naopak, letos byla možná nejvyšší, protože tu hráli opět i mistři světa a velmi kvalitní družstva. A že neupadl zájem diváků, dokazuje, že se v sobotu přes den vypilo pět a půl sudů piva.“ Pro žatecké nohejbalisty to byla kvalitní příprava na zahájení odvetné části I. ligy.