Příjmení Vít se druhý rok po sobě objevuje v kolonce Mistr ČR v nohejbalovém singlu.

Tentokrát to však není loňský šampion Ondřej, ale jeho mladší bratr Petr, který je od dětství tradičním sparringpartnerem slavnějšího Ondry, bývalého juniorského mistra Evropy a bronzového z MS mužů.

Bratři z pátého nejlepšího týmu nohejbalové Extraligy ČR si tak symbolicky předali titul ve čtvrtek 28. října, v den státního svátku, kdy se konalo M ČR v Českých Budějovicích.

Do letošního šampionátu se mezi 32 borců probojovali ze Sportovního klubu Nohejbal Žatec Ondřej a Petr Vítové, kteří byli jako ostatní nalosováni do některé z osmi čtyřčlenných skupin, odkud mohli postoupit vždy první dva do osmifinále. Pak už následoval K.O. systém, když postoupit až do finále mohl vždy jen vítěz duelu.

Obhájce skončil v osmifinále

Obhájce Ondřej Vít vyhrál v základní skupině nad Smolou (Plzeň – Zruč) a Nedelkovem (Horažďovice) shodně 2:0 na sety. Po prohře 1:2 s Pachmanem (Čakovice) tak postoupil ze skupiny ze druhého místa.

V následném osmifinále nastoupil proti Kolenskému (Čelákovice), se kterým smolně prohrál 1:2, když ve třetím rozhopdujícím setu to bylo 9:10. Touto prohrou pro Ondru MČR skončilo umístěním na 9.– 16. místě.

Nový mistr ztratil jediný set

Petr Vít měl v základní skupině za soupeře Zemánka (Kroměříž), Ifku (Vsetín) a Bočka (Plzeň – Zruč), které zdolal pokaždé 2:0 na sety a postoupil ze skupiny z prvního místa.

V osmifinále vyhrál opět bez ztráty setu nad Macurkou (Čakovice). Teprve ve čtvrtfinále ztratil jediný set dne, když přehrál Zemánka (Kroměříž) 2:1 na sety a postoupil do semifinále. Tam narazil na Kolenského (Čelákovice), který předtím vyřadil Ondřeje Víta. Mladší bratr ho „ztrestal“ jasně 2:0 na sety a postoupil do finále.

Ve finále o titul se Petr Vít utkal s Bíbrem z Karlových Varů, za které Vítové před lety hostovali, když Žatec ještě nebyl v extralize. Petr, který po celý den předváděl nohejbal vynikající úrovně, nedal soupeři šanci a jasně vyhrál 2:0 na sety, aby se stal novým Mistrem ČR 2010 v singlu.

„Jsem na Péťu hrdý, jak si se všemi soupeři lehce poradil. Ve všech herních činnostech své protihráče převyšoval a stal se zaslouženě mistrem,“ říká současný žatecký trenér a Petrův spoluhráč Karel Jančík, který s ním většinou ještě nastupuje ve trojicích i dvojicích.

„Je to velice skromný hráč a moc jsem mu přál již nějaký velký úspěch. Jsem strašně rád, že již konečně vystoupil ze stínu svého staršího bratra Ondřeje, který je reprezentantem ČR právě v disciplíně singl. Doufám, že jej tento pro něj první titul v mužské kategorii namotivuje k ještě větší píli v treninku a dokáže všem, že je stejně výborný a úspěšný jako Ondřej.“

Karel Jančík
Jaroslav Kubíček