Každou druhou květnovou sobotu odemyká parta žateckých vodních turistů řeku Ohři pod hrází Nechranické přehrady s plavbou do Žatce.

Letos to už bylo po jedenatřicáté. Po startovním výstřelu historické bambitky, která je starší než sám startér Jiří Hrbek, odrazilo v 10.15 hodin od břehu osm lodí s posádkami „starých známých“.

Nováčky na této zahajovací akci sezony bývají z převážné části už potomci osvědčených říčních vlků, takže nepanují obavy, že by 31letá tradice v nejbližší době vymizela. Pravidelnou zastávkou bývá ostrov u čínovského jezu, kde čekají na vodáky jejich přátelé, zpravidla ti, kteří z jakéhokoliv důvodu na vodu nemohli. Letos se tu sešlo na tři desítky příznivců této osvědčené party, aby si u táboráku s tradičním opékáním buřtů popovídali a zapěli nejen trampské písničky od vody za doprovodu kytar a bendža.

„Také letos se počasí vydařilo, bylo krásně na vodě i na ostrově,“ liboval si Otto Pejša mladší, známější i se svým stejnojmenným otcem spíše jako vynikající stolní tenisté Severu Žatec než z plavby po vodních tocích.

Cesta po vodě k městu pokračovala do odpoledních hodin. Největším zpestřením v závěru splutí bylo nedaleko Libočan „cvaknutí“ kanoe s jednou z nejstarších posádek manželů Hrbkových. „Najeli jsme na kámen a převrhli loď. A to jsem letos na odemykání už po devětadvacáté ze 31 ročníků, když jen jediný z nich se nedokončil,“ podotkl 62letý Jiří Hrbek. „Tak proč bych si jednou nezkusil, jak je v půli května chladné Ohře?“ Naštěstí před vodou dobře zabalená kamera s fotoaparátem přežila vodní koupel bez újmy, jak dokumentují záběry z 31. ročníku Odemykání Ohře na úseku Nechranice – Žatec.