Na dohled už je jedenatřicátá letní olympiáda v Riu. Lounští veslaři na ní tentokrát nemají žádné želízko v ohni, v historii ale hned dva muži, které „vychovala" Ohře u Loun, na olympiádě zvítězili. Skifař Václav Kozák, rodák z Vrbna nad Lesy vyhrál jednou, na dvojskifu, Josef Holeček, který v Lounech nějaký čas žil i trénoval, dokonce dvakrát. Úspěšný byl v rychlostní kanoistice.

Kozák vyhrál v Římě

Rodák z Vrbna nad Lesy a odchovanec lounského veslování Václav Kozák triumfoval na dvojskifu v roce 1960 v italském Římě. Když v osmnácti letech vyhrál republikové mistrovství juniorů ve skifu, dostal se do Dukly Terezín, tehdy špičkového oddílu. Ve dvaceti triumfoval poprvé mezi dospělými, na konci kariéry pak měl ve sbírce celkem čtrnáct československých titulů z individuálních i párových disciplín. První mezinárodní úspěch získal v roce 1958, kdy dojel čtvrtý na ME v skifu. Ve stejném roce přišel do Terezína také Pavel Schmidt, lékař, jeho pozdější parťák z Říma.

Každý byl z jiného těsta, často se velmi ostře špičkovali, lounského odchovance Kozáka prý museli i přemlouvat, aby mohla vzniknout úspěšná skifařská dvojice. Hned ve své první společné sezoně (1959) ale dojeli druzí na ME.

Čtěte také: Pět zlatých! Žatec i Louny mají šampiony, uspěli Varga, Kozák, Vízek a Holeček

A pak už přišla olympiáda v Římě. Na jezeře Albano ovládli čeští skifaři už rozjížďku, odstup měli i od sovětských veslařů, v té době takřka neporazitelných. Před samotným finálovým závodem ale přišla další roztržka. Kozák se Schmidtem se večer před startem poprali.

Parťáci se na olympiádě prý poprali

Václav Kozák na snímku z archivu ČTKLounskému odchovanci se údajně nelíbilo, že jeho kolega přišel pozdě, navíc mu prý strčil boty pod polštář. Podle Schmidta proto, aby odboural z Kozáka předstartovní stres.

Možná se oba zdravě naštvali, podle konečného výsledku se zdá, že jim večerní rozmíška pomohla. Už na mezičasech měli navrch, cílem projeli s třísekundovým náskokem před Sověty a mohli slavit zlatou olympijskou medaili.

Úspěšná dvojice pak neměla dlouhého trvání. Přivezla ještě třetí místo z MS v roce 1962, v dalších závodech ale už začala prohrávat. Schmidt ukončil kariéru a po roce 1968 emigroval. Kozák usedl zpět do skifu, i v individuální disciplíně se mu znovu dařilo. Byl první na ME 1963. Na olympijských hrách v Mexiku 1968 se pak rozloučil devátým místem.

Smutný konec Václava Kozáka

Václav Kozák byl později trenérem Dukly Praha, až do roku 1991. Konec života ale neměl moc příjemný, do jeho života vstoupil alkohol, stal se z něj bezdomovec a zemřel v roce 2001.

Druhým olympijským vítězem, který má vazby na Louny, tamní veslaře a řeku Ohře, je Josef Holeček. Ten dokázal ovládnout boje pod pěti kruhy dokonce dvakrát, zvítězil v Londýně 1948 a Helsinkách 1952, v obou případech v rychlostní kanoistice na trati 1 km.

Holeček vždy vystřelil dopředu

Rodák z Říčan u Prahy se k veslování dostal poté, co se rodina přestěhovala na Lounsko. Na Ohři pod vedením lounských koučů trénoval, v patnácti letech ale s veslováním skončil. Později prý říkal: „Nechtěl jsem se celý život dívat za sebe." Veslaři totiž jezdí zády ke směru jízdy.

Bez sportu ale Holeček nezůstal dlouho. Když se v roce 1936 přestěhoval zpět do Prahy, začal se věnovat rychlostní kanoistice. I během války tvrdě trénoval, výkonnost měl skvělou a na poslední chvíli se nominoval i na první poválečné hry do Londýna v roce 1948.

Z veslaře kanoistou

Josef Holeček na snímku z archivu ČTKNa Temži v závodě na tisíc metrů pak použil stejnou taktiku, jaká ho zdobila celou kariéru. Hned po startu „vystřelil" dopředu, překvapil soupeře a první už zůstal. V Londýně najel na druhého Kanaďana Bennetta jedenáct vteřin.

Do Helsinek 1952 pak už jel Holeček jako favorit, mimo jiné také mistr světa. V jedenatřiceti letech opět deklasoval ve Finsku všechny své soupeře, druhý Maďar Párti ztratil osm vteřin.

Sportovní kariéru ukončil Holeček brzy po olympiádě, začal se věnovat civilnímu povolání.

Mladí lounští veslaři tedy mají na co navazovat, uvidíme v budoucnu, jak Kozáka s Holečkem napodobí…

Okres Louny: čtyři vítězové her, pět zlatých medailí

Okres Louny má i další dva olympijské vítěze, ti mají zase vazby na Žatec. Zlatý byl v roce 1988 v Soulu žatecký rodák Miroslav Varga. V roce 1980 získal fotbalové zlato Ladislav Vízek, který v Žatci vojákoval.

Pod pěti kruhy bojovalo v historii i několik dalších sportovců z regionu. Ti ale zůstali bez medaile. Například hokejista Jan Alinč, rodák z Loun, bratři Petříčkové ze Žatce, kteří v Barceloně 1992 patřili k favoritům na medaile, ale nevyšlo to. Nebo maratonec Jan Kreisinger, který se v Žatci narodil či Patrik Hrdina, závodník ve windsurfingu, který v Žatci také nějaký čas vojákoval.