Ač je okres Louny malý a sportovci často odcházejí „za lepším", i v našem regionu se často rodí nebo nějaký čas působí sportovci, kteří se dokáží probojovat na olympiádu. Petříčkové, Alinč, Kreisinger, Hrdina… Ba co víc, dokáží ji i vyhrát. Vzpomeňme na zlaté oslavy Vargy, Vízka nebo Kozáka.

Do zapálení ohně na hrách v ruském Soči už zbývá jen několik dní, už brzy opět vypukne celosvětové sportovní šílenství. Fanoušci i z regionu určitě budou napínavé boje pod pěti kruhy pečlivě sledovat, i když tentokrát bohužel z okresu Louny na nich přímo sportovat nikdo nebude.

Sportovcům okresu Louny, kde nejsou žádné vysoké kopečky, jsou totiž daleko bližší letní hry. Ale jednoho zástupce region před lety na zimních hrách přece jen měl. Výjimka to byla hokejová, na hrách v norském Lillehammeru v roce 1994 totiž v národním dresu hrál lounský rodák Jan Alinč„Už na to moc nevzpomínám. Nehráli jsme tenkrát dobře, neuhráli jsme výsledek. Skončili jsme pátí. Ano, byl to super zážitek a zkušenost, byl jsem mladý, ale už je to za mnou," vzpomínal po letech pro Deník šikovný útočník Litvínova, později také Slavie, Karlových Varů nebo Ústí.

Ladislav VízekVraťme se ale k letním hrám, které sportovci z malého severočeského okresu Louny dokáží i vyhrávat. Hned tři sportovci, kteří se narodili nebo nějaký čas působili v regionu, slavili zlato. Dva šampioni z olympiády mají vazby na Žatec. Zlatý byl v roce 1980 v Moskvě fotbalista Ladislav Vízek, který v Žatci vojákoval.

Hrál za Duklu Žatec v sezoně 1974 - 75, tým tehdy nakonec skončil v třetí lize na třetím místě. „Hrál se výborný fotbal. Na Flóře, na valech kolem, bylo plno. Byla výborná kulisa, bojovalo se o druhou ligu," vypráví muž, který válel hlavně za Duklu Praha, má ve sbírce také bronz z ME. S žateckou Duklou tehdy vyrazil i do Afriky na turnaj spřátelených armád, v Žatci ho také zastihla radostná událost, narodila se mu dcera.

Boje pod pěti kruhy

„To je další důvod, proč mám Žatec rád, všechno mi tam vycházelo. Normálně jsme chodili do hospody na Baterku, ale tenkrát jsme šli někam k náměstí. Tehdy jsem od kluků dostal Duklu na povel a šli jsme pochodem přes kašnu. Všichni kluci za mnou. Do kasáren jsme přišli úplně zmáčení," smál se při vyprávění Vízek.

V Soulu v roce 1988 pak byl nejlepší z nejlepších střelec Miroslav Varga, který se ve městě chmele a piva narodil. Oba na město dodnes nedají dopustit. „V Žatci, v Dukle, se moje kariéra nastartovala, mám to město moc rád," vzpomíná na své roční působení Vízek. Varga do rodného Žatce pořád jezdí. „Občas se dostanu na Dočesnou, jezdím do Žatce za rodinou," připomíná své kořeny muž, který kromě výhry na hrách v Soulu 1988 byl ještě 31. v Barceloně 1992 a na olympiádě v Pekingu v roce 2008 se prostřílel na 29. místo. Ještě v roce 2007 vyhrál mistrovství Evropy.

Varga stále ještě ve třiapadesáti letech aktivně sportuje, v libovolné malorážce vleže je aktuálně mistrem České republiky, ale i Slovenské republiky, za kterou bude v budoucnu kvůli neshodám s českým svazem nastupovat. A rád by i na hry v brazilském Riu 2016.

Jak to viděl Miroslav Varga

A jak na zlatý Soul vzpomíná sám Varga? V kvalifikaci tehdy nastřílel absolutní nástřel 600 bodů a k jeho místu se seběhla skupinka trenérů a diváků se podívat, cože se na terčích rodáka ze Žatce děje. „Ty desítky naskakovaly opravdu rychle," vyprávěl se smíchem Varga. „Samotný závod byl potom rychlý, svižný a přesný. Bez jakéhokoli respektu před soupeři a s obrovskou vírou, že to umím. Slečna, co za mnou seděla u dalekohledu a mé zásahy do desítky tiskla razítkem na ceduli, ani na jiné razítko nesáhla. Ale pamatuji si, že měla úplně modré prsty jak tlačila razítkem s označením deset na polštářek s inkoustem," pokračuje.

Jak je jeho zvykem, i v Soulu v roce 1988 střílel v olympijském finále ohromně rychle. Sám říká, že byl uvolněný, vždyť sen o olympijském finále už se mu vyplnil. „Pocit, že můžu být nejhůře osmý mě posílil. Začal jsem plánovat taktiku, jak znejistět soupeře. Rozhodují maličkosti. Dnes si střelci ostatních ve finále moc nevšímají, ale tehdy to bylo nové, nikdo neměl taktiku, jak se ve finále zachovat. Nervozní byl hlavně domácí střelec z Jižní Koreje, který mě dotahoval každou ránou, můj náskok dvou bodů se zmenšoval. Tak jsem využil svou rychlou střelbu," přibližuje nejkrásnější závod své kariéry sportovní střelec s kořeny v Žatci.

„Jak odpočítávali 5, 4, 3, 2, 1, pal, tak na to pal jsem vždy okamžitě vystřelil a prudce otočil hlavou na svého soupeře po pravé straně a rentgenoval ho očima a sledoval, co trefí on. V duchu jsem si říkal, tak se ukaž, jsem zvědavý, co dáš. Bylo to ale v rámci slušnosti a pravidel. Korejec to zaregistroval a už nebyl tak zkoncentrovaný a začal dělat malé ale podstatné chyby. S odstupem času si uvědomuji, že to byla strašně riskantní taktika, ale vyšlo to, moje rány šly do středu a vyhrál jsem," vzpomínal po letech Varga.

Také Louny mají svého olympijského vítěze. V roce 1960 v Římě na dvojskifu zvítězil Václav Kozák, lounský odchovanec a rodák z Vrbna nad Lesy. Byl i mistrem Evropy na skifu, později trénoval Duklu Praha. Bohužel, před několika lety zemřel, konec života neměl příliš příjemný, žil jako bezdomovec.

Jan Kreisinger v Londýně

A další sportovci z okresu Louny, kteří se zúčastnili olympijských her, i když těch letních? Na posledních letních hrách v Londýně se objevil v národním dresu Jan Kreisinger, který se narodil v Žatci, nyní už tam ale nebydlí, rodina se odstěhovala na Moravu. Nastoupil na maratonskou trať. „Podívat se na olympiádu bylo mým obrovským přáním už od dětství. Jsem rád, že to přece jen vyšlo a tento sen se mi splnil. Cesta k němu byla náročná a dlouhá," říkal před olympiádou Jan Kreisinger v rozhovoru pro Deník. Jan Kreisinger se v Londýně rval ze všech sil a nakonec skončil na 67. místě s časem 2:25:03.

Na olympiádě startovali například také žatečtí bratři Tomáš a Jan Petříčkové, kteří v Barceloně 1992 na divoké vodě dokonce patřili k favoritům na medaile. Nevyšlo to. V Barceloně startoval i Patrik Hrdina, windsurfer, který v Žatci také nějaký čas vojákoval.

A naděje okresu Louny? Opět jsou v příštích letech výlučně letní. Budeme pozorně sledovat například plavce Tomáše Plevka a Lucii Svěcenou nebo cyklistku Záleskou.