Svěcená, Plevko, Urban. Co jméno, to česká špička. V případě nejlepší české motýlkářky dokonce širší světová špička. Odkud jsou? Ze Žatce, nijak velkého města na severu Čech, kde dříve plavání nemělo vlastně žádnou tradici. Před lety tam ale nadšenci založili klub, který už dnes odborníci znají. Žatec se stává plaveckou baštou.

Bešíková, Balon, Hornofová. Velké talenty, o kterých v budoucnu snad hodně uslyšíme. To jsou další žatecké naděje. O nich se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Jiří Karas, jeden z žateckých trenérů.

Lucie Svěcená je obrovskou nadějí českého plavání, patří i do evropské špičky, nakukuje do té světové. Medaili z ME má z minulých let také Tomáš Plevko, mezi nejlepší české plavce patří i David Urban. Pojďme ale na chvilku odejít od dospělých žateckých plaveckých hvězd. Jaké další mladé naděje se skrývají v žateckém bazénu?
No, nějaké tam máme (směje se). Jsme za to strašně rádi. Snad to takhle vydrží i dál. Jsme sice menší město, přesto se nám zatím v konkurenci větších oddílů a měst poměrně daří. Loni jsme získali na republikových šampionátech dvacet devět medailí. Plavání se u nás zatím daří. Nadějní plavci v Žatci jsou a snad i dál budou.

Sezona na dlouhých bazénech začíná, jaké vrcholy čekají na žatecká želízka?
Jiří Karas, Unie pro sport a zdravíZdroj: archiv strany/archiv Deníku
Dorostenci poplavou o medaile na republikovém šampionátu. Tam mají největší naděje Mach a Červinka. Mezi mladšími dorostenci je Marie Hnízdilová, ta také určitě bude útočit na nejvyšší medaile na republice, navíc je v reprezentaci, měla by jet na mezistátní utkání mladých plavců.

Koukněme se na ty ještě menší. Co třeba Lenka Bešíková, ta patří mezi velké žákovské naděje.
Rozhodně. Lenka Bešíková má velký talent, zatím je výborná. Bude obhajovat tři zlaté z mistrovství republiky, poráží o rok starší. Zaplavala rekord dvanáctiletých, zapsala se tak do tabulek dokonce o rok dříve než Lucka Svěcená. Je velmi nadějná, ale samozřejmě ji čeká ještě hodně a hodně práce, potřeba je také disciplína.

Co Kristián Balon. Tomu se na minulém šampionátu tolik nedařilo, na zlato nedosáhl. Čekalo se možná trochu více?
Je to velmi nadějný prsař, byl druhý a třetí. Konkurence je velká. Talent má velký a určitě zamaká, aby to zase bylo zlato.

Jitka Hornofová přišla do týmu nedávno, soustředí se spíše na delší tratě…
Ano, Jitka na Poháru ČR také uspěla. Vybojovala dvě zlaté a jednu bronzovou. Má také velký potenciál.

Na někoho jsem zapomněl?
Talentovaných plavců máme ještě několik. Každý se může zlepšit, když na sobě zamaká. Zmínil bych třeba Agátu Povovou, tak se nyní strašně zlepšuje.

Žatec dříve nebyl plavecké město. Nyní se to ale mění, zaznamenávám ve městě velkou podporu plavcům.
Obrovskou, lidi nám fandí. Jsou moc rádi, když uspěje sportovec z jejich města. Naše město není tak velké, každý úspěch potěší. Děkujeme za podporu, moc nás to těší.

Kolik plavců je vlastně v Žatci?
Když započítáme i plaveckou školu, tak k nám chodí 230 dětí. Závodních plavců, na různé úrovni, je zhruba čtyřicet.

Děkuji za rozhovor.