Dánský Herning se o víkendu stal, po Dubaji, Polsku, francouzském Chartres nebo Barceloně, další oblíbenou destinací žateckých plavců. Tomáš Plevko a Lucie Svěcená na seniorském evropském šampionátu v krátkém bazénu vybojovali bronz ve štafetě, navíc potvrdili příslušnost ke špičce starého kontinentu v individuálních startech.

Oba žatečtí plavci byli součástí smíšené štafety, která v Dánsku vybojovala bronz na 4x50 metrů polohově. Svěcená plavala motýlkářský úsek, Plevko spurtoval na posledním kraulařském. „Máme velkou radost, medaile je skvělá," radovala se po zisku dalšího letošního cenného kovu mladičká Svěcená. „Každá medaile z evropského šampionátu je parádní," přidal se Tomáš Plevko, který dohmátl na třetím místě za vítězným Ruskem a stříbrným Německem.

Čtěte také: Češky na ME zaplavaly světový rekord, Svěcená okusí finále

Pro Svěcenou byla bronzová štafeta už čtvrtou velkou letošní medailí. Šestnáctiletý talent českého plavání už letos přivezl bronz z MS juniorů a dvě stříbra z ME juniorů. „S dospělou Evropou jsem hodně spokojená. Na padesátce motýlek jsem měla přihlášený třináctý čas, chtěla jsem do semifinále, nakonec jsem šla až do finále a dohmátla osmá. Zaplavala jsem také rekord, takže super," radovala se Svěcená ze svého největšího individuálního úspěchu na ME v Dánsku.

Osmé místo z padesátky motýlek (26.15) doplnila ještě jedenadvacátým místem na stovce. Na této trati přitom mohla skončit ještě daleko lépe, postoupila totiž z tohoto místa do semifinále, ale kvůli zdravotním problémům s ramenem a žebry do něj nakonec nenastoupila a šetřila se na štafety. Žatecká plavkyně se představila také na stovce znak, kde byla na 24. pozici.

Kvarteto připravilo překvapení

Svěcená pak byla ještě součástí ženské polohové štafety, která se postarala o zajímavé překvapení. V rozplavbách totiž české kvarteto zaplavalo světový rekord, který sice za chvilku v dalším startu překonaly Dánky, ale zápis v historických tabulkách už Svěcené nikdo nevezme. Ve finále pak česká ženská štafeta dohmátla pátá.

Plevko odlétal do Dánska s cílem vylepšit loňské dvanácté místo z Francie na padesátce kraul. Bohužel, těsně před šampionátem rozbolela žateckého sprintera záda a nemohl ani trénovat. Maséři a doktoři ho sice dali „dohromady", záda přesto Plevka pravděpodobně limitovala. „Na startu jsem většinou byl bez bolestí, ale v podvědomí to tam asi bylo pořád, cítil jsem to," lituje Plevko. I přesto doplaval na padesátce volným způsobem do semifinále a dohmátl třináctý. „Bohužel jsem zaostal za osobním rekordem o dost. Kdybych atakoval osobák, mohlo to být i finále. Ale nedá se nic dělat, jede se dál," bere umístění s nadhledem Plevko.

Žatecký plavec se představil ještě na padesátce motýlek, skončil na 34. místě. Důležitý pak byl jeho přínos pro štafety. Kromě té bronzové smíšené nastoupil ještě na mužské polohové štafety, která skončila osmá, a kraulařské mužské, jenž byla jedenáctá. „Teď budu chvilku odpočívat a hlavně léčit záda. Vánoce strávím doma s rodinou a po nich jedu na závody do Izraele," představil v rychlosti svůj další program Plevko.

Tomáš Plevko:

50 m vol. způsob – 13. místo
50 m motýl – 34. místo
pol. štafeta mix – 3. místo
polohová štafeta muži – 8. místo
štafeta vol. zp. muži – 11. místo

Lucie Svěcená:

50 m motýl – 8. místo
100 m motýl – 21. místo
100 m znak – 24. místo
pol. štafeta mix – 3. místo
polohová štafeta ženy – 5. místo

Připomeňte si: Plevka brzdí v Dánsku na mistrovství Evropy bolavá záda