Před čtrnácti dny vylovil z bazénu David Urban na dorosteneckém plaveckém republikovém šampionátu zlato na stovce volným způsobem i na poloviční trati. Mezi dospělými na mistrovství republiky v minulých dnech exceloval i další špičkový sprinter ze žatecké líhně. Tomáš Plevko je na padesátce zlatý, na stovce stříbrný. Žatečtí plavci letos vládnou sprintům!

Že má Žatec výborné plavce se mezi odbornou veřejností ví. Že má špičkové sprintery také. Letos ale dokonce vládnou v kraulových disciplínách takřka neohroženě, ze čtyř krátkých sprintů mezi dorostenci a dospělými jim chybí jen jediné zlato, brali „až“ stříbro. „V Praze, na šampionátu dospělých, předvedli naši plavci vynikající výkony. Desetkrát finále A, čtyřikrát finále B, jedno zlato a jedno stříbro. Paráda,“ oslavuje cenné kovy Tomáše Plevka jeho trenér Jiří Karas.

Mohlo se zdát, že se Tomáš Plevko v posledních měsících odmlčel. Nebylo o něm slyšet tolik, jako v předchozích letech, neabsolvoval tolik závodů, na jedněch ho dokonce předstihl i jeho oddílový kolega, mladší David Urban. Více se věnoval studiu. Ale Plevko své příznivce nechtěl zklamat a na jeden z vrcholů sezony se připravil dokonale. Je opět mistrem republiky. „Tomáš znovu potvrdil, že je nejrychlejším plavcem v republice. Patří k nejužší sprinterské špičce. Ve velice vyrovnaném finále na padesát metrů volným způsobem porazil nejtěsnějším možným rozdílem jedné setiny brněnského Martina Vernera a časem 23.49 se stal mistrem republiky,“ popsal napínavý závod Karas.

Poslední měsíc před šampionátem se Plevko připravoval právě v Praze, ve vysokoškolském sportovním centru.

Na královské stovce uniklo další zlato Plevkovi jen o kousek, opět soupeřil s reprezentantem Vernerem. „Na sto metrů volným způsobem se pořadí nejlepších sprinterů obrátilo. Tomáš Plevko skončil na druhém místě. Svoje vystoupení na šampionátu pak zakončil ještě osmým místem na padesátce znak,“ dodal Karas.

Plevko tak pokračuje ve sběru cenných medailí a pořád tak žije jeho naděje splnit limity pro olympiádu v Londýně, která bude v metropoli Velké Británie příští rok. Vždyť v roce 2010 vybojoval na MČR jedno zlato (také na padesátce volným způsobem) a tři stříbra.V roce 2009, ještě jako junior, vybojoval mezi dospělými dva tituly, na šampionátu dorostenců získal pět titulů.

V Praze, na šampionátu dospělých, se ale neztratili ani další žatečtí plavci, věkem ještě dorostenci a mladší.

Lucie Urbanová obsadila na 100 m znak 22. místo, 24. byla na 200 m znak a 27. na padesátce stejným plaveckým stylem.

Kateřina Iblová doplavala na 50 m znak na výborném osmém místě v čase 31.33. Na 100 a 200 metrů znak obsadila shodně desáté místo. Doplňkově plavala ještě 50 m volně, kde skončila 23., a na 50 m motýl skončila devatenáctá.

David Urban, také ještě dorostenec, potvrdil i v Praze mezi staršími, že je velkou nadějí českého plavání. Na 200 m volným způsobem dohmátl sedmý, osmý byl na kraulařské padesátce i stovce. Navíc ještě přidal 11. místo na 200 m znak a 14. pozici na znakařské stovce. „David Urban zaplaval výborně, ale jeho umístění mohla být ještě lepší. Odplaval totiž celé závody se zlomeninou prstu na ruce, kterou odhalila až pozdější kontrola u lékaře,“ zalitoval trenér.

Mezi dospělými se představila také Lucie Svěcená, která ještě závodí v kategorii staršího žactva. Takřka neskutečným umístěním tak bylo čtvrté místo na 100 m motýlek, kde skončila jen tři desetiny za medailí.

I ve svých dalších startech zaujala. Pátá byla na motýlkářské padesátce, na obou tratích Svěcená zaplavala nové české rekordy čtrnáctiletého žactva. Navíc ještě přidala deváté místo na 50 m znak a sedmé místo na 100 m znak.