První ostrý test sezony mají za sebou žatečtí plavci. Hned na úvod vyrazili do zahraničí. V Berlíně změřili síly s prestižní konkurencí. Lucie Svěcená opět provedla výlov bazénu, opanovala v Německu motýlkářskou stovku, stříbro má z padesátky. Do finále se probojoval také David Urban. „S časy, na začátek sezony, jsem velmi spokojená," hodnotí po návratu z Berlína své první letošní vystoupení Svěcená.

Na motýlkářské stovce zaplavala čas 59.7 a dohmátla první. Sedmadvacátá žena z loňské olympiády, dvanáctá z mistrovství světa a osmá z evropského šampionátu pak nastoupila ještě na motýlkářské padesátce, tam v čase 26.9 byla druhá. Na znakařské padesátce, doplňkové disciplíně, se také probojovala do finále.

Urbanovi uteklo finále

V Berlíně se neztratil ani další žatecký plavec. Na trati 50 metrů volný způsob se kvalifikoval do finále a za čas 23.83 bral šesté místo. „S takovým časem jsem na začátku sezony maximálně spokojený, je jen 0.3 vteřiny za osobním rekordem," řekl Deníku Urban.

Na kraulařské stovce se pak těsně nepodíval do finále. Postup mu utekl o sedm setin. „Škoda. To trochu mrzí, ve finále jsem se mohl zlepšit," pokračoval muž, který v Berlíně na této trati dohmátl v čase 52.51.

A jaký je další program dospělých žateckých plavců? Svěcená, protože v Čechách vlastně nemá konkurenci, bude vyrážet hlavně do zahraničí. Za dva týdny ji čeká reprezentační soustředění a pak start na dalším prestižním mítinku v holandském Eindhovenu. Urban se představí v prvním kole národního poháru v Hradci Králové.

Sezona na dlouhých bazénech sice teprve začíná, jaké ale budou letos cíle žateckých Jazzmanů? Urban bude chtít určitě opět útočit na republikové medaile. A Svěcená? Ta by ráda znovu potvrdila, že patří do širší světové špičky. Vrcholem sezony pro ni bude mistrovství světa v Budapešti. Vyjde to v Maďarsku na finále? „Finále tam bude hodně moc těžké, konkurence bude obrovská. Ale určitě budu bojovat o co nejlepší umístění, motivaci mám, semifinále by bylo skvělé. A když tam zaplavu zase nějaké osobní rekordy, bude to fajn," dodává Lucie Svěcená.