Tři starty, dvě finále a jedno další umístění v první desítce. Sedmnáctiletá Lucie Svěcená vylovila z čínského bazénu na světové olympiádě mládeže mezi největšími talenty plavání z celé planety šesté místo na stovce motýlek, v sezoně, ve které vynechala několik měsíců kvůli zranění.

Svěcená postupovala do finále stovky motýlek v Nanjingu na světové olympiádě mládeže z rozplaveb z devátého místa, v semifinále se zlepšila na sedmé. V extrémně vyrovnaném finále pak svůj čas ještě stlačila na 1:00,18 (osobní rekord má přitom Svěcená ještě lepší, pod minutu, s ním by bojovala o medaile) a dohmátla šestá.

V konkurenci nejlepších mladých plavců z celého světa pak ještě pomáhala české smíšené štafetě na 4×100 m. Kvarteto ve složení Grusová, Simbartl, Svěcená a Novák skončilo ve finále olympiády na 7. místě.

Trochu smolný závod absolvovala Svěcená, která musela v přípravě několik měsíců stát kvůli problémům s ramenem, na úvod olympiády. Na své nejoblíbenější trati padesát metrů motýlek, na které ji odborníci pasovali do jedné z favoritek na medaili, sice skvěle začala, když postoupila z rozplaveb z třetího místa, v semifinále jí ale nevyšel dohmat, zůstala daleko za svým maximem a skončila nakonec devátá. (hd)

Lucie Svěcená:Supertalent českého plavání dominuje motýlkářským tratím u nás, vyhrává republikové šampionáty dospělých i dorostu. Získala bronz na MS juniorů a dvě stříbra na ME juniorů, dvě medaile má i ze seniorského ME ze štafet. Loni byla na evropském šampionátu dospělých osmá na padesátce motýlek. Začátek právě probíhající sezony sice vynechala sedmnáctiletá žatecký plavkyně kvůli zranění ramene, pauza si vyžádala klid několik měsíců, už je ale zpět a opět dosahuje skvělé časy.

Svěcená na světové olympiádě mládeže:
50 m motýlek - 9. místo
100 m motýlek - 6. místo
4×100 m mix štafeta - 7. místo