První hodiny evropského šampionátu v plavání v krátkém bazénu nezahálejí žatečtí plavci. Formu v Čechách nenechali, Svěcená i Plevko už mají za sebou první starty. Šestnáctiletá Lucie Svěcená mezi seniory absolvuje svůj druhý evropský šampionát a v Dánsku zatím soupeře straší. Nejdříve se rozplavala na stovce znak, kde dohmátla čtyřiadvacátá. Pak už přišla hned v úvodu šampionátu její nejoblíbenější padesátka motýlek.

A Svěcená dokázala, že zlepšování národních rekordů před odjezdem na mistrovství nebyla vůbec náhoda. Už v rozplavbě ho opět zlepšila (26.33) a dohmátla desátá, což dává naději, že v pozdějším semifinále, o kterém žatecká plavkyně snila, bude bojovat i o finále.

Také Plevko už nastoupil do své nejlepší disciplíny, na padesátce volným způsobem v poklidu postoupil do semifinále. Plevka v týdnu bolela hodně záda, nemohl ani trénovat, takže se čekalo, jestli zdraví vydrží. Čas 21.99, kdy Plevko zaostal za svým maximem, nakonec v semifinále stačil na konečné třinácté místo. Žateckému sprinterovi tak nevyšel plán být lépe umístěný než minulý rok, kdy dohmátl dvanáctý.

Oba žatečtí plavci už také zasáhli do štafet, z kterých si loni přivezli evropské medaile – Plevko bronzovou a Svěcená stříbrnou. Plevko nejprve nastoupil v mužské štafetě 4x50 m polohový závod, kde plaval kraulařský úsek. Kvarteto Fučík, Bartůněk, Šefl a Plevko nakonec skončilo ve finále osmé. Plevko pak naskočil i do mixové štafety 4x50 metrů polohově, kde ho na motýlkářském úseku doplnila Svěcená. Společně s Baumrtovou a Bartůňkem byli v rozplavbě dokonce první, finále se plave později.