Velké evropské finále bylo jedním z jejích snů. V Londýně se splnil. Lucie Svěcená, osmnáctiletý super talent českého plavání ze Žatce, na evropském šampionátu dospělých v dlouhém bazénu opět „létala", po čtrnáctém místě z padesátky přidala osmou příčku na sto metrů motýlek.

Svěcená už v rozplavbách potvrzovala, že má obrovskou formu. Přitom na ME ji nijak zvlášť neladila, jejím hlavním vrcholem jsou letos olympijské hry v Riu, kam už si letenku zajistila. Přesto v rozplavbě znovu zaplavala skvělý čas pod 59 vteřin 58.83 a postupovala ze sedmého místa. V semifinále pak ještě přidala, potvrdila olympijský limit a časem 58.71 šla do vysněného finále ze šestého místa.

Ve finále trochu chyběly síly

V samotném finále na trati 100 metrů motýlek pak sice žatecké plavkyni už trochu došly síly, poprvé na šampionátu plavala nad 59 vteřin, čas 59.06 jí stačil na konečné osmé místo.

Pro medailistku z juniorských MS a ME, medailistku z ME dospělých ve štafetách a účastnici finále ME na krátkém bazénu, je zisk osmého místa z evropského šampionátu v dlouhém bazénu, navíc v olympijském roce, kdy se celá špička na Evropě sešla, dalším obrovským úspěchem.

Sama Svěcená byla sice po finále trochu zklamaná, chtěla zaplavat lepší čas, věří ale, že v Riu se jí to povede. „Celý závod nebyl podle mých představ už od začátku. Byla jsem už dost unavená. Ale tím lépe. Mám teď aspoň větší chuť do dalšího boje a tréninků," svěřila se žatecká plavkyně. Ta už přitom v prvním startu na ME vylepšila český rekord na 50 m motýl, kde dohmátla na čtrnáctém místě.