České plavecké reprezentaci vyšel evropský šampionát ve Francii v krátkém bazénu na výbornou. Žateckému plavání na jedničku s několika hvězdičkami. Celá řada národních rekordů, stříbrná a bronzová medaile, zaplavaná nominace na světový šampionát. „Ve Francii nám to frčelo," je šťastný Tomáš Plevko. „Neskutečný zážitek," přitakává patnáctiletý supertalent českého plavání Lucie Svěcená.

Na seniorský evropský šampionát vyrazila žatecká nadějná plavkyně Lucie Svěcená poprvé. Plavala ale neskutečně, za své fantastické výkony si mladičká brunetka vysloužila nálepku extratalentu českého plavání. Největší radost udělala Svěcené štafeta 4 x 50 metrů polohový závod. S parťačkami Baumrtovou, Chocovou a Pechancovou vybojovala patnáctiletá plavecká hvězdička fantastickou stříbrnou medaili. Čas 1:47,67 znamenal český rekord, Svěcená plavala svůj třetí motýlkářský úsek s největšími hvězdami evropského dospělého plavání a dokonce předávala jako první před nakonec vítězným Dánskem.

Obrovský zážitek

„Neskutečný zážitek, je to fantazie," rozplývá se nadšená Svěcená. „Na startu, i při vyhlášení, byla skvělá atmosféra. Jsem strašně šťastná, s holkama nám to vyšlo perfektně," pokračuje.

Další start a další dospělý i dorostenecký rekord. Na stovce motýlek plavala Svěcená další fantastický závod a jen tři setiny ji dělily od finále. Čas 58,77 stačil na skvělé deváté místo v Evropě.

Také na padesátce motýlek plavala Lucie Svěcená rekordně, opět vylovila dorostenecký i seniorský nejlepší český čas historie. Když na tabuli svítilo 26,99 brala Svěcená 16. místo. Navíc ve své doplňkové disciplíně, sto metrů znak, dohmátla na 22. místě. „Nasadila jsem si pořádně vysokou laťku, ale užívám si to a jsem šťastná," zhodnotila čtyři veleúspěšné dny ve Francii na ME Svěcená.

Tomáš Plevko bodoval

Žatecký plavec Tomáš PlevkoMedaili přivezl do Žatce také druhý zástupce Jazzmanů. Mezi desítky dalších žateckých nadějí, do tamního bazénu, přinese Tomáš Plevko ukázat bronz ze štafety 4 x 50 m polohový závod. Česká štafeta ve složení Baďura, Bartůněk, Lédl a Plevko zaplavali národní rekord. „Nádhera. Ve Francii nám to neskutečně frčelo, doslova létalo," je nadšený jedenadvacetiletý finišman štafety, sprinter Plevko.

Tomáš Plevko si při druhém startu na dospělém evropském šampionátu vyplaval také limit pro prosincový světový šampionát v Turecku. „Bomba. Byl jsem dlouho blízko a poslední den to vyšlo, limit jsem dal," raduje se.

Nový český rekord

Limit a nový český rekord na padesátce volným způsobem zaplaval Plevko v další štafetě, tentokrát na kraulařské 4 x 50 m. Čas, který Plevko ve Francii zlepšil celkem třikrát, má fantastickou hodnotu 21,63 (dříve 22,02). V kraulařské štafetě nakonec Češi dohmátli na pátém místě, v českém rekordu. V Chartres plaval Plevko ještě dvě štafety, také ty smíšené se dostaly do finále. Na trati 4 x 50 m polohový závod čtveřice Baumrtová, Chocová, Lédl a Plevko dokončila čtvrtá, pouhých sedm setin od medaile. Mixová štafeta 4 x 50 m volným způsobem (Plevko, Verner, Pechancová, Závadová) skončila ve finále osmá.

Plevkovi se dařilo i v individuálních startech. Nejrychlejší český plavec dohmátl dvanáctý ve své nejoblíbenější padesátce volně (21,73), jedenatřicátý doplaval na kraulařské stovce (49,15).

Žateckého plavce teď čeká další intenzivní příprava, tentokrát na premiérový a vysněný světový šampionát. „Snad budu teď mít alespoň den volno a pak nanovo," usmívá se šťastný Plevko.

Žatecké plavání na ME krátkém bazénu 
v Chartres ve Francii:

Tomáš Plevko

50 m volným způsobem  - 12. místo (český rekord)
100 m volným způsobem  - 31. místo
4 x 50 m polohový závod  - 3. místo (český rekord)
4 x 50 m volný způsob  - 5. místo (český rekord)
4 x 50 m volný způsob mix  - 8. místo
4 x 50 m polohový závod mix  - 4. místo (český rekord)

Lucie Svěcená

50 m motýlek  - 16. místo (český rekord)
100 m motýlek  - 9. místo (český rekord)
100 m znak  - 22. místo
4 x 50 m polohový závod  - 2. místo (český rekord)