Předposlední červnový víkend, 20. a 21. června, se konalo v Chomutově Mistrovství ČR v plavání staršího žactva z celé republiky ročníků 1996 a 1995.

Z oddílu Jazzmani Žatec se na vrcholný závod sezóny kvalifikovali hned tři plavci. David Urban v kategorii 1995, Lucie Urbanová a Kristýna Štrancová v kategorii 1996.

Kristýna Štrancová se pravidelně zúčastňuje MČR a letos se ji podařilo splnit limit pro účast hned na 4 disciplíny. Nejlepšího svého umístění dosáhla na prsařské dvoustovce, kde časem 3:15.90 obsadila pěkné 16. místo. Ve zbylých závodech skončila na rozmezí první dvacítky a ze čtyř svých startů si třikrát zlepšila osobní rekord na 50 metrovém bazénu.

Zlatý finiš Lucie

Lucie Urbanová odjížděla na vrcholný závod sezóny s nadějí na zisk medaile. Její umístění v Chomutově, ale předčila všechna očekávání žateckých trenérů. Hned v prvním závodě se jí podařilo vysněnou medaili získat a to ji nastartovalo k dalším skvělým výkonům. Tím prvním závodem bylo 200m volným způsobem a Lucka v něm s přehledem vybojovala 2. místo v čase 2:18.82.

Sobotní odpolední program začal závodem 50 m volným způsobem. Vzhledem k tomu, že Lucka je spíše specialistkou na střední tratě než sprinterka, bylo její 3. místo velkým a příjemným překvapením.

Hned po tomto úspěchu nastoupila Lucka na start dvousetmetrové „polohovky“. Po prvním motýlkovém bazénu obracela na 2. místě, po znaku na 100 metrech držela 3. místo a na řadě byla prsařská padesátka. Zde k velkému překvapení držela krok s vedoucí dvojicí a díky tomu obracela do své nejlepší disciplíny, kraulu, stále na 3. příčce. V posledních 50 metrech kraula se pak děly věci. Lucka hned v prvních deseti metrech posledního bazénu smazala náskok Veroniky Vyčítalové z Kladna a soustředila se na útok na zatím vedoucí Kristýny Holanovou z Berouna. Stupňujícím tempem metr po metru zkracovala náskok své soupeřky, aby se na ní v samém závěru dotáhla a mohutným finišem ji i o 0.35 s předstihla! Lucka se tak za bouřlivé podpory tribun stala poprvé Mistryní ČR v plavání na trati 200 PZ v čase 2:37.34.

Na 400 metrů už nezbyly síly

Po tomto skvělém výkonu absolvovala ještě 400 m volným způsobem, a protože ze sebe vydala v polohovce hodně sil, zbylo na ni v konečném účtování „jen“ 5. místo.

V neděli Lucie startovala nejprve na 200 m znak a ač to měla být pro ni disciplína spíše na rozplavání, dokázala se v ní prosadit a získala opět vynikající 2. místo v čase 2:39.57. Posledním závodem byla královská stovka. Lucie opět předvedla fantastický výkon a i když jen těsně prohrála souboj o 2. místo, je bronzová medaile za čas 1:03.21 jejím dalším velkým úspěchem.

David Urban vybojoval tři tituly

David Urban je již ostřílený borec a odjížděl do Chomutova s cílem přivézt alespoň jeden mistrovský titul a hned v prvním závodě, kterým bylo 200 m volným způsobem, šel tvrdě za svým cílem. Po prvních sto metrech obracel s již skoro vteřinovým náskokem a jeho stále se zvyšující tempo nedokázal nikdo ze soupeřů zachytit. David dohmátl ve vynikajícím čase 2:04.81 a s náskokem více než 1.5 s před brněnským Jakubem Tobiášem a získal titul Mistra ČR. V následují disciplíně 400 m volným způsobem vše probíhalo jako závod na poloviční trati, jen s tím rozdílem, že kdo diktoval tempo, byl brněnský Tobiáš a marným stíhajícím byl náš plavec. David nakonec musel ještě svést těžký souboj s dotírajícím třebíčským Vlčanem, ale jeho útok nakonec odrazil a skončil na výborném 2. místě. V sobotním odpoledním programu David startoval nejprve na trati 50 m volným způsobem.

Skvělý start, precizní styl a mohutný finiš, to vše v podání Davida znamenalo zisk dalšího titulu Mistra ČR v čase 25.76. Následujících 100m znak bylo již jen na vyplavání a 6.místo v čase 1:08.40 bylo maximem po předchozích výkonech.

Soustředění na kraulařskou stovku

Nedělní program začal David 200 m znakem a jeho 4. místo mezi znakařskými specialisty bylo úspěchem. Ovšem Davidovy myšlenky již směřovaly ke kraulařské stovce. Těsně před jejím startem celá hala ztichla a očekávala velké finále na nejprestižnější kraulařské trati. Spolu se startovním povelem pak propuklo mohutné povzbuzování fanoušků za zvuků řehtaček a bubnu.

David zvládl vypjatou atmosféru na jedničku a na startu neztratil ani setinu. Po prvních 50 metrech byla na čele skupina již jen tří plavců. Martin Rus z Jindřichova Hradce, Petr Tajčman z Jablonce a náš David Urban. Ve vedení byl na obrátce Martin Rus a jen těsně za ním Tajčman a Urban. Na 75 metrech se rozdíl smazal a do cíle se řítili všichni tři najednou. Již to vypadalo, že bude muset o pořadí rozhodovat elektronická časomíra, když žatecký borec předvedl, že je plavec té nejvyšší extratřídy. Nasadil na posledních zhruba 15 metrech tak drtivý finiš, že z vyrovnaného závodu udělal jednoznačnou záležitost. Z tribuny to vypadalo, jakoby jeho soupeři zastavili a on se řítil do cíle sám. Nakonec zvítězil o celou délku těla v čase 55.92 a s náskokem 1.36 vteřiny se stal potřetí Mistrem ČR!

Žatečtí plavci podali v Chomutově fantastické výkony. Kristýna Štrancová dosáhla svého nejlepšího umístění při svých účastích na MČR, když obsadila 16. místo na 200P. Lucie Urbanová získala celkem 5 medailí a vůbec poprvé se stala Mistryní České republiky. David Urban získal tři tituly Mistra ČR a jednou skončil na stříbrném stupínku.