Skvělý výsledek. Žatecké plavání bude mít za pár dní hned dva plavce na závodech, kde poměří síly celá evropská špička. Tomáš Plevko se na šampionát v krátkém bazénu mezi dospělými podívá už podruhé, pro velkou naději českého plavání, Lucii Svěcenou, budou závody ve francii premiérou.

Výborných výsledků dosáhli žatečtí Jazzmani na závodech Českého poháru v Plzni. „Plevko a Svěcená vybojovali nominaci na listopadový evropský šampionát ve francouzském Chartres v krátkém bazénu. Navíc Lucka Svěcená čtyřikrát překonala dorostenecký národní rekord na motýlkářských tratích. Celkem si z Plzně vezeme deset medailí. Pět zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové," byl ze svých svěřenců nadšený trenér Jiří Karas.

Tři rekordy mítinku patří Plevkovi

Plevko v Plzni čtyřikrát zvítězil. Navíc třikrát překonal i rekord mítinku (50 m motýlek, 50 a 100 m volným způsobem). Na kraulařské padesátce zaostal žatecký sprinter o pouhých šest setin za českým rekordem. A právě čas na nejkratším kraulovém sprintu stačil na splnění limitu pro Evropu.

Svěcená v Plzni potvrdila, že z ní roste obrovská naděje českého plavání. „Lucie Svěcená opět excelovala na motýlkářských tratích a hned čtyřikrát překonala dorostenecký rekord. V rozplavbách na 50 m motýlek zlepšila nejprve rekord časem 27.49 a ve finále ještě svůj čas srazila na 27.33. Na stometrové trati vylepšila rekord v rozplavbách o čtyři setiny na 1:00.37 a ve finále pak svedla nádherný souboj s chomutovskou Simonou Baumrtovou. Ta zvítězila v novém českém seniorském rekordu časem 59.54 a Svěcená skončila druhá, když poprvé pokořila minutovou hranici a časem 59:81 překonala počtvrté dorostenecký rekord," popsal souboj s olympioničkou Baumrtovou Jiří Karas.

Druhá místa přidala žatecká závodnice ještě na tratích 50 m znak a 100 m znak. „Na obou motýlkových tratích Lucka zaplavala limit pro evropský šampionát a může se těšit na svůj první vrcholný seniorský závod," pokračoval trenér.

Urban bronzový

David Urban získal v Plzni nejlepší umístění na trati 200 m volným způsobem, kde skončil na 3. místě ve výborném čase 1:51.54. Na stovce skončil čtvrtý, stejně jako na padesátce volným způsobem.

V Plzni se ukázali i další žatečtí plavci. Antonín Svěcený si na tratích 50, 100 a 200 m prsa zlepšil osobní rekordy a dokázal na dvousetmetrové trati vybojovat bronzovou medaili za čas 2:19.42. Iloně Novákové se v plzeňském bazénu, kde se poplave i MČR, nejvíce dařilo ve znakařské dvoustovce, kde ve finále obsadila osmé místo.