V konkurenci tří stovek plavců ze severu Čech se dařilo hlavně Jitce Hornofové z Loun a Kristiánu Balonovi ze Žatce.

Žatečtí plavci přijeli ve velkém počtu bojovat o přední umístění. Hlavním cílem bylo zaplavat co nejlépe 100 metrů ve všech plaveckých způsobech a získat tak postup do finále na 200 m polohový závod o Litvínovský pohár. Nejlépe se vedlo Kristiánu Balonovi, který zvítězil na 100 metrů volný způsob a 100 metrů prsa. Druhý pak doplaval na 100 metrů motýlek a 100 metrů znak.

Do finále postoupil z prvního místa a to také potvrdil v rozhodujícím závodě na 200 m polohový závod, kde s přehledem zvítězil a získal tak cenný pohár.

Bešíková byla celkově třetí

Neméně úspěšně si vedla také mladičká Lenka Bešíková, která plavala s o rok staršími a přesto si vedla skvěle. Dokázala zvítězit v tratích na 100 metrů znak a 100 metrů volný způsob, na 100 metrech motýlek byla čtvrtá a v rozhodujícím finálovém závodě získala výborné třetí místo a malý pohár.

Z mladších plavců je potřeba vyzdvihnout skvělé výkony Jana Líma (první na 50 m prsa), Johany Rábové (třetí na 50 m prsa) a Jakuba Kroulíka (čtvrtý na 100 m znak).

Ani starší žáci se neztratili

Starší plavci se prosazovali také a je potřeba zmínit zejména výkony Marie Hnízdilové (první na 100 m znak), Veroniky Seifertové (první na 100 m motýlek), Dominika Červenky (druhý na 100 m polohový závod), Elly Pohoriljak (druhá na 100 m znak) a Filipa Macha (třetí na 100 m prsa). Příjemným vystoupením byly také výkony Světlany Vavrikové (2 x 4. místo).

Závodů v Litvínově se zúčastnila také louská plavecká hvězdička Jitka Hornofová. Pro Jitku to byly poslední testovací závody před Alpským mistrovstvím v Innsbrucku, kde bude bojovat proti mladým plavkyním z Itálie, Rakouska, Německa, Švýcarska a také Velké Británie.

Lounská plavkyně si stačila během dopoledního programu v Litvínově vytvořit tři osobní rekordy na tratích 50 metrů motýlek, 100 metrů znak a prsa. Čas 1:30 právě z prsařské stovky patří v její věkové kategorii mezi opravdu špičkové. V odpoledním programu si poradila se svými soupeřkami v kraulové stovce a čekal ji napínavý souboj ve finále na 100 metrů polohově. Bouřlivá atmosféra vybičovala Jitku k bezchybnému výkonu, když dohmátla ve fantastickém čase 1:19! Lounská sportovní naděje se tak mohla těšit nejen na pohár pro vítězku, ale i na finanční odměnu za překonání rekordu závodů.

Jiří Karas,
Tomáš Trešl