Skvělé představení zahráli v pardubickém bazénu při republikovém seniorském šampionátu žatečtí plavci. Před čtrnácti dny vyloupili dorostenecké mistrovství, teď parta Plevko, Svěcená, Urban a Svěcený přivezla z domácího vrcholu deset medailí.

Jediný, který z žatecké party na seniorský šampionát věkem patří, je Tomáš Plevko. Český mladý král nejkratšího kraulového sprintu v Pardubicích ze tří startů bral tři medaile. Sbírku má kompletní. Zlato vyhrál na šampionátu v dlouhém olympijském bazénu na své nejoblíbenější padesátce volným způsobem. Stříbro přidal na 100 m volným způsobem, kde ho předčil jen olympionik Martin Verner. Pro bronz si pak brzy dvaadvacetiletý Plevko dohmátl na padesátce motýlek.


Svěcená, věkem ještě juniorka, už nějaký čas sbírá medaile také mezi dospělými, hlavně na motýlkářských tratích. Také v Pardubicích se patnáctileté hvězdičce českého plavání dařilo.

Svěcená potvrdila dominanci 

Svěcená vyhrála na padesátce motýlek a o parník, jak vítězství okomentovali její trenéři, také na stovce motýlek. Bronz pak mladičká plavkyně vybojovala ještě na trati 50 m znak, stříbro na stovce znak.

Její stejně starý bratr Antonín Svěcený se mezi dospělými také neztratil, právě naopak… Na trati 200 m prsa překvapivě vybojoval titul republikového šampiona. Ve svých dalších vystoupeních pak dosáhl nejvýše na deváté místo na 100 m prsa.

David Urban bojoval o limity

Výborně se mezi seniory prezentoval také ještě junior David Urban. Osmnáctiletý talent bojoval v Pardubicích o limity na ME a MS juniorů, ke kterým chyběly tři setiny. Urban nakonec skončil čtvrtý na 100 m volným způsobem, vybojoval dva bronzy. Na stupních vítězů doplnil na 50 m kraul oddílového kolegu Plevka, druhý bronz bral na 200 m volným způsobem.

Všichni čtyři žatečtí medailisté se v příštích dnech vydají reprezentovat Českou republiku na vrcholné světové a evropské akce. Plevka čeká premiéra na světovém šampionátu v dlouhém bazénu, který se plave na přelomu července a srpna ve španělské Barceloně. Tam poplave na 50 m volným způsobem, 50 m motýl a ve štafetách.

Čtyři žatečtí plavci v reprezentacích

Svěcená má splněné limity na světový šampionát dospělých, ale také na juniorské mistrovství světa i Evropy. Právě evropský juniorský šampionát v Poznani je na řadě jako první, koná se v polovině července. Žatecká naděje by tam měla nastoupit na tratích 50 a 100 m motýl, 50, 100 a 200 m znak a ve štafetách.

Antonín Svěcený bude v příštích dnech reprezentovat Českou republiku na Evropském olympijském festivalu mládeže. Ukáže se tam na prsařských tratích, ve kterých patří mezi největší české talenty.

Divoká karta

David Urban nakonec sice limity nesplnil, ale získal díky výbornému času, jen tři setiny za potřebným časem, divokou kartu na juniorské ME v Poznani. Tam může dále bojovat o limit na mistrovství světa juniorů, které se plave v Emirátech a letenku tam už má Svěcená. Urban poplave v Poznani 50 m motýl a 50, 100, 200 m volný způsob a štafety.

Žatecké výsledky na MČR dospělých:

Lucie Svěcená:
1. místo - 50 m motýl
1. místo - 100 m motýl
2. místo - 100 m znak
3. místo - 50 m znak

Tomáš Plevko
1. místo - 50 m vol. způsob
2. místo - 100 m vol. způsob
3. místo - 50 m motýl

Antonín Svěcený
1. místo - 200 m prsa
9. místo - 100 m prsa

David Urban
3. místo - 50 m vol. způsob
3. místo - 200 m vol. způsob
4. místo - 100 m vol. způsob