Bronz a čtvrté místo Lucie Svěcené a čtyřiadvacáté místo na světě Davida Urbana slaví v těchto dnech žatečtí plavci. Sezonu zakončili naděje českého plavání z maličkého žateckého bazénu cinkáním medailí, po sklizni na mistrovství Evropy se urodilo také na světovém klání v Dubaji.

Jak bylo v Dubaji?
Lucie Svěcená (L.S.): Horko.
David Urban (D.U.): To bylo, žádný stín. Přes čtyřicet stupňů.

Urban na MS:100 m vol. způsob – 24. místo
50 m vol. způsob – 36. místo
4x100 m pol. závod – 12. m
4x100 m p. závod mix – 7. m

Davide, před odletem jste říkal, že pro vás bude Dubaj taková třešnička na dortu, těžce vybojovaná, příjemné zpestření a rozloučení s juniory. Povedlo se?
D.U.: Spokojenost tak půl na půl. Osobák na stovce kraul byl výborný, ale mohlo to být i lepší. Jsem rád, že jsem si osobák dal, jen kousek chyběl k juniorskému rekordu. A výborná zkušenost z mistrovství světa.

Čtyřiadvacáté místo na světě není vůbec k zahození.
D.U.: Je to dobré umístění, ale kdyby bylo ještě lepší, nezlobil bych se vůbec (směje se). Není to třetí, jako má Lucka.

Lucie Svěcená a David UrbanLucko, vy jste před odletem říkala, že v Dubaji cinkat medaile asi nebudou, jako na Evropě. Vy jste nám lhala…
L.S.: Nelhala (směje se). Nechtěla jsem nic zakřiknout. Nečekala jsem vůbec takový výsledek. Jsem moc ráda, že na padesátce motýlek se mi povedlo zaplavat výborný čas a bronz vyšel.

Také stovka motýl vám vyšla výborně, odjížděla jste na šampionát s šestým časem, nakonec z toho bylo, i přes zranění ramene, čtvrté místo. Druhá medaile visela blízko…
L.S.: Nebyla zase tak blízko. Osm desetin bylo dost, ale možná, kdyby nebylo zranění, možná by boj vypadal trochu jinak. Možná by to tam padlo. Ale i tak jsem moc spokojená, bronz a čtvrté místo z mistrovství světa jsou výborné výsledky.

Co zranění? Jak vypadá rameno teď?
L.S.: Aktuálně nemůžu plavat, chodím na rehabilitace. Buď je tam něco namoženého nebo skříplého, mám teď odpočinek. Snad to nebude na dlouho a nic vážného.

Svěcená na MS:50 m motýl – 3. místo
100 m motýl – 4. místo
50 m znak – 24. místo
100 m znak – 28 místo
4x100 m pol. závod – 7. místo

Jaká byla atmosféra v Dubaji? Oba už jste byli na jiných šampionátech, jaké je srovnání?
D.U.: Dubaj? Pěkné prostředí, zajímavé, ale atmosféra v bazénu při šampionátu jednoznačně o hodně horší než jinde.
L.S.: Byla tam obrovská hala, velká tribuna a málo lidí. Třeba na evropském šampionátu dospělých loni ve Francii to bylo úplně fantastické. Tam bylo plno, lidi skvěle fandili. Tady bylo jen pár fanoušků a hlavně plavci.
D.U.: Hala bývala zaplněná jen z jedné čtvrtiny a většinou právě plavci. Fandění zanikalo.

Letošní sezona byla v podání Lucie Svěcené slušná medailová sklizeň. Republikový šampionát ani nepočítám, ale navíc dvě stříbra z Evropy a bronz a čtvrté místo ze světa.
L.S.: Letošní sezona byla zatím jednoznačně má nejlepší.

Oba končíte v juniorech, co dál?
L.S.: Budeme plnit limit na evropský šampionát dospělých v krátkém bazénu, který bude v zimě. A samozřejmě republikové mistrovství.
D.U.: Lucka už limit snad stokrát zaplavala, neměla by mít problémy. Já musím dát ještě asi vteřinu dolů, což se mi povedlo i letos. Uvidím, zabojuji a snad nominace vyjde. Ale bude to těžké.

Děkuji za rozhovor.