Letní pohár ČR jedenáctiletého žactva se konal o víkendu 9.-10. června v Trutnově, kam se kvalifikovaly Kristýna Štrancová a Lucie Urbanová z klubu Jazzmani Žatec. Štrancová v sobotu odpoledne na 100 m znak zaostala za svým rekordem a skončila nakonec na 20. místě. V ostatních pěti startech již svá osobní maxima pokořila a bylo to vidět hned v následujícím závodě na 200 m prsa.

Kristýna si skvěle rozvrhla síly, po 50 metrech sice obracela až na 7. místě, ale postupně se propracovávala kupředu, aby skončila ve své rozplavbě 2. a celkově pak na pěkném 14. místě. Při posledním sobotním startu na 50 m volný způsob skončila 16.

V neděli Kristýna skončila nejprve na trati 100 m VZ na 26. místě, na 100 m prsa na 23. místě a v závodě na 400 m volným způsobem se opět vešla mezi nejlepších dvacet a obsadila pěkné 16. místo.

Na bednu chyběly čtyři setiny sekundy

Druhou žateckou plavkyní v Trutnově byla Lucie Urbanová. Zpočátku závodu na 100 m znak sice zaostávala a plavala na 4. místě, ovšem ve finiši zabrala a její umístění musela rozluštit až elektronická časomíra. Na té se sice objevil údaj, že byla třetí, ale bohužel po zveřejnění výsledků skončila až čtvrtá se ztrátou 4 setiny sekundy na již oslavované třetí místo. Z tohoto zjištění, které vzniklo díky chybě elektronického zařízení OMEGA, se již Lucka nevzpamatovala a v závodě na 100 m motýlek, kde měla veliké šance se umístit mezi prvními, nakonec skončila až osmá.

V neděli plavala Lucka nejprve 100 m volným způsobem a i když nastoupila až ve třetí nejrychlejší rozplavbě, s velkým přehledem ji vyhrála v čase 1:13.39 a skončila celkově na 7. místě. Tento úspěch ji po sobotě zdvihl sebevědomí. V závodu na 50 m motýlek bylo pole velice vyrovnané, na obrátce již vedla Veronika Vyčítalová z Kladna a za ní obracely čtyři plavkyně prakticky stejně.

Z čtveřice se k nadšení žateckého oddílu odpoutala právě Lucie Urbanová, aby nakonec dohmátla na fantastickém 2. místě v čase 0:37.86 s. Lucky posledním startem byl pak 200 m polohový závod. V něm si opět zlepšila svůj osobní rekord o více než 4 vteřiny a skončila na dalším vynikajícím 6. místě.

Již samotná účast na tomto mistrovství Čech byla pro obě závodnice velikým úspěchem. Kristýna se navíc hned třikrát probojovala do první dvacítky na tratích 200 m prsa a 50 a 400 m volným způsobem. Lucka se ve všech svých startech vešla mezi nejlepších osm a vybojovala nakonec i svou první medaili. V součtu časů se souběžně konaným závodem na Moravě, Lucka své 2. místo uhájila a stala se tak vícemistryní České republiky na trati 50 m motýlek.