Nový Jičín, Mladá Boleslav a Prostějov, to byla o prvním prosincovém víkendu tři dějiště zimních republikových šampionátu žactva. Žatecký klub Jazzmani si vedl parádně. Hlavně Nový Jičín, kde závodily ročníky 2004, se do klubové kroniky zapsal zlatým písmem. A to pořádně tučným! Lenka Bešíková se totiž na severu Moravy stala trojnásobnou mistryní republiky! Potvrdila tak, že jde ve stopách Svěcené a Baumrtové, hvězd českého plavání.

Startům čtrnáctileté Bešíkové předcházela velká očekávání, vždyť talentované Lenka je v reprezentaci České republiky. V Novém Jičíně se s žákovskou kategorií loučila. A rozlučka před přechodem do juniorské kategorie to byla stylová, posuďte sami: pět startů, pět medailí! Tři z toho byly zlaté, dvě pak stříbrné.

„V úvodním vystoupení Lenka nastupovala jako čtvrtá přihlášená na trati 100 metrů polohový závod. Předvedla v něm svůj mimořádný talent a naplavané kilometry. Dohmátla druhá se ztrátou pouhých 12 setin. Poté plavala tratě 50 metrů volným způsobem a 100 metrů znak. Dominovala na nich od prvních metrů a s přehledem zvítězila. Na druhé trati nebyla nikdy v rámci republikových závodů poražena! Lenka prokázala své kvality ještě na trati 200 metrů znak, na které mimořádným taktickým výkonem nejdelší znakařskou trať ovládla. Na závěr sahala po čtvrtém mistrovském titulu na trati 100 metrů volným způsobem, bohužel však o setinu sekundy prohrála v dohmatu s další reprezentantkou Kinterovou,“ líčí úspěchy Lenky Bešíkové žatecký trenér Jiří Karas.

V Mladé Boleslavi (ročníky 2005) o sobě dala výrazně vědět třináctiletá Agáta Povová. Nedávno z přeborů Ústeckého kraje přivezla pět medailí. Ve středočeském městě sice na medaili nedosáhla, ale ukázala velké zlepšení, a to zejména na trati 200 metrů znak, na níž dohmátla na výtečném pátém místě. „Věříme, že Agáta na letním šampionátu zaútočí na příčky nejvyšší,“ říká Karas. A ještě jeden výsledek z Mladé Boleslavi: Jakub Koulík a na trati 200 metrů znak vybojoval 17. místo.

Nejmladší žáci a žákyně (ročníky 2006) plavali o medaile v Prostějově. Žatec reprezentovali Jan Lím a Johanka Rábová. „Rábová doplavala do první desítky na trati 100 metrů prsa v novém osobním rekordu osmá. Lím uspěl nejlépe na trati 100 metrů motýlek, dohmátl na slušném patnáctém místě,“ referuje Karas.