Nečekaně si lounské rodačky sestry Plíškovy, nejúspěšnější dvojčata ve světovém tenisovém žebříčku, prohodily role na legendárním Wimbledonu. Zatímco světová jedenáctka Karolína, vítězka čtyř turnajů WTA a tenistka z širšího okruhu favoritek, se loučila už ve druhém kole, o dva centimetry menší a o pár minut starší Kristýna, hráčka druhé světové stovky, která se před travnatým grandslamem trápila, pronikla až do kola třetího a překonala tak maximum své slavnější sestry v All England clubu.

Ranařka Karolína tak i v legendárním Wimbledonu opět potvrdila, že zatímco na běžných turnajích umí, hrává finále a je postrachem světových hráček, na grandslamech se jí zatím příliš nedaří. Nejdále se dostala do třetího kola.

Kristýna přehrála Smitkovou i Kuznětsovovou

Že Kristýna „přehraje" i svou lépe postavenou sestru a projde na londýnské trávě až do třetího kola nečekala ani ona sama. „Jsem spokojená. Ale je fakt škoda, že když už jsem ten druhý set proti Niculescu otočila, že jsem to nedotáhla," hodnotila pro média po vypadnutí ve třetím kole svou účast ve Wimbledonu Kristýna Plíšková.

Přitom Kristýně Plíškové, která dosud byla nejlépe ve světovém žebříčku WTA na 86. místě a aktuálně (před započítáním výsledků z Wimbledonu – pozn. red.) je 134. na světě, se v All England clubu daří. Vždyť v roce 2010 tam vyhrála juniorku.

Letos nejprve v prvním kole ve velmi vyrovnaném duelu přehrála krajanku Terezu Smitkovou (62. v žebříčku WTA) 3:6, 7:5 a 7:5. Pak ve druhém klání opět ve třech setech porazila pětadvacátou hráčku světa Světlanu Kuznětsovovou 3:6, 6:3 a 6:4. Ve třetím kole pak už podlehla Rumunce Niculescové, která hraje velmi nepříjemný a fyzicky hodně náročný tenis, 6:3 a 7:5. Prohra s osmačtyřicátou hráčkou žebříčku mrzí o to víc, že česká třiadvacetiletá rodačka z Loun měla ve druhém setu velkou naději na otočení duelu. Vedla 5:4 a 40:15, nevyužila pět mečbolů…

„Mrzí to hodně. Taky mi docházely síly, moc jsem nevěřila. Její tenis je vyčerpávající, na hlavu i fyzicky. Míče od ní vůbec neletí, pořád se do nich musí chodit a dávat jim svoji sílu. Ještě hraje samé kraťasy. Hrozný tenis. Bohužel to nevyšlo," uvedla v rozhovoru pro idnes.cz.

Čeká ji teď cesta vzhůru? Naplní dřívější předpoklady a stane se z velkého talentu další českou elitní tenistkou? Uvidíme. V posledních sezonách se Kristýna Plíšková na velkých turnajích spíše trápila. Úspěchy slavila hlavně na turnajích nižší série ITF, několik jich dokonce i vyhrála, na nějprestižnějším okruhu WTA ale často v dobře rozehraných zápasech selhala. Nedařilo se jí ani letos. Vypadla už kvalifikaci na Roland Garros, uhrála jediné kolo na turnaji ITF v Eastbourne a v kvalifikaci skončila také v Nottinghamu.

Teď doufá, že se její sebevědomí zvedne. „Přeskočím spoustu míst, teď se snad zvednu. Mému sebevědomí by to mělo pomoci," řekla Kristýna Plíšková novinářům.

Aktuálně čeká na Kristýnu Plíškovou pár dní volna a pak už další turnaje, například v Istanbulu, na kterých by ráda ještě zlepšila své postavení na žebříčku, aby nemusela do kvalifikace o US Open.

Nečekaně volno má už ale také její sestra Karolína. Slavnější dvojče, světová jedenáctka, překvapivě ve Wimbledonu vypadla už potřetí za sebou ve druhém kole a nenaplnila tak očekávání, kdy experti věřili, že se podívá výrazně dále.

Karolína Plíšková nejprve v All England clubu porazila Irinu Falconiovou (69. hráčka žebříčku) 6:4, 4:6 a 6:1. Pak ale ranařka z Loun už ve druhém zápase podlehla světové sedmačtyřicítce Coco Vandewegheové z USA, která se později ukázala jako „popravčí" českých tenistek, když vyřadila také Lucii Šafářovou, 7:6 a 6:4. Karolína byla v utkání velkou favoritkou, už první míčky ale napověděly, že tentokrát to nebude mít s Američankou jednoduché. První set lounská rodačka ztratila až v tiebreaku (5:7). Pak ale rychle zaútočila a dostala se do vedení 3:0 ve druhé sadě. Ani takový náskok ale nestačil, Vadewegheová otočila a vyhrála set 6:4.

Na běžných turnajích postrach

Chladnokrevná tenistka, která spoléhá hlavně na skvělý servis (v loňském roce zaznamenala na okruhu WTA nejvíce es – pozn. red.) a tvrdou útočnou hru, tak opět nevylepšila své maximum na Wimbledonu. Uhrála druhé kolo. Podobně se jí „daří" také na ostatních grandslamech. Druhé kolo má z Roland Garros, do třetího kola pronikla na oblíbených tvrdých površích na US Open a Australian Open.

Přitom na ostatních turnajích okruhu WTA, hlavně na betonech a dalších tvrdých podkladech, je Karolína Plíšková velkým postrachem soupeřek, už desetkrát byla na nejprestižnějším okruhu ve finále, čtyři turnaje WTA dokonce vyhrála. Výrazně klepe na dveře světové desítky. Má skalp několika bývalých jedniček a dalších světových hráček. Například letos byla ve finále v Birminghamu, Sydney, Dubaji, vyhrála turnaj v Praze.

Na grandslamech ale zatím výrazně neprorazila. Čím to? „Vím, že mám na to udělat na grandslamech lepší výsledky, ale bohužel se mi to zatím nesešlo, abych se dostala dál," prohlásila v médiích. „Nemyslím si, že na grandslamech podléhám panice. Samozřejmě je to o tom, jak hraji, ale musí se to také sejít. Některé zápasy byly dobře rozehrané, některé s těžkými soupeřkami. Zkušenosti mi také nechybí, myslím, že tím to není. Všechny hráčky znám, nevím," řekla k tématu pro idnes.cz Plíšková. Podle ní jí nesedí rytmus grandslamů. Jeden den zápas, druhý den volno, pak zase zápas a zase volno. Má raději zápas každý den, ráda je zápasově vytížená. Vždyť letos už absolvovala ve dvouhře na okruhu WTA padesát duelů, třicet šest vyhrála, jen čtrnáct prohrála.

Uvažuje, že v tréninku před grandslamem zkusí jiný rytmus nasimulovat. „Něco tam na grandslamech asi trošku nesedí. My na to s Jirkou (trenér Jiří Vaněk – pozn. red) přijdeme," usmívá se Karolína Plíšková.

Tak uvidíme, nejbližší příležitost výrazněji se zapsat do historie grandslamů bude mít na US Open. Na oblíbeném tvrdém povrchu…

Kristýna Plíšková ve Wimbledonu:

1. kolo: Kristýna Plíšková – Tereza Smitková (62.) 3:6, 7:5, 7:5
2. kolo: Kristýna Plíšková – Světlana Kuznětsovová (25.) 3:6, 6:3, 6:4
3. kolo: Kristýna Plíšková – Monika Niculescuová (48.) 6:3, 7:5

Karolína Plíšková ve Wimbledonu:

1. kolo: Karolína Plíšková – Irina Falconiová (69.) 6:4, 4:6, 6:1
2. kolo: Karolína Plíšková – Coco Vandewegheová (47.) 7:6, 6:4

Karolína Plíšková:Narodila se 21. března 1992 v Lounech. Aktuální světová jedenáctka je profesionální tenistkou od roku 2009, první turnaj nižší série ITF vyhrála ale už v roce 2008 v Bolu. Na světových kurtech se objevuje již od roku 2006, v roce 2010 vyhrála juniorku Australian Open. Nejprestižnější okruh WTA pravidelně hraje od roku 2013. Tehdy také vyhrála svůj první turnaj WTA v Kualu Lumpuru a začala se propracovávat první světovou stovkou. Loni pronikla z jejího konce do první třicítky a dvacítky, letos už se pohybuje těsně za první desítkou. Loni zaznamenala největší počet es z celého světového žebříku. Dosud hrála o několik minut mladší a o dva centimetry větší sestra desetkrát finále okruhu WTA, čtyři turnaje vyhrála ve dvouhře, čtyři ve čtyřhře. Na grandslamech uhrála druhé kolo v Paříži a Londýně, třetí v Melbourne a New Yorku.

Kristýna Plíšková:Narodila se 21. března 1992 v Lounech. Profesionální tenistkou je od roku 2009, zatím nejlépe byla na žebříčku na 86. místě. V roce 2010 vyhrála juniorku Wimbledonu, od té doby slaví úspěchy spíše na nižším okruhu ITF, na kterém dosud vyhrála pět titulů ve dvouhře a šest ve čtyřhře. Třiadvacetiletá tenistka, která je téměř k nerozeznání od své sestry Karolíny (je o dva centimetry menší) vybojovala také tři tituly na nejprestižnějším okruhu WTA, všechny ale ve čtyřhře. Je držitelkou neoficiálního světového rekordu v počtu es zahraných v jednom zápase (32 nechytatelných podání zahrála na turnaji ITF v japonském Gifu v roce 2014). Na turnajích WTA většinou vypadává v úvodních kolech, nyní na legendárním Wimbledonu dokráčela až do třetího.