"Hrály jsme opravdu výborný zápas. Venus je skvělá hráčka, fakt do toho šla a podala výborný výkon," řekla Plíšková v Ču-chaj v rozhovoru pro česká média po dvouhodinovém boji a prohře ve finále 5:7 a 6:7. "Taky jsme zahrála super a strašně mě teď štve, že se to nepovedlo dotáhnout. Měla jsem šance," zalitovala.

V koncovce utkání měla Plíšková i trošku smůlu. V tie-breaku vedla 5:4 a při úderu jí praskla struna. "Je to sice k naštvání, ale to se prostě stane," řekla. Více ji mrzel neproměněný setbol, při kterém poslala míč těsně do autu. Williamsová pak Plíškovou při mečbolu skvěle prohodila. "Vytáhla tu výměnu ani nevím odkud."

Před cestou na Elite Trophy, turnaj pro dvanáctku hráček, které se nedostaly na Turnaj mistryň, hrála Plíšková nevyrovnaně.

"Já byla prostě strašně unavená, tenis jsem nehrála tak špatný," vysvětlila tenistka, která letos odehrála na 26 turnajích 77 zápasů s bilancí 52:25. Před cestou do Číny měla v Praze týden volno a v Číně se od první chvíle cítila dobře. "Chytila jsem tak trochu druhý dech," řekla.

V Ču-chaj ukázala Plíšková na své poměry nezvykle i emoce. Několikrát se během turnaje po vítězném míči radovala se zaťatou pěstí a hlasitě si zakřičela. "Kdo říká, že jsem bez emocí?" napsala v týdnu na sociálních sítí u fotky, jak ohnutá v pase zplna hrdla křičí radostný výkřik "Pojď!".

Časem to přijde

"Tady se mi to celý turnaj dařilo, ale mám s tím někdy problém, nedokážu se v hlavě pořádně odvázat a jsem zatažená," řekla.

Třiadvacetiletá Plíšková letos hrála šestkrát finále, ale trofej pro vítězku zvedla nad hlavu jen v Praze. "Šest finále je výborných, i když ty výsledky v nich už nebyly takový. Ani jednou jsem nebyla favoritka a stejně to byly všechno hodně těsný a vyrovnaný mače a hrála jsem v nich se samými skvělými hráčkami," poukázala na fakt, že jednou prohrála s krajankou Petrou Kvitovou (Sydney), pak se světovou dvojkou Simonou Halepovou z Rumunska (Dubaj), dvakrát s Němkou Angelique Kerberovou (Birmingham, Stanford) a nyní s bývalou světovou jedničkou Venus Williamsovou.

"Nic si z toho nedělám. Musím se prostě ještě zlepšit. Časem to přijde," věřila.

Rok zakončí na jedenáctém místě světa, nejlépe byla letos sedmá. "Je to pro mě hodně dobrý. Fakt bych před začátkem sezony nic takového nečekala. Odehrála jsem hodně turnajů a většina byla povedená, za což jsem moc ráda. Teď si musím hlavně odpočinout a i příští rok makat stejně," řekla.

Na odpočinek ještě čas nemá. V Ču-chaj krátce po finále spěchala na letadlo, aby se co nejdříve přesunula do Prahy. Už v pondělí se připojila k českému týmu a připravuje se  na finále Fed Cupu proti Ruskám.