Až dosud se o ní říkalo, že grandslamy, největší turnaje sezony, neumí. Z osmnácti pokusů nedošla dál, než do třetího kola. Po letošním US Open si to ale už nikdo nedovolí. Karolína Plíšková dokráčela v New Yorku, na svém oblíbeném rychlém povrchu, až do finále, porazila obě sestry Williamsovy, a i ve finálové bitvě čtyřiadvacetiletá rodačka z Loun trápila novou světovou jedničku, vítězství bylo blízko. US Open sice neovládla, ve třísetové bitvě „padla", grandslamové finále ale rozhodně zařadí aktuální česká jednička mezi největší úspěchy své dosavadní kariéry, mezi šest vyhraných turnajů nebo Fed cup.

„Odvedla jsem dobrou práci, bylo to moje první grandslamové finále, měla jsem blízko k vítězství. Zápas možná rozhodlo, že Kerberová je zkušenější. Ale já jsem na sebe hrdá, kdyby mi někdo před dvěma týdny nabídl, že budu hrát finále, beru to," řekla po prohrané finálové bitvě médiím Plíšková.

Nesmutnila, užívala si velké finále. „Nebyla jsem nervozní. Zápas jsem si užila. Snažila jsem se být agresivní. Ve třetím setu jsem byla hodně blízko, ale ona hraje opravdu skvělý tenis, vrací spousty míčků, bylo to hodně náročné, není snadné jí porazit," pokračovala česká tenistka.

Čtěte také: Ranařka Karolína okouzlila New York, raketu objevila v Lounech

Do finále Plíšková nevstoupila nejlépe. Začala dvojchybou, i když se o ní říká, že nemá nervy, vrchol grandslamu na ni asi přece jen „dopadl". Navíc v rozhodující chvíli první hry jí praskla struna na raketě a nemohla plnohodnotně zakončit výměnu. Kerberová si vypracovala dva brejkboly a ten druhý i proměnila, vzala tak české tenistce hned první podání.

Lounská rodačka se ale rychle oklepala a diváci brzy viděli její klasický útočný a agresivní tenis, založený na „dělovém" podání. Plíšková útočila, riskovala, Kerberová ale hrála famozně. Nebyl míček, který by vypustila, vracela až neuvěřitelné balony. První Češka ve finále US Open po třiadvaceti letech si sice vypracovala v prvním setu tři brejkboly, Němka je ale vždy smazala, a když v závěru první sady vzala podruhé Plíškové podání, bylo první dějství dokonáno – 3:6.

Hodně nevynucených chyb

V první sadě Plíšková zahrála výborných patnáct vítězných úderů, ale také, což bylo nakonec asi rozhodující, 17 nevynucených chyb. Jenže to pramenilo z její riskantní hry. A bez risku by proti Kerberové rozhodně šanci neměla.

A tak česká tenistka ve druhém setu riskovala ještě víc. Dál skvěle podávala, držela si svůj servis, navíc ale v sedmém gamu vzala podání nové světové jedničce. Diváci viděli fantastické výměny, míčky přesně na čáru, Němka stále skvěle vracela útoky čtyřiadvacetileté tenistky z Loun. Když ale Plíšková brejk rychle potvrdila, radovala se z výhry v setu 6:4. A začínalo se znovu od začátku.

Úvod třetího dějství se Karolíně Plíškové povedl. Ve třetí hře opět vzala Kerberové podání, Němka byla hodně nervozní, navíc Češka brejk potvrdila. Ale Kerberová v závěru zápasu ukázala, že je novou světovou jedničkou zaslouženě a že má letos skvělou sezonu. Srovnala nejprve na 3:3, Plíšková pak začala více chybovat a Němka získávat, nakonec Plíšková ztratila rozhodující sadu v poměru 4:6.

Světová šestka

„Doufám, že ještě nějaká finále přijdou," nesmutnila po finálové bitvě Plíšková. „Jednoznačně jsem přišla na to, že dokáži proti nejlepším hráčům na největším stadionu hrát svůj nejlepší tenis. Věděla jsem, že to bude těžké, ve druhém setu jsem v sobě našla sílu a jsem ráda, že jsem to dotáhla do třetího. I když jsem nevyhrála, tak si myslím, že mohu být spokojena s tím, jak jsem hrála," hodnotila Plíšková a gratulovala své soupeřce. „Odehrála si skvělé finále, máš před sebou velkou budoucnost," odpověděla na to Kerberová.

Karolína Plíšková se v novém žebříčku WTA stane světovou šestkou, což bude jejím kariérním maximem. Dosud byla nejlépe loni sedmá, letos se pohybovala ve druhé desítce. Pak ale vyhrála turnaj v Cincinnati, kde porazila Halepovou či Muguruzaovou, nyní navíc získá mnoho bodů za úspěšné US Open.

V New Yorku zaujala Plíšková také tím, že z turnaje vyřadila obě sestry Williamsovy. „A teď mě za to možná celá Amerika nenávidí," usmívala se česká tenistka po cenných skalpech. V nadsázce. Že to nebyla pravda potvrdilo americké publikum právě ve finále, kde Plíškové domácí fandové zaslouženě aplaudovali.

Vyřadit obě sestry Williamsovy z jednoho turnaje se dosud podařilo pouze sedmi tenistkám v historii, Plíšková je osmá. A dostala se do opravdu skvělé party – Grafová, Hoingisová, Davenportová, Clijstersová…

Spanilá jízda US Open

A jaká byla cesta Karolíny Plíškové do finále US Open? Připomeňme si jí. Na startu přehrála pohodlně Američanku Sofii Keninovou, až 243. hráčku světa, 6:4 a 6:3. Pak si poradila s Gonzalezovou z Paraguaye (192. na žebříčku) 6:1 a 7:5. Ve třetím kole vyřadila světovou osmnáctku Pavljučenkovou 6:2 a 6:4, v osmifinále pak narazila na Venus Williamsovou. V obrovském dramatu, kdy odvracela i mečbol, nakonec proti jedné z legend zvítězila 4:6, 6:4 a 7:6. Čtvrtfinále pak Plíšková ovládla ve dvou setech, lehce přehrála Konjuhovou z Chorvatska (92. hráčka žebříčku WTA) 6:2 a 6:2. V semifinále pak „přišla na řadu" také Serena Williamsové, do té doby neohrožená světová jednička. Rodačka z Loun ji porazila 6:2 a 7:6.

Za finálovou účast si Karolína Plíšková připsala na své konto 1,75 milionu dolarů.

Finále na US Open se zařadí mezi největší úspěchy dosavadní kariéry české tenistky. Ta dokázala vyhrát už šest turnajů série WTA. Letos ovládla prestižní klání v Cincinnati, předtím také triumfovala v Nottinghamu. Loni získala turnajový titul v Praze, roce 2014 v Soulu a Linci a v roce 2013 v Kuala Lumpuru.