Čtyři Belgičané v první šestici v cíli jen potvrdili, že ve světovém cyklokrosovém pelotonu se mnoho nezměnilo. Mezi ně se pravidelně řadí jen Zdeněk Štybar, který v neděli vybojoval ve II. závodě Světového poháru v Plzni třetí místo.

Po čtyřech Češích v desítce při úvodním závodě v Itálii byli domácí fandové nabuzeni na další úspěch. Úvod tomu napovídal, když v prvním kole rozjel výborně závod vedle Štybara i Martin Bína, na čtvrtém místě je sledoval Kamil Ausbuher, dopředu se hnali další naši.

Podbořanský jezdec se však postupně propadal, ve druhém kole měl dokonce pád. „Byla to moje blbost, naštěstí tady jsem ještě moc neztratil,“ komentoval svoji jízdu Kamil.

Těžší pád měl v 9. z 11 okruhů na rozblácené trati, několikrát smáčené přeháňkami deště s krupkami. „Celý závod jsem však měl jiný problém, ukrutné bolesti zad po sobotním pádu! Obával jsem se následků po viroze přivezené z SP v Itálii, ale nohy jely nečekaně dobře. Odešla mi však záda…“

Při sobotním testování hrubého vzorku gum měl Ausbuher pád, který zanechal stopy. Pociťoval to i včera, kdy musel kvůli bolestem přerušit svůj trénink. „Musím k doktorovi, myslel jsem, že to odezní. V závodě se bolest táhla až do nohy, nemohl jsem zrychlit. Paradoxně největší úlevu jsem cítil, když jsem musel běžet…“

Mezitím na čele závodu vystřídal Štybara úřadující mistr světa Niels Albert a pak už bez potíží bezpečně vyhrál. O zbývající dvě místa na piedestalu bojovala čtveřice jezdců, vedle dvou Belgičanů ještě Čech Štybar a Francouz Mourey. V posledním okruhu se dostal na druhou příčku lišák Sven Nijs a těsný náskok před vicemistrem světa udržel. Skvělí diváci (10 tisíc) kolem celé trati (okruh 2400 m) brali i třetí místo s nadšením.

Český úspěch podtrhl 7. místem nenápadně jezdící Radek Šimůnek (startoval až ze 4. řady!), 14. Petr Dlask a 18. Martin Zlámalík. Na něj ztrácel v cíli 29. Ausbuher 49 vteřin, na 24.Bínu 25 a na 26. O. Bambulu 14 vteřin. Zbývající český reprezentant Zdeněk Mlynář dojel na 38. místě se ztrátou přes šest minut na vítěze.

„Pokud se dám zdravotně do pořádku, měl bych startovat o víkendu v Lucembursku a pak 28. října na dalším závodě Českého poháru v Hlinsku,“ prozradil nejbližší program Kamil Ausbuher, který v žebříčku SP klesl z devátého na 13. místo. Vede Albert před Štybarem.

SP Plzeň – 52 startujících: 1. Albert 1:05:13, 2. Nijs (oba Belg.) -19, 3. Štybar (ČR) -21, 4. Pauwels (Belg.) -24, 5. Mourey (Fr.) -38, 6. Vantornout (Belg.) -56, 7. Šimůnek (ČR) -1:03, 8. Heule (Švýc.) -1:06, 9. Franzoi (It.) -1:10, 10. De Knegt (Niz.) -1:17, …14. Dlask -2:03, 18. Zlámalík -3:03, 24. Bína -3:27, 26. O. Bambula -3:38, 29. Ausbuher -3:52, 38. Mlynář (všichni ČR) -6:10.