Během zimy s psím spřežením absolvoval řadu závodů v tuzemsku i zahraničí, při kterých a při trénincích naběhali zhruba pět tisíc kilometrů. „V současné době mám pět psů, závodím se čtyřmi. V Itálii jsme objednali dvě štěňata, se kterými plánujeme rozšíření chovu. V budoucnu tak možná budu závodit v šesti nebo až osmispřežení,“ uvedl včera Roman Habásko.

Podbořanský musher skončil letos po sérii závodů na Mistrovství ČR ve sprintu na třetím místě a v evropském poháru ve sprintu na druhém. Se svými psy závodí ale i na dlouhých tratích. „Poslední závody evropského poháru na dlouhých tratích na Oravě na Slovensku jsme vyhráli s velkým předstihem. Dokonce nás pořadatelé první den při nočním závodě podezřívali, že jsme si trať dlouhou 22 kilometrů někde zkrátili. Kontroly ale dokázaly, že ne. Další dny jsme naši formu prokázali a nakonec jsme měli náskok asi 50 minut,“ sdělil R. Habásko.

Na Slovensku sezona pro R. Habáska možná skončila. „Na Slovensku jsme ještě dostali pozvánku na prestižní závody na ledovec do rakouského Dachsteinu v polovině dubna, ale uvidíme, zda se nám na ně podaří sehnat sponzora. Na konci sezony peníze chybějí,“ dodal.

Roční náklady na závodění se psím spřežení se podle jeho slov pohybují kolem 150 tisíc korun. „Z toho 25 až 30 tisíc dají sponzoři, nejvíce město Podbořany,“ uvedl R. Habásko. Zbytek peněz se snaží ušetřit během léta. Pracuje pro českou cestovní kancelář jako sportovní instruktor. Jezdí s jejími zákazníky na raftech po českých řekách a horských kolech ve Švýcarsku a Itálii. „V zimě jezdím jako instruktor lyžování, ale není to tak časově náročné. Takže zbývá čas na závodění se spřežením,“ dodal Roman Habásko.