První ročník Vrouteckých sprintů psích spřežení pořádá v nastávajícím víkendu SSPS pod taktovkou manželů Svobodových z Vroutku.

„Marně jsem se dlouho snažil najít vhodnou trať u nás v Podbořanech. Problém je hlavně s místem dojezdu do cíle z opačné strany, než kudy se startovalo. Pokud takové místo je, pak tam vadí úsek přes asfaltovou silnici, což je v rozporu s řády,“ říká trojnásobný mistr Evropy a vicemistr světa Roman Habásko. „Proto jsem rád, že se podařilo připravit odpovídající trasu ve Vroutku.“

Pořadatelé vybrali trať vedoucí z převážné většiny lesem v okolí vroutecké vodárny, kde je start i cíl. „Okruh sprintu je dlouhý 5400 metrů, každý ho pojede v sobotu i v neděli, a časy se sčítají,“ pokračuje R. Habásko, který se na něj připravuje se svými šesti sibiřskými husky. „Dosud je přihlášeno 35 týmů, možnost mají další včetně jednotlivců (běžci, cyklisti), když prezentace je u startu do soboty 9 hodin.

Čtyři spřežení reprezentují okres

Náš okres má zastoupení kromě Habáskova v dalších týmech. Z Petrohradu přijedou Václav a Jana Zetkovi se svými aljašskými husky, kteří se připravují na ME v Polsku, na startu bude i Blanka Svobodová z Vroutku, která pojede se spřežením čtyř českých horských psů. Pro mušery a jejich psy to je začátek sezony, kdy se jezdí na speciálních kárách (tří nebo čtyřkolových), zatímco v zimě na saních. Pro podzimní část sezony se závodí v individuálních disciplinách (pro cyklisty je povinné závodní kolo, přilba, odpovídající vodítko a platný očkovací průkaz) v kategorii C jsou 3 – 4 psi a v kategorii A je pět a více psů. V tzv. ostré sezoně od poloviny listopadu jsou kategorie členěné ještě podrobněji.

„Tyto podzimní závody jsou pro nás tréninkové, kdy zkoušíme mladé psy, testujeme a slaďujeme tým,“ přibližuje tuto část sezony Roman Habásko. Jeho hlavním cílem je dobře připravit své spřežení na seriál čtyř závodů ve Střední Evropě Ironsleddogman a na vrchol sezony, kdy se pojede mistrovství Evropy v Rakousku.

Start je u vodárny, kde je také cíl

První ročník Vrouteckých sprintů se jede v sobotu 10. října, kdy start první discipliny u vodárny je v 11 hodin. Po úvodní části k obci se trať stáčí doprava k potoku a lesu, odkud se závodníci vracejí z druhé strany k cíli. Druhou jízdu účastníci absolvují v neděli 11. 10., kdy závody začínají v 10 hodin. Mušeři s doprovedem a se svými k lidem kamarádskými psy táboří u tratě, kam mají přístup i diváci.

„Protože se jedná o uzavřený závod, kde platí veterinární předpisy, nemohou sem chodit návštěvníci se svými psy,“ varuje R. Habásko. Vlastní závody podle dosud přihlášeného počtu týmů odhaduje v sobotu i neděli vždy tak na dvě hodiny, neboť se startuje v časových intervalech a mezi každou kategorií je krátká přestávka pro případné dojetí zbývajících spřežení.