Stany, auta a množství psů zaplnily část pole u lesa naproti vodárně ve Vroutku, kde měl o víkendu premiéru závod psích spřežení Vroutecký sprint.

Blízko cesty rozložil svůj kemp podbořanský Roman Habásko se svými deseti sibiřskýmu husky. Na rozdíl od většiny štěkajících smeček v předstartovní horečce spokojeně odpočívala Habáskova skupinka, většinou každý z nich stočený do malinkého uzlíčku, jak jim velí zakódované geny.

Teprve když ze sousedního ležení zaslechli cinkot misek, se jako na povel zvedli a napjali ukotvené řetězy. „Karabáši!“, zvýšil hlas mušer Habásko. Lídr smečky Kariboo se otočil a podíval na svého pána trochu provinile chytrýma očima. Když opět ulehl, následovali ho ostatní členové týmu. Za chvilku už někteří přivírali oči a jen nejmladší, čtyřměsíční štěně, spokojeně spalo. „Bereme ho už sebou, aby si zvykal na ruch kolem závodů, než doroste a bude zařazen do spřežení,“ vysvětlil jeho přítomnost 34letý Roman.

Nervozita opět zavládla, když hlasatel zval ke startu jednotlivé týmy. Smečky natěšené na závody by nejraději vyběhly hned teď. Začínaly koloběžky a kola tažená jediným psem, následovaly speciální káry se třemi až osmičlennou smečkou. Trojnásobný mistr Evropy a vicemistr světa Roman Habásko odstartoval se šestičlenným spřežením, z nichž byli dva testovaní mladí členové.

Po okruhu dlouhém 5400 metrů vyjížděly týmy z lesa do cíle. Habásko vyhrál svoji kategorii A1 s náskokem půldruhé minuty. „Běželi dobře, s výkonem jsem spokojený. Hlavně že jsme doběhli, a že fenka bude v pořádku,“ podíval se starostlivě na odpočívající mladou fenu. Ta měla hodně blízko vážnému úrazu, neboť prožila s dalším psem šok po napadení jiným psem.

Dramatická kolize

„Předjížděli jsme tak čtyřicítkou jiné spřežení. Kolegyně sice správně udělala místo, ale jeden z jejích psů napadl naše spřežení. Následoval kotoul dvou mých psů..,“ líčí dramatický okamžik Habásko. Musel psy zklidnit, opravit postroj (uražená krční spojka) a dorazit do cíle. „Protest podávat nebudu, jen té kolegyni domluvím…“

Nedělní závod vyhrál podle předpokladů Habásko s ještě větším náskokem, (jediný vyrovnaný soupeř v ČR v této kategori do Vroutku nepřijel), když jeho celková průměrná rychlost byla téměř 25 km.

První dvě místa v kat. A vybojovali Zetkovi z Petrohradu s aljašskými husky, když vyhrál Václav součtem časů o téměř osm minut před Janou Zetkovou, na kterou ztrácela třetí Jana Holá další dvě minuty.

Úspěšná Blanka Svobodová

Domácí pořadatele a obec Vroutek reprezentovala v kat. C1 úspěšně Blanka Svobodová se svými čtyřmi českými horskými psy, se kterými vybojovala třetí místo.

„Dík za pěkné závody patří manželům Svobodovým, kteří vše potřebné zařídili, přestože ne všude našli podporu. Pochvalně se vyjádřili všichni ze 45 týmů, s nimiž jsem mluvil,“ ocenil Habásko pořadatele.

Podbořanského mušera čeká nyní vlastní svatba a pak seriál, vrcholící Ironsleddogmanem a ME v Rakousku.