Valašský klobúk se jel na trati, která je se svými 3600 metry součástí rychlostní zkoušky při Barum rally. Na startu nechyběl žatecký Filip Blahout, který bojuje o titul mistra republiky ve skupině N.

V sobotním tréninku (4. srpna) Filip poznal, že na deváté evoluce Mitsubishi, se kterými závodí Vodička a Jakeš, nebude stačit, a proto si v závodě rozvážnou jízdou udržel 3. místo ve skupině před Braunem na BMW M3. V neděli se na pořadí nic nezměnilo, ale Filip zlepšil čas o 1,5 vteřiny.

Dvěma třetími místy se udržel na průběžně druhé pozici ve skupině N, kde startuje 14 jezdců. Za prvním Jakešem má sice ztrátu 15 bodů, ale šance na získání titulu před posledním závodem je reálná. Na titul jsou však adepti tři. Mimo Jakeše i Vodička, který poslední závody vyhrával, ale ani vítězství na posledním závodě mu titul nezaručuje. Filipovi zajistí titul pouze jedno pořadí v posledním závodě. Musí vyhrát, druhý dojet Vodička a třetí Jakeš. To ale znamená startovat v posledním závodě s vozem srovnatelného výkonu.

Soutěžní šestá evoluce nemá na vrchařské devítky šanci, a tak se hned po předposledním závodě začalo v týmu Blahoutů zbrojit. Nejschůdnější se zdá cesta zapůjčení auta od stáje K.I.T. Racing Vlastimila Neumanna, který staví v současné době nejlepší speciály pro rally a přesvědčit ho, aby vůz připravil pro závod do vrchu. Stáj, ve které startoval otec František již v roce 2002 se stejnou evolucí jako dnes Filip, vlastní nejšpičkovější deváté evoluce, které by mohly vrchařské speciály porazit.

Finančně náročné rozhodnutí podpořil i hlavní sponzor LSC Brázdil technology a Filip bude muset poprvé tvrdě bojovat s vozem o výkonu 430 koní. Svoji rozvážnou jízdou v průběhu sezony si vytvořil výchozí pozici pro získání titulu, ale závěrečný boj v 1.-3. září v Lanškrouně bude opravdu velice napínavý.