Je to jasná rovnice. Pokud chce česká cyklistika medaili z vrcholného podniku, musí vyslat do boje blšanskou Lucii Záleskou. V posledních třech letech vždy cenný kov přivezla. Naposledy rovnítko mezi jméno Záleská a cenný kov dala před několika dny na mistrovství Evropy žen do 23 let v dráhové cyklistice. A další plán? Boj o olympiádu, hlásí Záleská. „Chci to zkusit, udělám proto maximum,“ říká.

Před odjezdem na šampionát do Ruska jste říkala, že si jedete pro bednu. Vyšlo to.
Ohromná paráda. Jsem moc šťastná, že medaile vyšla.

Byl to váš vůbec první start na evropském mistrovství do 23 let a hned medaile. Žádná tréma?
Je to tak, byla to má premiéra. Měla jsem trochu obavy, abych zajela, ale povedlo se, super výsledek.

Stříbro máte ze stíhačky na 3 km, disciplíny, ve které jste si nejméně věřila.
Ano, nejvíce jsem doufala v medaili ve scratchi, ale tam jsem hodně zazmatkovala. Z medaile ze stíhačky mám obrovskou radost, navíc jsem na hodně pomalé dráze zajela výborný čas.

Kolik chybělo k nejcennější medaili?
Dvě vteřinky, strašně málo (směje se). První kilometr mi vyšel výborně, druhý také, ve třetím jsem ale na vítěznou Bělorusku, která je v kategorii do 23 let posledním rokem, už trochu ztratila.

Vás v této kategorii dalších pár let uvidíme, ještě loni jste jezdila jako juniorka.
O to víc si medaile vážím, hned po přechodu mezi starší je to super úspěch. Hodně mi také pomáhá škola, kde mi vytváří perfektní podmínky, chci jim také poděkovat.

Po úspěšné stíhačce jste jela bodovačku.
Jeli jsme s Gabrielou Slámovou, také se nám to docela povedlo. Jela jsem to poprvé na nějaké větší akci a bylo z toho osmé místo, jsem spokojená. Dvě bodování jsem i vyhrála, vyhrát ještě jedno, byl bych čtvrtá Kdybych tuhle disciplínu potrénovala, mohlo to být možná lepší.

A co závěrečný scratch? Z toho jste také vozila medaile.
Zazmatkovala jsem. Pět kol před koncem jsem se propadla na konec pole a pak už jsem nemohla balík předjet. Dopředu to přes množství soupeřek šlo hodně těžko, osmé místo je ale také úspěch.

Zajela jste výborně v několika disciplínách, takže teď už zbývá zkusit jen sprinty a můžete jezdit i omnium (soubor několika dráhařských disciplín – pozn. red.), které se jede na olympiádě v Londýně 2012.
Opravdu jsem se rozhodla, že ho zkusím (říká hodně odhodlaně). Je to šance. Původní plán, jak se po vyškrtnutí některých disciplín z programu her dostat na olympiádu, ale byl stíhačka družstev (družstva a omnium jsou jediné disciplíny, které ženy na OH pojedou – pozn red.).

Říkala jste ještě zhruba před rokem, že omnium vám nepůjde.
Chci to vyzkoušet. Ve stíhačce mám výborné časy, bodovačku jsem také zajela dobře, scratch umím. Pětistovku a dvoustovku zkusím potrénovat a uvidíme. Za zkoušku nic nedám. Takže omnium určitě pojedu a udělám maximum, abych se podívala na olympiádu. Je to můj sen, pro který budu dřít.

Kolik žen od nás pojede v Londýně omnium?
Jedna jediná, a pak, pokud se kvalifikuje, tak snad i družstvo na stíhačku Bude to hodně těžké se tam dostat, ale budu se snažit. Za měsíc vyzkouším mistrovství republiky v omniu, jede se na dráze v Praze – Motole, ta mi sice nevyhovuje, je krátká, já se potřebuji více rozjet, ale chtěla bych vyhrát. Vítězka totiž pak pojede na Evropu v kategorii Elite.

Co vás aktuálně, po příjezdu z úspěšné mise v Rusku, čeká?
Jedu si na pár dní odpočinout do Itálie, do hor.

Bez kola?
S kolem (směje se). Ale budu jen lehce jezdit.

A závody?
Za pár dní pojedeme do Německa a pak už mistrovství republiky v omniu.

Děkuji za rozhovor.