První den školního vyučování v roce 2013 vyměnili tři postoloprtští prvostupňoví žáci za šachové zápolení, když vyrazili reprezentovat školu a ostatní školy lounského okresu na krajský přebor škol v šachu. To se tentokrát konalo v Kulturním středisku ve Štětí, a tak ještě než mohli zasednou proti svým soupeřům nad šachovnicemi, museli Patrik Brzybohatý, Patrik Sabov a Igor Valaha (všichni ze třídy 5. C) s paní vychovatelkou Zdeňkou Zemanovou od časného rána absolvovat strastiplnou cestou do místa konání.

Brzybohatý skončil druhý

Určitě je velmi mrzí, že nejeli kompletní, neboť na turnaji pak proti čtyřčlenným družstvům ostatních soupeřů nastupovali pouze ve třech. Každý zápas, hraný na 4 šachové partie, tak vlastně začínali za stavu 0-1 (každý soupeř na nich kontumačně získával bod za chybějícího hráče, kvůli kterému se nehrála jedna partie) a museli pokaždé dotahovat.

Přes uvedený handicap na turnaji rozhodně nehráli druhé housle. Celkový výsledek družstva, 6. místo (z 11 účastníků), je úžasný. Podtrhuje ho i celkové pořadí jednotlivců, kde na skvělém 2. místě figuruje jméno Patrika Brzybohatého, jenž všechny své partie vyhrál, a jen těsně pod pomyslnými stupni vítězů na 4. místě skončil Igor Valaha se šesti vítězstvími v sedmi partiích; Patrik Sabov obsadil 34. místo. Postoloprtští borci i v oslabení dokázali jako jediní alespoň remizovat s celkovým vítězem přeboru a prohráli jen jeden ze sedmi zápasů.

Neúčast dvou členů mrzí

O to víc mrzí zmíněná neúčast dalších dvou členů družstva, které z okresního kola postoupilo do krajského klání jako druhé nejúspěšnější. Propočet bodů totiž napovídá, že pouhé čtyři body (ze sedmi kontumačně věnovaných soupeřům) stačily k postupu na republikové finále soutěže. „Účast v něm pro naše žáky však ještě nepovažuji za úplně ztracenou: s ohledem na výsledky družstva v předchozích kolech a individuální výkony jednotlivých hráčů v krajském přeboru budu žádat organizátora soutěže, Komisi mládeže Šachového svazu ČR, o přidělení jedné ze dvou divokých karet na závěrečné republikové finále, kterého se ve dnech 20. 21. března ve Vyškově na Moravě zúčastní žákovská družstva 30 nejúspěšnějších škol z České republiky," sdělil ředitel ZŠ Postoloprty Daniel Syrovátko.

Konečné pořadí krajského přeboru v šachu družstva 1. stupeň ZŠ:

1. ZŠ Jakuba Arbesa, Most
2. ZŠ Litoměřice
3. ZŠ V. Talicha, Most
4. ZŠ Z. Štěpánka, Most
5. ZŠ Buzulucká, Teplice
6. ZŠ Postoloprty
7. ZŠ a MŠ Povrly
8. ZŠ Ladova, Litoměřice
9. ZŠ Petrovice
10. ZŠ Duh. cesta Chomutov
11. ZŠ Hornická, Chomutov

Alena Dukátová