Už v sobotu 13. ledna čeká na cyklokrosaře jeden z vrcholů sezony. Loučky kolem potoka v Mladé Boleslavi jsou opět plné bláta, terén bude hodně těžký a Pavla Havlíková bude útočit na svůj pátý titul. Zadarmo jí ho nebudou určitě chtít dát mladé naděje Šafářová a Nosková. Ale kde je Martina Mikulášková? Trojnásobná mistryně republiky nepojede, trápí jí vleklé zdravotní potíže.

„Bohužel, určitě nepojedu. Už dlouhé měsíce, skoro rok, se trápím s vleklými bolestmi nohy. Teprve teď se pořádně přišlo na to, co to je, jedná se o problém s obratlem. Musím teď rehabilitovat, lékaři doporučili klid,“ smutní Mikulášková, odchovankyně lounského cyklokrosu. „Je otázka, jestli budu dál jezdit. Jestli mi to zdraví dovolí. Ale moc bych chtěla,“ pokračuje.

Bolest jí způsobuje problémy v tréninku a při závodech. „Když to nezatěžuji, je to v pohodě. Problém ale je, že když přidám intenzitu, začne vystřelovat bolest. Mohla jsem tak trénovat jen vytrvalost, intenzitu, která je v cyklokrosu hodně potřeba, ale vůbec. Tréninky a hlavně závody se jezdí jen v intenzitě a to mi dělá problém,“ tvrdí.

Úvahy o operaci

Nyní jí tedy lékaři naordinovali klid, rehabilituje, cvičí. V úvahu prý přichází i operační zákrok, žena, která dokázala v minulosti být například druhá na ME, jedenáctá na MS a několikrát dojet v nejlepší desítce ve světovém poháru, doufá, že se mu ale vyhne. Věří, že se podaří vyřešit vše bez operace. „Věřím, že se to zlepší a na příští sezonu se chci připravit. Chci jezdit,“ říká Martina Mikulášková.

Domluvená je na další spolupráci v Dukle Praha, kde by měla, pokud se vyléčí, absolvovat kvalitní etapové silniční závody. „Byla by to výborná příprava na cyklokros,“ dodává.

Mikulášková, která patřila do světové špičky, se výsledkově trápí už třetí sezonu. Naposledy získala titul v Kolíně na přelomu let 2015/2016, zbytek sezony jí ale také vůbec nevyšel. V další sezoně jen paběrkovala, vůbec se nedařilo, v té současné dojela nejlépe sedmá v Milovicích v národním poháru, světový pohár vynechala.