Dřep s činkou, bench press a mrtvý tah. Tři disciplíny jimž v Evropě kralují borci ze Žatce.

V jedné z tamních posiloven trénuje hned několik úspěšných závodníků, dokonce jeden mistr Evropy. V žateckém Norma teamu se připravuje čtyřikrát týdně šest siláků, na soutěže v silovém trojboji ale jezdí pravidelně jen tři, zato se všichni vracejí s velkými úspěchy. Na posledním mistrovství Evropy v silovém trojboji potvrdili, že patří do špičky.

Nejlépe skončil ještě junior Jiří Olenjuk, který v kategorii do 67,5 kilogramů získal zlato. Ani jeho dospělí kolegové se ale nenechali zahanbit, když Jaromír Šruc byl v kategorii do 100 kg čtvrtý a Petr Palacký pátý. V nedávné době začala za žatecký tým závodit i jedna něžná žena, Hanka Nachtigalová. „A hned se uvedla národním rekordem v mrtvém tahu,“ prozradil na ní během tréninku jeden ze siláků Petr Palacký. „A určitě by to do ní nikdo neřekl, že má tolik síly,“ dodává.

To je ostatně pro sportovce soupeřící v disciplínách silového trojboje typické. Nikdo ze žateckých závodníků nevypadá jako nějaký vyumělkovaný stroj, všichni jsou to normálně vyhlížející lidé. Ani do štíhlého mistra Evropy Olenjuka by nikdo neřekl, že má obrovskou sílu. „Vůbec nejde o to, jak kdo vypadá. Je to o síle a na tu je také zaměřen trénink. Důležitá je také strava, ale to je u každého sportu,“ popisuje Petr palacký, muž, který v dřepu s činkou za krkem zvládne 265 kg, v bench pressu 180 kg a v mrtvém tahu 290 kg.

Tréninky jsou různé

Trénuje se čtyřikrát týdně. „Tréninky jsou různé, jednou jedeme lehkou zátěž, jednou těžší. Střídáme také partie, na které se zaměřujeme,“ přidává se Jiří Olenjuk držitel národních rekordů ve se kategorii – 160 kg v dřepu, 120 kg v bench pressu a 182,5 kg v mrtvém tahu.

Čtvrtý z mistrovství Evropy, Jaromír Šruc, má výkony 310 kg dřep, 180 kg bench press a 260 kg mrtvý tah. Na začátku července se ze Žatce vydají na Arena cup v mrtvém tahu, v polovině měsíce pak na Evropský pohár družstev. „Na těchto vrcholných evropských soutěžích jsou závodníci ze všech zemí. Třeba na mistrovství Evropy jsme závodili s 300 závodníky z 18 zemí,“ přibližuje konkurenci Petr Palacký. Závody jsou hodně psychicky i fyzicky náročné. „Není to jen o tom zvednout a jít. Probíhá to celý den a závodník musí výkony předvést v mnohdy vypjaté atmosféře, před diváky,“ připomíná Jiří Olenjuk.

Závodit nelze v obyčejném trikotu. „Máme speciální profi vybavení, dvouvrstvé oblečení. Na každou disciplínu je zvláštní oblečení, hodně zpevňující. Další disciplíny v něm dělat nejdou. Jednak závodníka chrání před zraněním, pomůže mu také k lepšímu výkonu,“ vysvětlil nejurostlejší žatecký závodník Petr Palacký. Přesto, že už mají úspěchů dost, nechtějí usnout na vavřínech. „Pořád sbíráme zkušenosti, musíme se vyzávodit,“ dodává skromně evropský šampion Jiří Olenjuk s tím, že kdo chce, může si do žatecké posilovny v obchodním centru Norma přijít trojboj vyzkoušet.