V bosenské Banja Luce se konal světový pohár ve sprintu a v klasickém dlouhém sjezdu na divoké vodě. Hvězdou byl mladičký žatecký kanoista Vladimír Slanina, který po úspěších mezi juniory naznačil, že s ním musí počítat i dospělí.

Mezi českými reprezentanty nechyběli ani žatečtí kanoisté otec a syn Slaninové, kteří nás reprezentovali v kategorii singl a debl kanoe. Oběma se dařilo skvěle a všechny závody zakončili umístěním v první desítce.

Hlavně mladý Slanina na singl kanoi, který po juniorských úspěších poprvé reprezentoval v seniorské kategorii, absolutně zaskočil všechny soupeře a vyhrál závod světového poháru ve sprintu. Mladý závodník už ve dvou kvalifikačních jízdách ukázal, že mu trat na řece Vrbas sedí. Hned první jízdou si sedmým místem zajistil finálovou účast. Přesto jel i druhou jízdu, ve které zajel dokonce čtvrtý nejlepší čas.

Do večerního finále se probojovali i oba Slaninové na deblu ze skvělého pátého místa a doplnili tak druhou českou posádku Hála Srámek.

Večerní finále se jelo na přírodním kanálu za umělého osvětlení. Finále se jela v opačném pořadí, a tak žatecký kanoista jel jako čtvrtý závodník od konce. V době, kdy projel cílem své finálové jízdy, bylo jasné, že bude nejhůře čtvrtý, protože časem o dvě desetiny sekundy porazil jednoho z favoritů závodu úřadujícího mistra světa Němce Normena Webera. V momentě, kdy cílovou pásku protnul další favorit, Francouz Alzingrel, propuklo v českém táboře nadšení, protože medaile byla na světě. Čekalo se pouze jakou bude mít cenu. Mladý závodník, který se před třemi týdny na poslední chvíli nevešel mezi tři nejlepší lodě, které nás reprezentovaly na MS ve slovinském Solkanu, však zajel svou životní jízdu a už se před něj nikdo nedostal.

Toto vítězství se cení o to více, že Slanina porazil všechny aktuální medailisty z týden starého MS. Jak mistra světa Němce Webera, druhého Francouze Alzingreho, tak třetího Slovince Blaže Cofa. Ve finále debl kanoí Slaninové skončili nakonec na sedmém místě.

Další den jel Slanina klasický dlouhý sjezd a opět jel dobře.Bronzová medaile mu v šestnáctiminutovém sjezdu unikla o 1,2 vteřiny, skončil nakonec čtvrtý. V debl kanoi ve dlouhém sjezdu skončili Slaninové šestí.

(vs)