Jinak, než je každou sezonu zvyklá, prožívá první měsíce roku 2018 žatecká plavkyně Lucie Svěcená. Olympionička a účastnice světových a evropských šampionátů pořád hodně tvrdě trénuje, polyká kilometry v bazénu, ale přece jen musela trochu „polevit“. Častěji než v plavkách ji teď může potkat s knihou nebo papíry se studijními poznámkami v ruce. „Leží“ totiž v učení, chystá se na maturitu, která se rychle blíží. I přes vytížení ve škole ale chce i letos zaútočit na limit na vrchol sezony.

Evropský šampionát v dlouhém bazénu se v létě poplave v Glasgow ve Velké Británii. Svěcená, která se už dvakrát dokázala probojovat do finále ME by se opět ráda ukázala mezi špičkou. Ví ale, že tentokrát to bude kvůli studijním povinnostem ještě těžší, musí totiž omezit trénink. V bazénu nebude na přechodnou dobu trávit tolik času, kolik byla zvyklá.

„Určitě se budu snažit zaplavat limit. Moc ráda bych se tam podívala,“ říká Lucie Svěcená. Pokud se jí to podaří, netroufá si tentokrát odhadovat, kam až by mohla „dokráčet“.

„Uvidíme. Podle toho, kolik bude času na přípravu. Přece jen toho trénování bude teď méně. Nebudu v bazénu tak často. Musím se teď soustředit na školu, učit se,“ pokračuje žatecká plavkyně.

Trochu polevit? To stojí příliš

A ve světové špičce je každé polevení v tréninku, i malé, extrémně znát. Svěcená, která loni byla dvakrát šestnáctá na ME, 26. na MS a u nás potvrdila, že na motýlkářských tratích nemá konkurenci a brala na republikovém šampionátu na svých tratích zlata, ale v minulosti už několikrát ukázala, že se jen tak nevzdává. Až odmaturuje, chce se v létě zase vrhnout do bazénů naplno. Účastnice olympiády v Riu už dvakrát prošla v minulých letech do finále mistrovství Evropy.

Kvůli učení ostatně získala žatecká plavkyně i výjimku od českého plaveckého svazu. Od minulé sezony totiž není možné plavat limity na vrcholné podniky celý rok, ale pouze na určených závodech. Na ME se plavci mohou kvalifikovat od konce května, hlavně pak na republikovém šampionátu. Jenže na něj bude vrcholit příprava právě v době, kdy bude Svěcená maturovat.

„Jsem ráda, že jsem výjimku kvůli škole dostala. Limit budu mít šanci zaplavat v březnu v italském Milanu,“ uvedla pro Deník Lucie Svěcená. Evropský šampionát pak proběhne začátkem srpna.