Její Výsost, královna sportovců okresu Louny, Adéla Citová. Tak by se mohla představovat lounská aerobička, která loni obhájila nejen titul světové šampionky, znovu je také Sportovcem Lounska, tentokrát pro rok 2019. Stala se také Hvězdou čtenářů Deníku. Do síně slávy míří bývalý špičkový fotbalový sudí Radek Příhoda z Loun.

Medaile a tituly světové, evropské i republikové. Sportovci z okresu Louny loni opět vybojovali mnoho a mnoho úspěchů. Z bazénů, atletických oválů, tělocvičen, tratí, hal, ledových ploch nebo fotbalových hřišť dorazili v úterý 11. února večer do lounského divadla, místo na sportovištích tentokrát zářili na galavečeru oblíbené ankety Sportovec Lounska. A slavili. Slavili úspěchy své i svých kolegů, zazpívala jim k tomu žatecká nadějná písničkářka Ráchel Pabianová, diváci viděli také skvělé výkony lounských aerobiček.

Sportovec regionu 2019
NOMINACE: Vyberte Sportovce regionu Žatecko a Lounsko za rok 2019

Citová zlato v anketě Deníku a České unie sportu obhájila. Letopočet 2019 byl u ní ostatně rokem obhajob. Lounská aerobička obhájila na světovém šampionátu zlatou medaili v singlu, stříbrná byla ve dvojicích. Na evropském mistrovství oslavila dvě zlata, ze singlu i ve dvojicích, stejně jako na mistrovství republiky. Kromě triumfu v kategorii dospělých jednotlivců zvítězila sympatická dívka také v hlasování čtenářů, stala se Hvězdou čtenářů Deníku.

Adéla Citová, Juniorský fitness klub Jitky Hofmannové
Mistryně světa i Evropy Citová: Pořád se snažím být skromná

Stříbro vybojovala žatecká plavkyně Lucie Svěcená. Česká reprezentantka dohmátla na ME 13. na 100 m motýl a 14. na trati 50 m motýl. Na republikových šampionátech potvrdila, že je naší nejlepší motýlkářkou, do sbírky přidala žatecká plavkyně čtyři zlaté medaile, na doplňkových tratích vybojovala také tři bronzy. Na letní světové univerziádě v Neapoli vybojovala 9. místo.

Bronz míří do Podbořan, získal jej Roman Habásko. Musher, účastník extrémních severských závodů, psích spřežení opět potvrdil, že patří mezi evropskou špičku. Se svými sibiřskými husky dokázal vybojovat stříbro na prestižním závodě Polardistance ve Švédsku, kde absolvoval třísetkilometrovou trať. Na stejné distanci zvítězil také na tradičním Šediváčkově longu. Zlato loni získal na MČR ve sprintu, na středních tratích i na dlouhých tratích. Druhý byl na ME ve sprintu, třetí na MS ve sprintu.

Roman Habásko, ambasador Žateckého a Lounského deníku
Roman Habásko: Jsem patriot a tyto noviny píší o dění v našem regionu

Čtvrté místo v anketě Sportovec regionu vybojoval sjezdař na divoké vodě Vladimír Slanina ze Žatce, majitel stříbra a bronzu s MS a zlata a bronzu z ME. Pátá dosprintovala dráhová cyklistka Lucie Hochmann. Za loňský rok má ve sbírce čtyři tituly mistryně republiky, na ME byla 14., na Evropských hrách 10.

Fitness, fotbal, hokej

V kategorii dospělých týmů patří první místo v anketě Fitness klub Louny, druzí jsou lounští fotbalisté, třetí hokejisté Slovanu Louny. Mezi mládežnickými týmy triumfovali cyklisté Stadionu Louny, před Fitness klubem Louny, bronz mají naděje Basket academy Louny, tým do 11 let.

Také kategorie mládeže má královnu. Na prvním místě se umístila lounská atletka Zuzana Porubčanová. Česká reprezentantka v běhu na 800 m získala loni zlato na MČR v hale i na dráze, druhá byla na MČR dorostenek v přespolním běhu. Stříbro má Lucie Nesnídalová. Na juniorském ME ve slalomu na divoké vodě vybojovala žatecká naděje individuální 4. místo, v závodě družstev slavila zlato. Na MS byla v družstvech stříbrná, v jednotlivcích šestá.

Žatecká plavkyně Lenka Bešíková
Lenka Bešíková se plavání věnuje od svých čtyř let

Bronzová v anketě Deníku a České unie sportu pro rok 2019 je Lenka Bešíková. Žatecká plavecká hvězdička se dostala do reprezentace, při své premiérové sezoně v dorostu dokázala v konkurenci starších plavkyň vybojovat na republikových šampionátech zlato z 50 m znak, stříbro ze 100 m znak, přidala ještě tři bronzy.

Čtvrtá skončila v hlasování sportovních odborníků, trenérů, novinářů a čtenářů naděje lounské cyklistiky Adam Seeman. Nadějný kadet dokázal vyhrát tři závody národního poháru v cyklokrosu, v celkovém hodnocení seriálu byl druhý. Na MČR v cyklokrosu dojel na 5. pozici. Na silnici reprezentoval Českou republiku na Evropských hrách mládeže v Baku, zvítězil v silničním závodě na Letní olympiádě mládeže, ovládl celkové hodnocení národního poháru na silnici. Zlato má z MČR v časovce družstev, stříbro z individuální časovky. Na dráze vybojoval na MČR stříbro v závodě na 500 m. Pátý Pavel Jindřich také závodí za Stadion Louny. Při své premiérové sezoně mezi juniory se dokázal lounský talent propracovat do české cyklokrosařské reprezentace, nominoval se na světové poháry a ME, kde sbíral zkušenosti. Vyhrál dva závody národního poháru, přidal i stříbro a bronz, v celkovém hodnocení seriálu mu patřilo 2. místo. Na silnici vybojoval na MČR zlato v časovce družstev. Stříbro má z Letní olympiády mládeže ze závodu horských kol.

Závod juniorů na MS cyklokrosařů ve švýcarském Dübendorfu. V modré helmě lounský Pavel Jindřich.
Na blátě se musím zlepšit. Byla to obrovská zkušenost, říká Pavel Jindřich

Šestá je lounská atletka Petra Helebrantová, mistryně ČR v běhu na 3000 m. Sedmý Kristián Balon, žatecký plavec vybojoval loni dva bronzy z dorosteneckého MČR. Osmá skončila cyklistka Barbora Parmová, devátá atletka Veronika Vávrová a desátý kick boxer Erik Greisiger.

Kategorii masters ovládl žatecký triatlet a plavec Martin Dvořák.

Kamil Ausbuher, Miroslav Varga… Světový šampion v cyklokrosu, olympijský vítěz ve střelbě. To jsou mimo jiné členové Síně slávy sportovců z okresu Louny. A za rok 2019 k nim přibylo další zvučné jméno. Do Síně slávy vstoupil Radek Příhoda. Bývalý elitní fotbalový rozhodčí, který v nejvyšší české soutěži působil patnáct sezon a odřídil 237 duelů. Na mezinárodní scéně byl jako rozhodčí u 130 zápasů, včetně Ligy mistrů. Během své kariéry získal uznávaný arbitr z Loun také ocenění pro nejlepšího českého rozhodčího.

Výsledky ankety Sportovec 2019 – okres Louny:

Dospělí:
1. Adéla Citová
2. Lucie Svěcená
3. Roman Habásko
4. Vladimír Slanina
5. Lucie Hochmann

Týmy dospělých:
1. Fitness klub Louny
2. FK Seko Louny
3. HC Slovan Louny

Mládež:
1. Zuzana Porubčanová
2. Lucie Nesnídalová
3. Lenka Bešíková
4. Adam Seeman
5. Pavel Jindřich
6. Petra Helebrantová
7. Kristián Balon
8. Barbora Parmová
9. Veronika Vávrová
10. Erik Greisiger

Týmy mládeže:
1. TJ Stadion Louny
2. Fitness klub Louny
3. Basket academy Louny U11

Veterán – masters:
1. Martin Dvořák

Hvězda čtenářů Deníku:
1. Adéla Citová

Síň slávy:
Radek Příhoda