Rok 2015 skončil a je čas bilancovat. I ve sportu. Také loni získali sportovci z okresu Louny řadu medailí z republikových, světových i evropských soutěží. Určitě je z čeho vybírat. A proto je tady oblíbená anketa Nejúspěšnější sportovec roku 2015 okresu Louny.

Nejúspěšnější sportovce okresu Louny za rok 2015 opět vyberou sportovní novináři, trenéři, funkcionáři, odborníci. Pomoci mohou ale i čtenáři Žateckého a lounského deníku, přímo z jejich hlasů bude vybrána Sportovní hvězda Deníku. Hlasování je jednoduché. Možné je jen na tištěném kuponu z novin, stačí ho vyplnit a poslat nebo donést do redakce (nám. Svobody 123, 438 01 Žatec). Uzávěrka hlasování je 31. ledna 2016. Slavnostní vyhlášení úspěšných sportovců proběhne tentokrát v žateckém divadle, v plánu je 9. února.

Pro lepší orientaci při výběru vašich favoritů přinášíme nominaci nejlepších sportovců s jejich největšími úspěchy v roce 2015.

DOSPĚLÍ JEDNOTLIVCI:

Lucie Hochmann (dráhová cyklistika) – Na MS dokončila víceboj na 18. pozici, na ME byla 14., světový pohár na 17. a 19. místě. Do sbírky přidala čtyři zlaté z MČR na dráze (kralovala i ve víceboji) a tři stříbrné. Vyhrála časovku dvojic na silnici. Na dráhových mítincích sbírá další úspěchy, ve Francii byla 4., v Litvě 3., v Německu 2.

Vladimír Slanina (sjezd na div. vodě) – Z MČR do 23 let přivezl 1. místo, z MČR 4. v singlu a 6. v deblu. Na ME byl 5. a 10., v týmech vybojoval zlato ve sprintu a stříbro v klasickém sjezdu. Dokázal vyhrát světový pohár ve Slovinsku ve sprintu, přidal tam ještě 4. místo ve sjezdu. Bodoval také v evropském a národním poháru.

Hany Greisiger (kick box) – Vyhrál titul ME v kick boxu, v muay – tai získal bronz na MS, vyhrál světový poháru v Innsbrucku v K1.

Ondřej Dvořák (bezmotorové létání) – Plachtař z Rané se stal mistrem Evropy.

Ondřej Vít (nohejbal) – Opora žateckého týmu, který se dokázal vrátit do extraligy. Na ME vybojoval stříbro v singlu a zlato ve trojicích.

Tomáš Plevko (plavání) – Na MČR vybojoval bronz na 50 m kraul, jen o pár setin mu unikla účast na univerziádě. Získal několik medailí v národním poháru, v Pardubicích dvakrát vyhrál.

Martina Mikulášková (cyklokros) – Světový šampionát dojela na 16. místě, ve světových pohárech dokázala dojet 13. a 17. Na ME vybojovala 10. místo, v českém poháru jednou vyhrála, třikrát byla druhá a dvakrát třetí. Na MČR v časovce dvojic na silnici zvítězila.

Jana Brabcová (střelba) – Stříbrná na MČR ve vzduchové pistoli.

Kristýna Zahradníčková (aerobik a fitness) – Z MS přivezla bronz z individuálního závodu, stříbro z trojic. Na ME vybojovala stříbro v singlu i v trojicích, na MČR získala zlato v singlu i trojicích.

David Urban (plavání) – Na MČR dohmátl dvakrát 4., dvakrát byl 5. Na kraulařské padesátce získal akademický republikový titul. Na několika závodech českého poháru dokázal vybojovat medailové umístění.

KOLEKTIV DOSPĚLÝCH:

Šroubárna Žatec ženy (nár. házená) – Tým vyhrál druhou ligu a rychle se vrátil do nejvyšší soutěže. Po podzimu jsou v 1. lize sedmé. Celek se dostal do semifinále poháru.

NK Žatec (nohejbal) Vyhráli základní část i play off první ligy, rychle se vrátili do extraligy. Ve svém středu mají medailistu z MS.

Juniorský fitness klub Louny (aerobik a fitness) – Trio lounských dívek bylo 2. na MS, 2. na ME a vyhrálo MČR. Zahradníčková byla 1. na MČR, 2. na ME a 3. na MS.

Šroubárna Žatec muži (nár. házená) – Vítěz 2. ligy, historicky první postup do nejvyšší soutěže. V té jsou zatím muži Žatce poslední, doufají ale, že na jaře půjdou nahoru.

FK Louny (fotbal) – Celek vybojoval 2. místo v krajském přeboru, postoupil do divize. Po podzimu je tým poslední, věří ale, že bude tabulkou stoupat.

MLÁDEŽ JEDNOTLIVCI:

Jitka Hornofová (plavání) – Na Poháru ČR získala šest medailí, z toho tři zlaté – 50 m prsa, 100 m motýl a 50 m znak. Mladá naděje vybojovala více než 70 medailí ze závodů v ČR i zahraničí.

Petr Bláha (veslování) – Člen dvojky bez kormidelníka, která vybojovala titul mistrů republiky, dvakrát byla druhá. Reprezentoval také na Olympic Hopes, na čtyřce bez kormidelníka tým zvítězil.

Jan Pospíšil (atletika) – Na MČR st. žáků v hale vybojoval stříbro (1500 m), krajský přebor vyhrál. Pod širým nebem byl 8. na MČR (1500 m), 4. byl na MČR v přespolním běhu, krajský přebor vyhrál.

Kristián Balon (plavání) – Opanoval prsařské tratě na MČR ml. žáků, získal tři zlaté medaile, navíc přidal ještě bronz, jedno 4. a dvě 5. místa. Mnoho medailí má i z dalších závodů.

Antonín Svěcený (plavání) – Na MČR dospělých vybojoval bronz na 200 m prsa, přidal ještě šesté a dvě osmá místa. Na MČR dorostenců získal čtyři zlaté, stříbro a bronz, vše z prsařských tratí. Sbírá medailová umístění v českém poháru mezi dospělými, dokázal jej už také vyhrát.

Adéla Citová (aerobik a fitness) – Z MS přivezla individuální 4. místo a zlato z trojic. Na ME byla 2. v singlu, 1. v trojicích a na na MČR také 2. v singlu a 1. v trojicích.

Tomáš Urban (plavání) – Na MČR vybojoval dvě stříbrné medaile, přidal ještě čtvrté a osmé místo.

Filip Karbula (stolní tenis) – Vyhrál tři krajské bodovací turnaje i krajský pohár olympijských nadějí mezi st. žáky. Stříbrný byl v krajském kontrolním turnaji, pomohl k zisku stříbra z krajských přeborů týmů.

Kamil Žigmund (atletika) – Mezi staršími žáky na MČR v hale vybojoval 12. místo na 800 m, krajský přebor vyhrál. Pod širým nebem byl na 800 m na MČR čtrnáctý.

Michal Štěpnička (stolní tenis) – Účastník MČR, bronzový na mez. turnaji v Praze. Stříbrný na krajském kontrolním turnaji dorostenců, pomohl k zisku stříbra na krajských přeborech týmů.

Lukáš Perenský (atletika) – Vybojoval bronz na MČR st. žáků ve skoku do dálky.

Jan Leško (veslování) – Člen dvojky bez kormidelníka, která vybojovala titul mistrů republiky, dvakrát byla druhá. Reprezentoval také na Olympic Hopes, na čtyřce bez kormidelníka tým zvítězil.

Lenka Bešíková (plavání) – Na Poháru ČR vybojovala mladičká plavkyně pět zlatých medailí, jedno stříbro a jeden bronz. Přidala ještě dvě čtvrtá místa. Další zlaté medaile nasbírala během roku na mnoha závodech.

Jiří Vízner (stolní tenis) – Účastník MČR, bronz z mez. turnaje v Praze, druhý a třetí na krajských turnajích.

Lucie Nesnídalová (slalom na div. vodě) – Třetí na MČR ve slalomu, 3. ve sjezdu a 2. kombinaci. Medaile získává také v českém poháru.

Marie Hnízdilová (plavání) – Čtyřikrát zlatá na MČR st. žáků ve znakařských disciplínách, česká reprezentantka.

David Milyán (slalom na div. vodě) – Bronzový na MČR st. žáků, několikanásobný medailista v českém poháru.

Lucie Svěcená (plavání) – Obrovský talent českého plavání. Opět opanovala motýlkářské trati na MČR, získala mezi dospělými čtyři zlaté a dvě stříbrné. Na ME dospělých byla 15. a 21., štafeta byla 7. a 9. Na MS dospělých skončila na 31. a 34. místě, štafeta dohmátla na 15. pozici. Na MČR dorostu vylovila z bazénů pět zlatých a čtyři stříbrné medaile. Opět zlepšovala národní rekordy, vyhrávala také na českých pohárech a dalších mítincích.

Karel Hasil (fotbal) – Obránce, jehož mateřským klubem jsou Louny, nyní působí v Teplicích. Je tam kapitánem U19. Má na kontě tři reprezentační starty za kategorii U16, je v širší nominaci U18.

KOLEKTIV MLÁDEŽE:

Šroubárna Žatec (nár. házená) – Dorostenci na MČR vybojovali 4. místo, v zimní lize byli 2. Starší žáci byli na MČR druzí, mladší žáci třetí.

VKO Louny (veslování) – Dorostenecká dvojka bez kormidelníka vybojovala titul mistrů republiky, dvakrát byla druhá. Čtyřka bez kormidelníka vyhrála MČR ve sprintu, juniorská párová čtyřka bronz. Dorostenky získaly stříbro na MČR ve sprintu na dvojce bez kormidelníka a bronz na čtyřce bez kormidelníka.

Sever Žatec (stolní tenis) – Dorostenci získali stříbro na krajských přeborech týmů, svěřenci vyhrávají krajské turnaje, účastní se MČR.

Juniorský fitness klub Louny (aerobik a fitness) – Tým získal na MS zlato v trojicích, 4. místo v singlu, zlato vybojoval i smíšený pár. Na ME získalo trio zlato, stejně jako pár, Citová byla 2. Na MČR byla opět Citová 2., trio a pár první.

Jazzmani Žatec (plavání) – Žatečtí plavci získali na republikových šampionátech a Pohárech ČR celkem 25 zlatých medailí, 10 stříbrných a 4 bronzové. Jejich mládežníci sbírají tituly už i mezi dospělými, několik jich je v reprezentaci. Oddíl patří mezi nejlepší plavecké kluby v ČR.

FK Seko Louny (fotbal) – Družstvo starších dorostenců je po podzimu na prvním místě krajského přeboru. Tvoří jej z velké části fotbalisté, kteří na jaře hráli v mladším dorostu, a také tehdy byli první.

TRENÉR MLÁDEŽE:

Tomáš Trešl – Kouč velké české plavecké naděje Jitky Hornofové, trénuje také české reprezentanty.

Martin Dvořák – Jeden z trenérů úspěšných Jazzmanů Žatec, vychovává další plavecké talenty.

Jitka Hofmannová – Trenérka úspěšných lounských děvčat, která vozí cenné kovy z MS, ME a MČR v aerobiku a fitness.

Jan Bajbora – Trenér žateckých atletů, kteří letos přivezli několik titulů přeborník kraje. Jeho svěřenci úspěšně reprezentovali také na MČR.

MASTERS:

Jan Wainer (triatlon) – V národním poháru obsadil v dlouhém triatlonu a duatlonu ve své kategorii 3. místo, v absolutním pořadí skončil 10. Na MČR v dlouhém triatlonu ve své kategorii vyhrál, zvítězil také v seriálu Krušnoman.

Vladimír Slanina st. (sjezd na div. vodě) – Ve své kategorii 2× mistr ČR, účastník světového poháru, kde se synem dokázali dojet 4. a 5.

Václav Mareš (silový trojboj) – Lounský silák dokázal vybojovat titul mistra světa.

Pavel Švingr (triatlon) – V kategorii 60 let a více obsadil v národním poháru v dlouhém triatlonu, sprintu a duatlonu 2. místo. Druhý byl i na MČR ve sprint triatlonu a třetí na MČR v olymp. triatlonu.