Žatecký rodák Miroslav Varga opět poslal reprezentačním trenérům hodně důrazný vzkaz, aby na něj nezapomínali. Olympijský vítěz, brzy už jedenapadesátiletý střelec, zvítězil ve velmi kvalitním výkonu na prestižních mezinárodních závodech, přesto na evropský šampionát pozvánku nedostal.

Miroslav Varga v Rakousku zastřílel s přehledem a v kvalifikaci i finále disciplíny 60 ran vleže z libovolné malorážky měl hodně přesnou mušku. Nastřílel 596 bodů z šesti set možných a bral zlato. Až za ním skončili druhý Thomas Mathis z Rakouska (591) a třetí Neil Stirton z Velké Británie (591).

V poli poražených zůstali také další dva čeští reprezentanti, kteří ale na rozdíl od Vargy jeli na ME… Petr Šmol skončil pátý s výkonem 590 bodů (na ME 49. za 592) a šestý dostřílel Tomáš Jeřábek, také za 590 (ME – 29. místo za 594).

Vargův výkon by na evropském šampionátu stačil na deváté místo. A že se nejedná o náhodný nástřel, to dokazuje legendární střelec pravidelně. Nad 590 střílí běžně, prakticky pokaždé, loni dokonce „udělal“ i absolutní nástřel 600 bodů. Přesto muž, který vyhrál olympiádu v Soulu 1988, byl 31. v roce 1992 v Barceloně a 29. na posledních olympijských hrách v Pekingu 2008, na vrcholné akce v poslední době nejezdí s reprezentací. Nedostává pozvánky. A tak si čas od času udělá výlet, cestu si sám zaplatí, a září.

Podle Vargy, který otevřeně se svazem bojuje už dlouhá léta, je to právě proto, že vrcholné představitele svazu dlouhodobě kritizuje. Druhá strana tvrdí, že příležitost dostávají mladí. Varga rád říká, že si o něm myslí, že je za zenitem. Výkony ale podává špičkové, vždyť ještě v roce 2007 (ve 47 letech) vyhrál ME. A Varga chce o své dobré výkonnosti přesvědčovat dál. „Do Londýna, na další olympiádu, chci. Udělám proto vše, pracuji na fyzičce, mám novou pušku. Zkusím to, uvidím, jestli dostanu šanci a jestli to půjde,“ doufá.

Miroslav Varga


První úspěchy zaznamenal už v roce 1975, kdy se stal přeborníkem kraje a okresu. Je několikanásobným mistrem ČSSR a ČR. Účastník tří olympijských her. V roce 1988 v Soulu vybojoval zlato v disciplíně šedesát ran libovolnou malorážkou v leže. O čtyři roky později v Barceloně byl 31., v Pekingu v roce 2008 se prostřílel na 29. místo. Dokázal vystřílet olympijský rekord a třikrát rekord světový. Je mistrem Evropy z roku 2007, doma má přes 50 medailí ze zahraničních soutěží. I v téměř jedenapadesáti letech vyhrává prestižní závody, pořád patří ke světové špičce. Loni dokázal nastřílet na závodech absolutní nástřel 600 bodů.