Tak trochu jinou zimní sezonu v krátkých bazénech prožívá tentokrát Lucie Svěcená. Místo náročných soustředění v teple a ladění té nejlepší formy „ležela“ hlavně v knihách, už brzy ji totiž čeká maturita. Přesto dokázala na vrcholu, na evropském šampionátu v dánské Kodani, vylovit z bazénu dvě šestnáctá místa.

Svěcená v Dánsku dvakrát proplula do semifinále. Nejprve na trati 50 metrů motýlek. V rozplavbě měla větší problém na jedné z obrátek, do semifinále prošla jen těsně. V semifinále svůj čas pak zlepšila (26,19), zaostala jen desetinu za svým vlastním národním rekordem, stačilo to na šestnáctou příčku. „Desetinka za mým českým rekordem, jsem spokojená, nečekala jsem to,“ hodnotila svůj výkon žatecká dvacetiletá plavkyně.

Stejné umístění pak vybojovala také na motýlkářské stovce. Také tam prošla do semifinále, výsledný čas měla 58,21.

Závěr stovky hodně bolel

„Za mě velká spokojenost. Šestnácté místo je super, když jsem odjížděla na Evropu, nepočítala jsem se semifinále, ani s takovým časem. Na konci už jsem cítila únavu, šíleně mě bolely nohy,“ popisovala Svěcená přímo po doplavání. „První pětadvacítku jsem jsem se snažila jet pomaleji, abych ušetřila síly, nevěděla jsem úplně, jak ji rozjíždět. Ale viděla jsem, jak mi všichni ujíždějí, tak jsem pak zrychlila a poslední bazén strašně bolel,“ pokračovala.

Olympionička z Ria a dívka, která už dvakrát na ME dokázala postoupit i do finále, se v Kodani představila ještě doplňkově na trati 100 m znak. Tam ve svém letošním nejlepším čase (1:00,94) byla na 34. pozici.

S Evropou jsem spokojená, cukroví si dám, směje se plavkyně Lucie Svěcená

Lucie Svěcená zapózovala na žateckém koupališti„Teď si dám pauzu kvůli maturitě,“ hlásí nejlepší česká motýlkářka. „Vánoce mám moc ráda, takovou tu pohodu s rodinou,“ těší se na příští dny dívka, která už pomalu začíná spřádat plány na útok na příští olympiádu v Tokiu.

Lucie "Šestnáctá" by si po letošním evropském šampionátu v krátkém bazénu mohla nechat přezdívat žatecká plavkyně Lucie Svěcená. Na obou jejích tratích, padesátce i stovce motýlek, totiž dohmátla šestnáctá. I přesto, že v minulosti už dosáhla i na finále, září po letošním vystoupení v Kodani spokojeností.

Před šampionátem v Dánsku jste říkala, že když budete s Evropou spokojená, dáte si za odměnu něco, co normálně nesmíte. Plánovala jste vánoční cukroví. Bude?
Určitě. S Evropou jsem maximálně spokojená. Nečekala jsem takové výsledky. Cukroví si na Vánoce dám (usmívá se).

Vánoce jsou „za dveřmi“, těšíte se? Je to vaše oblíbená část roku?
Moc se těším, Vánoce mám moc ráda. Změní se vždy nálada, je taková ta vánoční pohodička s rodinou.

A co Silvestr? Jak bude slavit Lucie Svěcená? Pivo, nebo raději víno?
Silvestr oslavím s kamarádkou. A asi u toho vína.

Vraťme se k plavání. V Dánsku jste měla problémy při obrátkách. O co šlo?
Nějak mi to v tamním bazénu zkreslovalo, vzdálenosti a tak. Zdálo se mi, že tam už jsem a nebyla (směje se).

Po Evropě jste avizovala pauzu od plavání, zhruba na měsíc a půl. Kvůli maturitě. Ostatně kvůli škole jste měla jinou přípravu už i teď, soustředila jste se více na školu, žádné soustředění, spíš učení a podobně.
Ano, pauzička bude. Musím se více soustředit na školu. Plavat sice budu, ale určitě ne jako teď. Jen tak, abych dobře stíhala školu.

A po maturitě vysoká?
Ano, určitě bych ráda. Přemýšlela jsem o nějaké sportovní psychologii, ale to u nás moc není. Takže asi nějakou sportovně zaměřenou.

Stihnete kvůli pauze vrchol letní sezony v dlouhém bazénu?
Bude zase jeden nominační závod a to mám mít týden po maturitách. Takže to asi nedám. Spíš tedy pojedu na nějaké světové poháry.

Naplno se tedy vrátíte asi až na podzimní a zimní část sezony?
Po maturitě stihnu kousek letní sezony a následně určitě už naplno zimní.

A pak už se zase blíží další olympiáda. Je opět snem Lucie Svěcené? Tentokrát bude v roce 2020 v Tokiu.
Ano, určitě je olympiáda snem. Moc ráda bych se tam znovu podívala.