Už za dva roky začne olympiáda v brazilském Rio de Janeiru. Usilovat o nominaci na hry bude také řada sportovců z okresu Louny. Kdo se zatím jeví jako největší želízko v ohni? Komu budeme fandit? Deník se pro vás snažil vybrat největší favority z regionu. Obrovskou šanci má hlavně mladičká plavkyně Lucie Svěcená, zkušený střelec Miroslav Varga a dráhová cyklistka Lucie Záleská.

Za dva roky uvidíme, zda předpověď vyšla…

Karolína Plíšková

Dvaadvacetilá rodačka z Loun stále stoupá tenisovým světovým žebříčkem, aktuálně je na 45. místě a je čtvrtou nejlepší českou hráčkou. Už osmkrát se probojovala na grandslamové turnaje, čtyřikrát proklouzla do druhého kola. V roce 2013 vyhrála turnaj nejprestižnějšího okruhu WTA v Malajsii. V budoucnu by se mohla do „reprezentačního dresu“ prosadit.

Miroslav Varga

Brzy čtyřiapadesátiletý rodák ze Žatce a olympijský vítěz by opět rád na hry. Pokud si vybojuje účast v Riu, bude to už jeho čtvrtý start pod pěti kruhy. Nestárnoucí sportovní střelec vyhrál hry v Soulu 1988, jedenatřicátý byl na hrách v Barceloně 1992 a v Pekingu v roce 2008 se prostřílel na 29. místo. Velkou naději ukázat se v libovolné malorážce vleže měl i v Londýně, nakonec jej ale český svaz nenominoval, přestože byl v zemi nejlepší. A právě kvůli neshodám se svazem se Varga před nedávnem rozhodl, že bude napříště nastupovat ve slovenských barvách.

Jeho cesta do Ria není vůbec nereálná, Varga stále střílí na světové úrovni a Slováci mají o jeho služby zájem. Ještě před pár lety získal titul mistra Evropy, mistrem České i Slovenské republiky se stal loni. Stále střílí světové výkony, zúčastňuje se i mezinárodních soutěží.

Tomáš Plevko

Žatecký sprinter měl už v roce 2012 splněný B limit pro hry v Londýně, chybělo málo, na olympiádu se ale nakonec nedostal, divoké karty dostali jiní plavci. Loni třináctý v Evropě a sedmadvacátý na světě na padesátce volným způsobem, několikanásobný mistr republiky na této nejkratší kraulařské trati bude určitě usilovat o limity pro hry v Brazílii. Musí ale ještě zrychlit, letos se nakonec bohužel nekvalifikoval na ME, náladu si může spravit na podzim, kdy se bude prát o účast na MS.

Lucie Záleská

Majitelka dvou stříbrných medailí a čtyř bronzů z ME do 23 let, stříbrná z MS juniorů a zlatá, stříbrná i bronzová z ME juniorů neměla daleko ani k letence na hry v Londýně. Mladá blšanská dráhařka, jejíž nejsilnější disciplínou je stíhací závod, se v posledních letech stále více zlepšuje v omniu (dráhařském víceboji), který je v programu her. Záleskou sice loni hodně přibrzdilo ošklivé zranění, po němž dokonce zvažovala konec kariéry, už je ale zase zpět v sedle a sbírá opět úspěchy na mezinárodní scéně. Aktuálně objíždí závody, kde sbírá body do olympijské kvalifikace. Do Ria totiž smí jen omezený počet cyklistek a konkurence je velká. Záleská má ale velkou šanci na olympiádu jet.

Lucie Svěcená

Žatecká plavkyně právě v těchto dnech odlétá do Číny na světovou olympiádu mládeže. Supertalent českého plavání dominuje motýlkářským tratím u nás, v šestnácti letech vyhrává republikové šampionáty dospělých i dorostu. Získala bronz na MS juniorů a dvě stříbra na ME juniorů, dvě medaile má i ze seniorského ME ze štafet. Loni byla na evropském šampionátu dospělých osmá na padesátce motýlek. Začátek právě probíhající sezony sice vynechala kvůli zranění ramene, už je ale zpět a opět dosahuje skvělé časy. Pokud jí vydrží zdraví, bude velmi žhavou kandidátkou na letenku do Ria.

Antonín Svěcený

Brzy teprve sedmnáctiletý talent českého plavání se letos kvalifikoval na evropský šampionát dospělých, na ME dorostu dohmátl letos na trati 200 metrů prsa na výborném šestém místě. Žatecký plavec sice má ještě k limitům na olympiádu daleko, za dva roky ale může hodně „vyrůst“ a časům se přiblížit. Vždyť už loni proháněl nejlepší české prsaře, má medaile i z dospělých českých šampionátů. Na prsařských tratích mezi českými dorostenci zcela dominuje.