Rok 2015 začínala Karolína Plíšková na 24. pozici na světě. Skončila ho na 11. místě, rodačka z Loun ale dokázala nakouknout i mezi nejlepších deset tenistek světa. Byla sedmá. Hrála šestkrát finále turnaje WTA, jednou zvítězila, nádhernými výkony pomohla i k zisku Fed cupu. Skvělá sezona, může hodnotit třiadvacetiletá Češka.

„Pořád mám na čem pracovat," říká ale dál médiím Karolína. Chce další triumfy, další postup. A jde si tvrdě za svým. Vždyť také tvrdá a útočná hra se smrtícím servisem ji charakterizuje. Její flegmatičnost a chladnokrevnost deptá ve vypjatých chvílích nejednu soupeřku. Její trenér Jiří Vaněk o ní jednou prohlásil, že má tak trochu stejné heslo, jako kdysi Ivan Hlinka: Hlavně se z toho nepo…

InfoblokUž nyní bojuje Karolína Plíšková v Austrálii na Hopman cupu, brzy ji začne turnajový kolotoč v Austrálii, kde se hraje na jejích oblíbených tvrdých površích. „Měla jsem vlastně jen dva týdny bez tenisu, jinak jsme skoro každý den hráli. Sparingy jsem měla s top hráčkami, to by mi mohlo hodně dát do další sezony. Něco jsem natrénovala, tak doufám, že budu na další ročník stoprocentě připravená," říká. A znovu pojede turnaj za turnajem, doufejme minimálně se stejnými úspěchy jako loni.

Veleúspěšná sezona

Ale pojďme se ještě ohlédnout za rokem 2015. Za tou veleúspěšnou sezonou, zatím nejlepší v dosavadní kariéře pohledné tenistky.

Už v lednu předvedla Plíšková výborné výkony v Sydney, kde až ve finále podlehla po dramatické bitvě Petře Kvitové. Také v dalších týdnech zaznamenala několik dobrých výsledků, na prvním grandslamu sezony, na Australian Open, dohrála ve třetím kole. „Betony, tvrdé povrchy, jsou moje nejoblíbenější. Asi i díky stylu mé hry," komentuje to.

V roce 2016 bude Karolína Plíšková opět útočit na první světovou desítku. Začíná v Austrálii. V únoru dokráčela do semifinále v Antverpách, až do finále šla v Dubaji, kde porazila Ivanovičovou nebo Šafářovou. Zastavila ji až Rumunka Halepová ve finále.

I antuka "sedla"

Antuku Karolína Plíšková moc nemusí, sama to přiznává. Přesto v Praze, na domácím antukovém turnaji, bodovala. Ve finále triumfovala nad Lucií Hradeckou a připsala si už čtvrtý titul v kariéře na turnajích nejprestižnější série WTA.

V Paříži, na dalším grandslamu, vypadává ve druhém kole. Náladu si ale spravila jen o chvilku později, když na trávě v Birminghamu opět dokráčela až do finále. Tam sice těsně podlehla Angelique Kerberové, připsala si ale další velký úspěch.

Jediným místem, kde se loni Plíškové nedařilo podle představ, byly grandslamy. Lounská rodačka to potvrdila také ve Wimbledonu, s kterým se loučila ve druhém kole. Do dalšího finále se Plíšková probojovala ve Stanfordu, opět ji ale Kerberová porazila. Odměnou jí ale bylo první nakouknutí do světové desítky, nakonec dokráčela až k sedmému místu. Následně na US Open potvrdila trápení na grandslamech, vyhořela už v prvním kole na kvalifikantce.

Turnaj mistryň utekl

Pak ale hrála čtvrtfinále ve Wuhanu, semifinále v Tianjinu a až do poslední chvíle bojovala o účast na Turnaji mistryň. Tam se nakonec nedostala, ale jela na Elite trophy, turnaj pro hráčky druhé světové desítky. A tam zase zářila. Prošla až do finále, kde nestačila jen na Venus Williamsovou.

Skvělé výkony potvrdila nakonec Plíšková i ve finále Fed cupu. Při zranění Šafářové měla napilno. Nejprve sice podlehla Šarapovové, pak ale za nepříznivého stavu 1:2 porazila Pavjučenkovou a nakonec společně s Bárou Strýcovou vyhrála i čtyřhru. A mohla slavit vítězství ve slavné týmové soutěži.

Karolína Plíšková dokázala v roce 2015 vyhrát jeden turnaj, pětkrát byla ve finále.Závěr sezony strávila lounská rodačka v Asii, se svým týmem Singapore Slammers se stala vítězkou exhibiční ligy, získala například cenný skalp světové jedničky Sereny Williamsové. I když v zápase na jeden set, přesto cenný skalp. „Bylo to něco úplně jiného než pravý tenis. Neberu to úplně vážně. Až proti sobě půjdeme do běžného zápasu, bude to úplně něco jiného.

Sedmá na světě

Sečteno, podtrženo. Lounská rodačka Karolína Plíšková prožila letos velmi úspěšný rok, nakoukla i mezi nejlepších deset tenistek světa, byla sedmá. Aktuálně je jedenáctá. Vyhrála turnaj WTA v Praze, hrála i několik dalších finále na světových turnajích. Celkem už třiadvacetiletá tenistka v kariéře zvítězila na čtyřech turnajích WTA.

Karolína Plíšková sehrála v roce 2015 kolem 110 utkání, snad nejvíce na okruhu. Přes padesát jich vyhrála. Je mezi prvními hráčkami v úspěšnosti bodů z prvního podání. Vůbec nejlepší je ale v počtu nastřílených es. V tomto oboru je světovou jedničkou. Loni nasázela rodačka z Loun soupeřkám na okruhu WTA celkem 517 nechytatelných podání. Druhá byla světová hráčka číslo jedna Serena Williamsová, která Plíškovou jen těsně porazila v tomto žebříčku v roce 2014. „Počet es není nějak důležitý žebříček, ale ukazuje to, že mi servis dělá body. Určitě je to nejdůležitější část mé hry. Ale asi nikdy nebude tak dokonalý, jak bych chtěla. Pořád jsem jedenáctá na světě, dokonalý možná bude, až budu jednička," směje se Plíšková při vyjádřeních pro média. „Servis je určitě pro mou hru stěžejní, hodně díky němu získávám. Když mi nejde servis, jsem poloviční. Mám samozřejmě i další údery, mohu vyhrát i bez servisu, ale když mi jde, je to velká pomoc," pokračovala.

Trenér Vaněk "smeká"

A jak hodnotí rok 2015 její trenér Jiří Vaněk? „Loni to byla neuvěřitelná cesta. Chceme dál pracovat, postupovat dopředu. Je škoda, že některé z těch pěti finále neproměnila na titul, ale byly to vyrovnané zápasy. Tohle je možné příští sezonu zlepšit, Karolína získala hodně cenných zkušeností," řekl v rozhovoru pro server My jsme tenis. „Byla to skvělá sezona. Klobouk dolů, jak celou sezonu zvládla," pokračoval.

A sezona další? „Nikdy jsme neříkali, že cílem je třeba semifinále nebo finále grandslamu. Vždycky jsme si dávali za cíl uspět na grandslamu. Můj sen pro příští sezonu by bylo udržet se v elitní desítce, to by byl skvělý úspěch. Ale rozhodně budu brát za úspěch, pokud se Karolína udrží v první patnáctce nebo dvacítce. Ve světě je velká konkurence," dodal v rozhovoru Jiří Vaněk.

V roce 2016 chce Karolína Plíšková více prorazit na grandslamech, je to jejím snem. Zkouší, jaký rytmus jí bude více vyhovovat, chce tam uspět. Říká, že na velkých turnajích není více nervozní, neví, proč se jí nedaří. Uvidíme, co letos. 

Také bude olympiáda v Riu. „Zatím olympiádě nevěnuji pozornost, máme do ní ještě tři čtvrtě roku. Na olympiádu se budu soustředit, až přijde čas," usmívá se.

Čeští fanoušci ji budou moci asi vidět opět na turnaji v Praze, který je v plánu v závěru dubna. Přejeme hodně štěstí do další sezony.