Před finále v Cincinnati se v tenisovém světě o ničem jiném nemluvilo. Když Němka Angelique Kerberová, světová dvojka a vítězka letošního Australian Open, vyhraje nad Karolínou Plíškovou, světovou sedmnáctkou, stane se jedničkou. Na trůnu vystřídá už několik let neohroženou Serenu Williamsovou. Výhra Kerberové se čekala, pro rozjetou Němku neměla být Plíšková zas až tak velkou překážkou.

Jenže… Ranařka z Loun rozhodla jinak. Plíšková Kerberovou doslova rozstřílela, podobně jako předtím světovou trojku a desítku a slaví zatím největší úspěch kariéry, titul z prestižního turnaje série WTA Premier. Čtyřiadvacetiletá Češka poskočila na 11. pozici v žebříčku.

V Cincinnati přišla skvělá forma

„Je to skvělý pocit vyhrát takový turnaj, cítím se úžasně," radovala se v rozhovorech pro média těsně po vítězném zápase rodačka z Loun Karolína Plíšková. „Prožila jsem tu parádní týden, odehrála jsem dobré zápasy. Hrála jsem výborný tenis a jsem opravdu šťastná, že se mi podařilo získat pohár pro vítězku," svěřila se v interview pro WTA.

Čekala se velká bitva. Protože ač se Plíškové v letošním roce dařilo střídavě, v Cincinnati ukázala skvělou formu. Do finále milovnice tvrdých povrchů, jako je právě v Cincinnati, a vyznavačka agresivní útočné hry a majitelka dělového servisu, doslova prolétla.

Drama se nekonalo

Angeligue Kerberová

Drama se ale nakonec nekonalo. Finálový zápas byl nakonec pro novou českou jedničku možná jednodušší, než čekala. Rodačka z Loun povolila ve dvou setech Kerberové jen čtyři gamy a po hodině bylo hotovo – 6:3 a 6:1. „Myslím si, že proti Kerberové jsem odehrála jeden z nejlepších zápasů na turnaji. Nebylo to vůbec jednoduché. Finále, a ještě proti Angelique. Je to skvělá hráčka, má za sebou skvělý rok. Bylo to těžké utkání Snažila jsem se hrát agresivně a jsem moc ráda, že to vyšlo," uvedla Plíšková. Připomněla, že ač skore vypadá jednoznačně, lehká rozhodně výhra nebyla.

Kerberová mohla Serenu Williamsovou vystřídat na trůnu po třech a půl letech jejího vládnutí. „Možná měla trochu v hlavě, že se může stát světovou jedničkou. Asi na sobě cítila ten tlak a to je normální. Také mohla být trochu unavená, za poslední týdny toho odehrála více než dost. Takový je ale tenis," dodala v rozhovoru pro WTA Plíšková s tím, že ona sama se podobnými myšlenkami nezaobírala, soustředila se jen a jen na svůj výkon a vyplatilo se.

Plíšková vládne v počtu es

Plíšková začala proti Kerberové v Cincinnati skvěle. Dvakrát prolomila podání Němky a ujala se vedení 4:0. Pak se sice Kerberová dotáhla na rozdíl jedné hry, česká tenistka si ale zbytek prvního setu pohlídala a vyhrála ho 6:3.

Ve druhém setu se v úvodu zopakovalo dění z toho prvního. Plíšková vedla už 3:0, pak sice světová dvojka uhrála jednu hru, na 4:1 ale čtyřiadvacetiletá Češka předvedla čistou hru a v následných dvou gamech už vládla – 6:1.

Karolíně Plíškové v zápase opět výrazně pomáhalo její skvělé podání. V počtu es opět vládne celé soutěži, proti Kerberové jich nasázela sedm. Pěti nechytatelnými podáními si ostatně Plíšková pomohla i v semifinále v Cincinnati. Tam smetla další top hráčku, světovou trojku a vítězku French Open Garbine Muguruzaovou ze Španělska, poradila si s ní také bleskově 6:3 a 6:1.

O šest míst vzhůru

Karolína Plíšková na turnaji v Cincinnati.A jak Plíšková kráčela ke svému zatím životnímu úspěchu? Nejprve si lehce poradila s devatenáctiletou Lotyškou Ostapenkovou, devětatřicátou hráčku světa přehrála 6:4 a 6:1. Poté si poradila ve dvou setech s Japonkou Doiovou – 7:5 a 6:3. Ve čtvrtfinále pak česká tenistka pokořila světovou desítku Světlanu Kuznětsovovou z Ruska 6:3, 4:6 a 6:2.

Výhra v Cincinnati, na velmi prestižním klání, znamená pro Plíškovou poskočení o šest míst vzhůru v žebříčku a návrat blíže světové desítce. Ze sedmnáctého místa poskočí rodačka z Loun na jedenácté místo ve světovém žebříčku.

Pro Karolínu Plíškovou je výhra na americkém turnaji druhým letošním titulem. Dosud se jí přitom v právě probíhající sezoně dařilo dost střídavě. Podívala se do třetího kola na grandslamu v Melbourne, do čtvrtfinále v Sydney a do semifinále v Indian Wells a v Praze. Vyhrála travnatý turnaj v Nottinghamu a byla ve finále v Eastbourne. Má za sebou ale také několik nečekaných vypadnutí v prvních kolech – v Paříži, Římě, Dauhá nebo Dubaji.

Připomeňte si: Tenistka Plíšková získala v Nottinghamu první letošní titul

V kariéře už získala Plíšková ve dvouhře na okruhu WTA šest trofejí. Nyní si připsala zatím největší úspěch v Cincinnati, letos kralovala ještě v Nottinghamu, loni v Praze, v roce 2014 v Soulu a Linci a v roce 2013 v Kuala Lumpuru.

Turnaj v Cincinnati ukázal skvělou formu Plíškové před blížícím se US Open. Tam zatím lounská rodačka dokráčela nejdále do třetího kola, ráda by dále. Experti ale ukazují na fakt, že Plíšková se zatím na grandslamech dál než do třetího kola nedostala. Zatímco na běžných turnajích je velkým postrachem soupeřek, na grandslamech se jí zatím nedaří výrazně se prosadit. Snad průlom přijde za pár týdnů v New Yorku.

„Cítím se sebevědomě. Odehrála jsem v Cincinnati dobré zápasy, předváděla jsem tenis na vysoké úrovni a dokázala jsem porazit několik kvalitních soupeřek. Pár dní se z toho úspěchu budu radovat, pak už ale odjedu do New Yorku a začnu znovu tvrdě trénovat. Věřím, že i tam budu hrát takový tenis, jako tady v Cincinnati," věří Plíšková.

Karolína Plíšková v Cincinnati:

Finále:
Plíšková – Kerberová 6:3, 6:1

Semifinále:
Plíšková – Muguruzaová 6:1, 6:3

Čtvrtfinále:
Plíšková – Kuznětsovová 6:3, 4:6, 6:2

3. kolo: Plíšková – Doiová 7:5, 6:3
2. kolo: Plíšková – Ostapenková 6:4, 6:1
1. kolo: volný los