Tenistka Karolína Plíšková si zahraje o svůj první grandslamový titul. Lounská rodačka porazila v semifinále US Open senzačně Serenu Williamsovou z USA 6:2, 7:6 a postoupila do finále. V tom se střetne s turnajovou dvojkou Němkou Angelique Kerberovou, která ve druhém semifinále zdolala Dánku Caroline Wozniackou 6:4 a 6:3.

Čtyřiadvacetiletá Plíšková je první Češkou ve finále US Open po 23 letech. O titul v New Yorku naposledy hrála Helena Suková a v roce 1993 podlehla Němce Steffi Grafové. Turnaj z Češek vyhrála jen Hana Mandlíková v roce 1985.

"Prožívám hodně emocí a těžko se to popisuje. Tenhle turnaj je jako splněný sen. Jsem poprvé v grandslamovém finále a jsem nadšená," řekla Plíšková v rozhovoru pro televizní stanici Eurosport. "Necítila jsem se v utkání ani trochu nervózní. Dala jsem do toho všechno a jsem ráda, že se to vyplatilo," usmála se tenistka.

Posuny v žebříčku

close Serena Williamsová info Zdroj: čtk zoom_in V žebříčku WTA se Plíšková jistě posune na šesté místo světa a v případě zisku titulu bude pátá. Dosud byla nejvýše sedmá loni v srpnu. Naopak Williamsová kvůli prohře přijde o post světové jedničky a na trůn poprvé usedne Kerberová.

Plíšková hrála své první grandslamové semifinále, ale od začátku působila uvolněně, místy se usmívala a hrála výborně. Především skvěle podávala a držela si favoritku od těla. S Williamsovou hrála vyrovnaně ve výměnách a dobře returnovala. V prvním setu vzala Američance dvakrát servis a set získala za 26 minut.

I na začátku druhé sady hrála odvážně. Naopak dvaadvacetinásobná grandslamová vítězka Serena Williamsová propadala panice. Za základní čarou rozhazovala ruce, zkoušela hekat při výměnách, ale českou protivnici z klidu nevyvedla. Američanka chybovala více než je u ní jindy zvykem. Ve druhé sadě neudržela Plíšková brejk na 3:2 a čistou hrou přišla poprvé a naposledy v utkání o servis na 3:3.

Plíšková udržela nervy

Set dospěl do zkrácené hry, v které Plíšková rychle vedla 3:0. Po dvojchybě české hráčky ale bylo srovnáno na 3:3. Plíšková dokázala udržet nervy, za stavu 6:5 měla první mečbol, který využila díky dvojchybě Williamsové. "Jsem strašně moc ráda, že jsem dokázala zápas v tie-breaku ukončit," uvedla Plíšková.

"Karolina hrála skvěle. Kdyby jen trochu povolila, možná bych měla šanci," řekla WIlliamsová s tím, že ji trápí probém s levým kolenem. "Není stoprocentní, nemohla jsem se hýbat, jak bych chtěla, ale ona si výhru zasloužila," uvedla.

Plíšková jako osmá hráčka na jednom turnaji porazila obě sestry Williamsovy. V osmifinále vyhrála z mečbolu nad starší Venus a nyní porazila i mladší a slavnější Serenu. "Teď mě za to nejspíše celá Amerika nenávidí," vtipkovala Plíšková pro ESPN.

Za postup do finále má Plíšková jistou odměnu 1,75 milionu dolarů, v případě vítězství by si vydělala 3,5 milionu dolarů (83,9 milionu korun).